PRESSARIS – Live: Άρης – Μπούντουτσνοστ 75-57 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Αυτοκράτορας Άρης ανοίγει σήμερα το ανάκτορό του, το θρυλικό Παλέ και υποδέχεται την Μπούντουτσνοστ στον πρώτο ευρωπαϊκό του αγώνα μετά από 3,5 χρόνια. Είναι η 2η αγωνιστική στο Γιούροκαπ και οι κίτρινοι θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να διαφυλάξουν την έδρα τους και να διατηρήσουν ακέραιες τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Μπούντουτσνοστ 75-57

40′ Ο Ξανθόπουλος με λέι απ κάνει το 75-57!

39′ Βολές για τον Τσάραπιτς (73-57).

38′ Ο Μακ Νιλ με εντυπωσιακό ανάποδο λέι απ κάνει το 73-56.

38′ Γκολ φάουλ από τον Ντραγκίσεβιτς, μειώνει η Μπούντουτσνοστ (71-56).

37′ Ο Μακ Νιλ κάνει το 71-53.

37′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς (69-53).

36′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς (69-51).

35′ Ο Ντραγκίσεβιτς κάνει το 69-50.

34′ Καλάθι και φάουλ από τον Χάγκινς (68-48). Η βολή μετά το τάιμ άουτ… Εύστοχος ο Χάγκινς και 69-48.

34′ Βόλες του Χάγκινς, 1/2 και 66-48.

34′ Ο Σέχοβιτς κάνει το 65-48.

33′ Τεχνική ποινή στον Κουκ, εύστοχος στη βολή ο Γουότερς και 65-46.

33′ Ο Γουάιτ είναι εξαιρετικός σήμερα! Σκοράρει με λέι απ και 64-46.

32′ Βολές για τον Μάριτς, μειώνει η Μπούντουτσνοστ (62-46).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Μπούντουτσνοστ 62-45

30′ Ο Μάριτς μειώνει (62-45).

29′ Ο Σουάντ Σέχοβιτς κάνει το 62-43.

29′ Βολές για τον Ζάρα, 2/2 και 62-41.

28′ Ο Γουάιτ κάνει το 60-41.

28′ Βολές για τον Μάριτς, 1/2 και 58-41.

27′ Βολές για τον Μούρτο, το σκορ γίνεται 58-40.

27′ Βολές για τον Κουκ, 1/2 και 56-40.

27′ Ο Μακ Νιλ στον αιφνιδιασμό κάνει το 56-39…

26′ Καλάθι και φάουλ από τον Μακ Νιλ (54-39).

25′ Ο Σέχοβιτς (Σουάντ) μειώνει σε 52-39.

25′ Ο Γουάιτ με φόλοου κάνει το 52-37! Τάιμ άουτ από τον Γιόβοβιτς. Αν ο Άρης ήταν λίγο πιο προσεκτικός, θα είχε προβάδισμα πάνω από 20 πόντους…

23′ Τρίποντο από τον Γουάιτ (50-37).

23′ Ο Σέχοβιτς κάνει το 47-37.

22′ Τρίτο φάουλ από τον Χάγκινς.

22′ Καλάθι και φάουλ από τον Μάριτς (47-35).

21′ Ο Μπάτσοβιτς μειώνει (47-32).

21′ Τρίποντο από τον Τσούπκοβιτς και 47-30!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Μπούντουτσνοστ 44-30

20′ Βολές για τον Γουάιτ, ο Άρης στο +14 (44-30).

20′ Βολές για τον Μακ Νιλ, 1/2 και 42-30.

20′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, το σκορ γίνεται 41-30.

19′ Κοέν στον αιφνιδιασμό και 41-28!

19′ Ο Μακ Νιλ με λέι απ κάνει το 39-28.

18′ Βολές για τον Σούμποτιτς, μειώνει η Μπούντουτσνοστ (37-28).

17′ Ο Τζόζεφ απαντάει (37-27).

16′ Τρίποντο από τον Κοέν και 37-24.

16′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς (34-24). Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

15′ Τρίποντο από τον Γουότερς σε άμυνα ζώνης από τους Μαυροβούνιους (34-21).

15′ Τρίποντο από τον Κουκ (31-21).

14′ Ο Σουάντ Σέχοβιτς κάνει το 31-18.

13′ Μειώνει ο Μάριτς (31-16).

13′ Βολές για τον Χάγκινς, ο Άρης μπροστά με 31-14.

12′ Ο Χάγκινς στον αιφνιδιασμό κάνει το 30-14.

11′ Ο Ζάρας με νέο τρίποντο κάνει το 28-14.

11′ Ο Γιάραμαζ μειώνει (25-14).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Μπούντουτσνοστ 25-12

10′ Βολές για τον Μάριτς, 2/2 και 25-12.

10′ Βολές για τον Κοέν, 1/2 και 25-10.

9′ Ο Ζάρας μπαίνει μέσα και με τρίποντο κάνει το 24-10!

8′ Βολές για τον Μακ Νιλ, 2/2 και 21-10.

8′ Ο Μάριτς κάνει το 19-10.

7′ Ο Ξανθόπουλος στη γραμμή των βολών, 2/2 και 19-8.

7′ Ο Μακ Νιλ σκοράρει για το 17-8!

7′ Βολές για τον Σούμποτιτς, μειώνει η Μπούντουτσνοστ σε 15-8.

6′ Κάρφωμα του Γουάιτ (15-7).

6′ Απαντάει γρήγορα ο Σεάντ Σέχοβιτς (13-7).

6′ Ο Μούρτος κάνει το 13-5.

5′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς (11-5).

5′ Με κίνηση πίβοτ ο Πελεκάνος κάνει το 11-2.

4′ Ο Μακ Νιλ με περιπετειώδη τρόπο βρίσκει στόχο. Ο Άρης στο 9-2, τάιμ άουτ από τον Γιόβοβιτς.

3′ Σκοράρει ο Γουάιτ και 7-2.

3′ Ο Σέχοβιτς Σεάντ μειώνει σε 5-2.

3′ Βολές για τον Χάγκινς, 1/2 και 5-0.

2′ Ο Χάγκινς και πάλι ευστοχεί για το 4-0.

1′ Φόλοου για τον Χάγκινς και 2-0.

Η πεντάδα του Άρη: Γουότερς, Μακ Νιλ, Πελεκάνος, Γουάιτ, Χάγκινς.

Η πεντάδα της Μπούντουτσνοστ: Κουκ, Σέχοβιτς Σεάντ, Σέχοβιτς Σουάντ, Ντραγκίσεβιτς, Μάριτς.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Παρών στο γήπεδο και ο Νίκος Λάσκαρης (με κιτρινόμαυρα αθλητικά παπούτσια…) με την Τζόρτζια Ευσεβίου. Δεν έχει χάσει αγώνα ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ.

Η 12αδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Γουάιτ, Γουότερς, Δίπλαρος, Ζάρας, Χάγκινς, Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ, Μακ Νιλ.

Η 12αδα της Μπούντουτσνοστ: Σέχοβιτς Σουάντ, Γιάραμαζ, Σούμποτιτς, Σέχοβιτς Σεάντ, Τσάραπιτς, Κουκ, Μπάτσοβιτς, Ίλιτς, Ντραγκίσεβιτς, Μάριτς, Ρίκιτς, Τζόζεφ.

Στο παρκέ του Nick Galis Hall και η ομάδα του Άρη.

aris_bud1

Βγήκε στο γήπεδο η Μπούντουτσνοστ.

Στο γήπεδο θα βρίσκονται και φίλαθλοι της Μπούντουτσνοστ. Τοποθετήθηκαν στην θύρα 1.

Ο Μακ Νιλ με ασκήσεις με δύο μπάλες προθερμαίνεται…

Σίμτσακ, Τσούπκοβιτς, Κοέν και Ζάρας κάνουν τα πρώτα σουτ…

Η αποστολή της Μπούντουτσνοστ έφτασε στο Αλεξάνδρειο. Ήδη κάποιοι παίκτες της βγήκαν για τα πρώτα σουτ.

Πρώτη φορά αναμετρώνται Άρης και Μπούντουτσνοστ σε μια ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιούροκαπ ο Άρης ηττήθηκε στην Τραπεζούντα από την Τράμπζονσπορ με 74-71. Η Μπούντουτσνοστ κέρδισε την Μπάνβιτ με σκορ 83-70 στην Ποντγκόριτσα.

Η τελευταία ευρωπαϊκή νίκη του Άρη έγινε στο Nick Galis Hall στις 31 Ιανουαρίου 2012, όταν οι κίτρινοι κέρδισαν την Βιλερμπάν με σκορ 77-60 για την β’ φάση του Γιούροκαπ.

Είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός αγώνας του Άρη στο Αλεξάνδρειο ύστερα από 1.331 ημέρες. Στις 28 Φεβρουαρίου 2012 οι κίτρινοι είχαν φιλοξενήσει την Ντόνετσκ για την β’ φάση του Γιούροκαπ.