PRESSARIS Live: Άρης – Παναθηναϊκός 59-71 (Τελικό)

Ο Άρης φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, αναζητώντας μια μεγάλη νίκη που θα του δώσει αυτοπεποίθηση για την δύσκολη συνέχεια. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – Παναθηναϊκός 59-71

40′ Ο Σίνγκλετον κάνει το 59-71.

40′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 1/2 και 59-69.

40′ Βολές για τον Μπουρούση, 1/2 και 58-69.

39′ Ο Κάμινγκς μειώνει σε 58-68.

39′ Ο Ρίβερς κάνει το 56-68.

39′ (1.48) Βολές για τον Ζάρα, 2/2 και 56-66.

38′ (2.42) Ο Ρίβερς κάνει το 54-66.

37′ Βολές του Σίνγκλετον από λάθος του Κάμινγκς, 2/2 και 54-64. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

36′ Ο Τσαϊρέλης μειώνει (54-62).

36′ Βολές του Σίνγκλετον, 1/2 και 52-62.

35′ Λάθος φάουλ του Γιάνκοβιτς, εύκολες βολές για τον Μπουρούση, 1/2 και 52-61.

35′ Ο Κάμινγκς μειώνει σε 52-60.

34′ Ο Μπουρούσης κάνει το 50-60.

34′ Τρίποντο από τον Καλάθη και 50-58. Τάιμ άουτ ο Πρίφτης.

33′ Πέντε ομαδικά φάουλ σε 2.27! Βολές για τον Μπουρούση, 2/2 και 50-55.

32′ Τέταρτο ομαδικό φάουλ σε αυτή τη περίοδο για τον Άρη, βολές για τον Μπουρούση, 2/2 και 50-53.

32′ Ο Γιάνκοβιτς μειώνει στον πόντο (50-51).

32′ Πέμπτο φάουλ του Τζένκινς… Έπρεπε να είχε γίνει αλλαγή όταν συμπλήρωσε το τέταρτο φάουλ…

32′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 48-51!

31′ Βολές για τον Μπουρούση, 0/2 παραμένει το 45-51.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Παναθηναϊκός 45-51

29′ Ασίστ του Τζένκινς στον Μπάκνερ και νέο κάρφωμα για το 45-51.

29′ Τρίποντο από τον Τζένκινς (43-51).

28′ Βολές για τον Τζένκινς, 1/2 και 40-51.

28′ Βολές και πάλι από τον Σίνγκλετον, 2/2 και 39-51.

28′ Βολές για τον Σίνγκλετον, το σκορ γίνεται 39-49.

27′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 39-47. Τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ. Ο Κάμινγκς έχει 3/4 και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Άρη 0/8!

27′ Ο Κάμινγκς από ασίστ του Γιάνκοβιτς σκοράρει στον αιφνιδιασμό (36-47).

25′ Ο Τσαϊρέλης μειώνει σε 34-47.

25′ Τρίποντο από τον Φώτση και 32-47.

24′ Καλάθι και φάουλ από τον Σίνγκλετον και 32-44.

24′ Νέο κάρφωμα του Μπάκνερ και 32-41.

23′ Ο Φώτσης κάνει το 30-41.

22′ Καλάθι και φάουλ με κάρφωμα από τον Μπάκνερ, μειώνει ο Άρης (30-39).

21′ Τρίποντο από τον Παππά και 28-39.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Παναθηναϊκός 28-36

20′ Μειώνει ο Κάμινγκς στην εκπνοή (28-36).

19′ Τρίποντο από τον Ρίβερς και 26-36.

18′ Ο Μπουρούσης βρίσκει στόχο (26-33).

18′ Ο Τσαϊρέλης πατάει γραμμή αλλά σκοράρει από μακριά (26-31).

17′ Ο Νίκολς σκοράρει (24-31).

15′ Ο Παππάς ξανά εύστοχος (24-29).

15′ Ο Παππάς σκοράρει από την κορυφή (24-27).

14′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 2/2 και 24-25.

14′ Ο Νίκολς κάνει το 22-25.

13′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 22-23.

12′ Νέο τρίποντο από τον Ρίβερς και 19-23. Οι πράσινοι έχουν 6/10 τρίποντα.

12′ Τρίποντο από τον Παππά και 19-20.

11′ Κλέψιμο από Γιάνκοβιτς, τρίποντο από Κάμινγκς και 19-17!

11′ Ο Ντραγκίσεβιτς σκοράρει και μειώνει (16-17).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Άρης – Παναθηναϊκός 14-17

10′ Τρίποντο από τον Ρίβερς και 14-17.

9′ Δεύτερο φάουλ για τον Τσαϊρέλη, βολές για τον Μπουρούση, 2/2 και 14-14.

9′ Ο Τζένκινς βρίσκει στόχο και 14-12.

8′ Τρίποντο του Φώτση (12-12).

8′ Ο Τσαϊρέλης κάνει το 12-9.

7′ Τρίποντο από τον Σίνγκλετον (10-9).

6′ Νέο απίστευτο κάρφωμα του Μπάκνερ και 10-6. Ασίστ ξανά από τον Κάμινγκς!

Τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Ο Άρης μπήκε πολύ συγκεντρωμένα στο ματς και αυτό είναι το πρώτο θετικό στοιχείο για την εξέλιξη του αγώνα.

5′ Απίστευτο κάρφωμα του Μπάκνερ, από ασίστ του Κάμινγκς! Κερδίζει και φάουλ ο Αμερικανός, το σκορ γίνεται 8-6.

4′ Ο Μπάκνερ σκοράρει και ισοφαρίζει (6-6).

4′ Βολές για τον Σίνγκλετον, 1/2 και 4-6.

3′ Ο Καλάθης πατώντας τη γραμμή κάνει το 4-5.

3′ Καλάθι και φάουλ από τον Μούρτο, 4-3.

2′ Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο από την γωνία κάνει το 2-3.

1′ Ο Μπάκνερ ανοίγει το σκορ (2-0).

Η πεντάδα του Άρη: Κάμινγκς, Τζένκινς, Μούρτος, Τσαϊρέλης, Μπάκνερ.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Καλάθης Ν., Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης, Σίνγκλετον.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Ο Νίκος Λάσκαρης δεν έχει σταματήσει να χαιρετάει κόσμο στο Αλεξάνδρειο.

Ο Ντέβιν Μαρμπλ είναι κανονικά στην 12αδα, ξεπερνώντας το πρόβλημα που είχε στο πόδι του.

Ο Βίκτορ Σανικίτζε ήρθε στο Αλεξάνδρειο και για πρώτη φορά δεν έχει τις πατερίτσες!

Η 12αδα του Άρη: Μαρμπλ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζένκινς, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα του Παναθηναϊκού: Ρίβερς, Μποχωρίδης, Καλάθης Νικ, Καλάθης Πατ, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης, Παππάς, Σίνγκλετον, Γόντικας, Φώτσης, Νίκολς.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς χαιρέτησε την αποστολή του Παναθηναϊκού και είχε ολιγόλεπτη συνομιλία με τον Μάνο Παπαδόπουλο και λίγο αργότερα με τον πολύ καλό του φίλο, Νίκο Παππά.

aris_pao_jankovic1

Πηγαδάκι στο κέντρο του γηπέδου μεταξύ Φλιώνη, Χρηστίδη και Μποχωρίδη, Χαραλαμπόπουλου.

aris_pao_warmup1

Έφτασε στο Αλεξάνδρειο η αποστολή του Παναθηναϊκού.

Ο Άρης μπαίνει στην 7η αγωνιστική με ρεκόρ 3-3. Ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 5-1.

Απών από τον Άρη θα είναι ο Βασίλης Καββαδάς και αμφίβολος ο Ντέβιν Μαρμπλ, του οποίου η συμμετοχή θα αποφασιστεί πριν από το τζάμπολ.

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Τζέιμς Γκιστ είναι οι δύο απόντες για τον Παναθηναϊκό στη σημερινή αναμέτρηση. Νέο πρόσωπο στο πρωτάθλημα για τους πράσινους είναι ο Ντιμίτρις Νίκολς.

Τελευταία νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού στο Αλεξάνδρειο σε κανονική διάρκεια ήταν την περίοδο 2007-08, όταν τεχνικός ήταν ο Γκόρντον Χέρμπερτ και τελικό σκορ 82-75.

Ο Άρης κέρδισε πέρσι δύο φορές τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της ημιτελικής σειράς. Στον τρίτο ημιτελικό το σκορ ήταν 77-68 και στον τέταρτο ημιτελικό ήταν 56-50.