PRESSARIS-LIVE: Άρης – Ολυμπιακός 58-69 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης υποδέχεται στο Αλεξάνδρειο τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι έχουν δύσκολη αποστολή απέναντι σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ευρώπης, ωστόσο θέλουν τη νίκη για να διατηρηθούν στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Ολυμπιακός 58-69

40′ 1/2 βολές για τον Μούρτο (58-69).

39′ Δίποντο του Παπαπέτρου και 57-69.

39′ Ο Μούρτος σκοράρει (57-67).

35′ Τρίποντο από τον Μούρτο, μειώνει ο Άρης (55-67).

35′ Σκοράρει ο Σλούκας (52-67). Νέο τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

34′ Ο Ντάνστον σκοράρει (52-65).

33′ Νέο τρίποντο από τον Κατσίβελη (52-63).

33′ Τρίποντο από τον Λοτζέσκι (52-60).

31′ Ο Ντάνστον με καλάθι και φάουλ κάνει το 52-57.

31′ Καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ, μειώνει ο Άρης σε 52-55.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Ολυμπιακός 49-55

30′ Ο Πετγουέι σκοράρει (49-55).

29′ Στις βολές ο Κατσίβελης, κάνει το 49-53.

29′ Βολές για τον Μούρτο, 1/2 και 49-51.

29′ Τρίποντο από τον Σλούκα (48-51).

28′ Τρίποντο του Βεζένκοφ και 48-48!

28′ Ο Παπαπέτρου κάνει το 45-48.

27′ Βολές για τον Χάντερ, το σκορ γίνεται 45-46.

26′ Τρίποντο από τον Μούρτο και 45-44.

26′ Ο Χάντερ σκοράρει (42-44).

25′ 1/2 βολές για τον Πρίντεζη (42-42).

24′ Τρίποντο από τον Σπανούλη (42-41).

24′ Ο Ριντ σκοράρει με ασίστ του Χαρίση (42-38).

23′ Ο Πρίντεζης μειώνει σε 40-38.

21′ Ο Χαρίσης κάνει το 40-36 από μέση απόσταση.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Ολυμπιακός 38-36

19′ Νέο καλάθι και φάουλ για τον Άρη, αυτή τη φορά από τον Χαρίση. Ο Άρης μπροστά με 38-36.

19’ 1/2 βολές από τον Αγραβάνη (35-36).

19′ Καλάθι και φάουλ από τον Ριντ, ισοφαρίζει ο Άρης (35-35).

19′ Καλάθι και φάουλ από τον Σλούκα (33-35).

18′ Καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ, ο Άρης μπροστά με 33-32.

18′ Ο Σλούκας σκοράρει (30-32).

17′ Ισοφαρίζει ο Βεζένκοφ (30-30) από ασίστ του Σίμτσακ.

16′ Ο Αγραβάνης κάνει το 28-30.

16′ Βολές για τον Σπανούλη, 2/2 και 28-28.

15′ Ο Βεζένκοφ κάνει το 28-26.

15′ Καλάθι και φάουλ από τον Αγραβάνη, που ήταν μάλλον επιθετικό πάνω στον Ριντ. Το σκορ γίνεται 26-26.

15′ Ο Παπαπέτρου μειώνει στο καλάθι (26-24).

14′ 2/2 βολές από τον Χάντερ και 26-22.

14′ Ο Παπαπέτρου κάνει το 26-20. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

13′ Ο Πετγουέι με κάρφωμα κάνει το 26-18.

11′ Ο Χαρίσης κάνει το 26-16.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Ολυμπιακός 24-16

10′ Ο Σλούκας μειώνει (24-16).

9′ Ο Παπαπέτρου κάνει το 24-14.

7′ Καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ, στο +12 ο Άρης (24-12).

7′ Ο Τόμας στον αιφνιδιασμό σκοράρει και δίνει προβάδισμα 9 πόντων (21-12)! Νέο τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο.

7′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 19-12!

6′ Ο Τόμας κάνει το 16-12. Τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο.

6′ Μειώνει ο Ντάνστον (14-12).

6′ Τρίποντο από τον Ριντ και 14-10. Στους 9π. ο Αμερικανός!

5′ Ο Λοτζέσκι μειώνει (11-10).

5′ Καλάθι και φάουλ από τον Ριντ, ο Άρης μπροστά με 11-8.

4′ Ισοφαρίζει ο Λοτζέσκι (8-8).

3′ Τρίποντο από τον Ριντ και 8-6!

2′ Ο Χαρίσης μειώνει (5-6).

2′ Ο Πρίντεζης σκοράρει (3-6).

1′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς (3-4).

1′ Ο Λοτζέσκι με λέι απ κάνει το 0-4.

1′ Ο Σλούκας κάνει το 0-2.

Η πεντάδα του Άρη: Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοφ, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Σπανούλης, Σλούκας, Λοτζέσκι, Πρίντεζης, Ντάνστον.

Στην 12αδα του Άρη βρίσκεται και ο Δημήτρης Φλιώνης, στη θέση του Γιάννη Καραθανάση.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Τζέι Αρ Χόλντεν, πρώην παίκτης της ΑΕΚ και της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Μαζί του και ο Άνταμ Φιλίπι, σκάουτ ομάδων του ΝΒΑ παλιότερα και σύμβουλος των Λέικερς.

Λίγα λεπτά μετά την ανακοίνωση του ονόματος του επενδυτή, εμφανίστηκε στο γήπεδο και ο Τάκης Καραλής, λογιστής και στενός συνεργάτης του Νίκου Λάσκαρη.

thumb_DSC04058_1024Οι δύο ομάδες βγήκαν στο παρκέ για προθέρμανση.

Ο Ολυμπιακός είναι πρώτος στη βαθμολογία με ρεκόρ 23-1. Ο Άρης είναι τέταρτος με ρεκόρ 15-9.