PRESSARIS LIVE: Άρης – Προμηθέας 80-64 (Τελικό)

Ο Άρης φιλοξενεί τον Προμηθέα Πατρών στο Αλεξάνδρειο και θέλει να επιστρέψει στις νίκες στη Stoiximan.gr Basket League για να συνεχίσει την προσπάθειά του για την τέταρτη θέση. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 80-64

40′ Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 80-61.

40′ Βολές για τον Πέττα, 2/2 και 78-61.

39′ Ο Γερομιχαλός μειώνει σε 78-59.

39′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 78-57.

38′ Βολές για τον Γερομιχαλό και 75-57.

37′ Βολές για τον Τζάκσον, 2/2 και 75-52.

36′ Ο Μουρ μειώνει σε 73-50.

35′ Τρίποντο και φάουλ από τον Κάμινγκς και 73-48.

35′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 69-48!

33′ Εύστοχος ο Μούρτος και 66-48!

33′ Ο Τζένκινς σκοράρει για το +16 (64-48).

32′ Ο Καββαδάς βάζει πλάτη τον Σαρικόπουλο και σκοράρει (62-48).

31′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 60-48.

31′ Λάθος του Κάμινγκς, σκοράρει ο Μπλασινγκέιμ (57-48).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 57-46

30′ Βολές για τον Τζόουνς, 2/2 και 57-46.

29′ Ασίστ του Τζένκινς, σκοράρει ο Τζάκσον (57-44).

28′ Βολές για τον Ζάρα, 2/3 και 55-44.

28′ Φόλοου από τον Τζάκσον (53-44).

28′ Τρίποντο από τον Φαγέ (51-44).

27′ 1/2 βολές από τον Ζάρα (51-41).

27′ Τρίποντο από τον Φαγέ (50-41).

26′ Νέο κλέψιμο και τρίποντο από τον Ζάρα για το 50-38!

26′ Κλέψιμο του Τζάκσον, ασίστ στον Κάμινγκς και 47-38. Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου.

25′ Καλάθι και φάουλ από τον Κάμινγκς, το σκορ γίνεται 45-38.

25′ Βολές για τον Μουρ, ο Προμηθέας μειώνει σε 42-38.

24′ Ο Γκίκας με καλάθι και φάουλ μειώνει κι άλλο (42-36). Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη. Ο Προμηθέας τρέχει ένα σερί 0-9…

23′ Νέο καλάθι από τον Μουρ και 42-33.

23′ Ο Γκίκας στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 42-31.

22′ Ο Τόντιτς μειώνει σε 42-29.

22′ Ο Γιάνκοβιτς κάνει το 42-27.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 40-27

20′ Νέο κλέψιμο και από ασίστ του Ξανθόπουλου ο Τζάκσον κάνει το 40-27!

20′ Κλέψιμο του Ξανθόπουλου, ο Μούρτος στον αιφνιδιασμό κάνει το 38-27.

19′ Βολές για τον Γκίκα, 0/2 παραμένει το 36-27. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

19′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 2/2 και 36-27.

18′ 1/2 βολές από τον Μπλασινγκέιμ (34-27).

18′ Ο Καββαδάς δίνει άλλη μια φορά λύση (34-26).

18′ Ο Γκίκας στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 32-26.

17′ Βολές για τον Τζόουνς, 0/2 παραμένει το 32-24.

17′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 32-24.

16′ Τρίποντο από τον Μπλασινγκέιμ (29-24).

16′ Βολές για τον Καββαδά (4ο του Ντίκερσον), 0/2 παραμένει το 29-21.

15′ Καλάθι και φάουλ από τον Καββαδά και 29-21.

14′ Βολές για τον Γερομιχαλό από το 4ο φάουλ του Φλιώνη, που ανακάλυψε ο Παντελίδης. Το σκορ γίνεται 26-21.

12′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς και 26-20.

12′ Βολές για τον Μουρ, 2/2 και 23-20.

12′ Καλάθι και φάουλ από τον Τζάκσον, το σκορ γίνεται 23-18.

11′ Τεχνική ποινή στον Τόντιτς, ο Ζάρας βάζει τη βολή (20-18).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 19-18

Το σκορ είναι 19-18 και έχουν σφυριχθεί 16 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έχουν εκτελεστεί 18 βολές κι από τις δύο ομάδες. Οι διαιτητές δυστυχώς είναι το λιγότερο ανεπαρκείς και για τις δύο ομάδες…

9′ Ο Μούρτος σκοράρει για το 19-18.

9′ Βολές για τον Τόντιτς, 2/2 και 17-18.

8′ Βολές για τον Ξανθόπουλο, 1/2 και 17-16.

8′ Δεύτερο φάουλ και για τον Φλιώνη, στη θέση του ο Ξανθόπουλος. Βολές για τον Παπαντωνίου, 1/2 και 16-16.

7′ Τρίποντο από τον Τζόουνς (16-15).

7′ Βολές για τον Τζάκσον, 1/2 και 16-12.

7′ Βολές για τον Τόντιτς, 2/2 και 15-12.

6′ Ο Τζένκινς από μέση απόσταση βρίσκει στόχο (15-10).

6′ Μειώνει γρήγορα ο Φαγέ (13-10).

6′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 13-8.

5′ Βολές για τον Μπλασινγκέιμ, 2/2 και 10-8.

5′ Δεύτερο φάουλ του Κάμινγκς…

5′ Τέταρτο κερδισμένο φάουλ για τον Καββαδά (2ο και για τον Σαρικόπουλο), 2/2 βολές και 10-6.

4′ Βολές για τον Φαγέ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, 0/2 παραμένει το 8-6.

3′ Τρίποντο από την γωνία για τον Τζένκινς και 8-6.

3′ Δεύτερο φάουλ του Ντίκερσον πάνω στον Καββαδά, μπαίνει ο Σαρικόπουλος.

3′ Ο Μπλασινγκέιμ ευστοχεί από τη βολή (5-6).

3′ Ο Τζένκινς κάνει το 5-4.

2′ Κάρφωμα από τον Ντίκερσον (3-4).

1′ Κλέψιμο και κάρφωμα από τον Κάμινγκς (3-2).

1′ Βολές για τον Καββαδά από φάουλ του Ντίκερσον, 1/2 και 1-2.

1′ Ο Τζόουνς κάνει το 0-2.

Η πεντάδα του Άρη: Κάμινγκς, Τζένκινς, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς, Καββαδάς.

Η πεντάδα του Προμηθέα: Μπλασινγκέιμ, Τζόουνς, Μουρ, Φαγιέ, Ντίκερσον.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Η 12αδα του Άρη: Τζάκσον, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζένκινς, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα του Προμηθέα: Γκίκας, Σαρικόπουλος, Μπλασινγκέιμ, Φαγέ, Μουρ, Τζόουνς, Τόντιτς, Πέττας, Τσάμης, Παπαντωνίου, Σίνγκλετον, Γερομιχαλός.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος θα είναι στην 12αδα. Ο Δημήτρης Φλιώνης στην θέση του Τζαμόν Γκόρντον.

Πολλά πηγαδάκια στο Παλέ. Ο Βαγγέλης Αγγέλου είχε τετ α τετ με τους ανθρώπους του Άρη, ο Βασίλης Σίμτσακ με τον κουμπάρο του, Άγγελο Τσάμη, όπως και οι δύο πρώην συμπαίκτες στην Πολωνία, Τζάστιν Τζάκσον και Τζερέλ Μπλασινγκέιμ.

Απών για τον Άρη θα είναι σίγουρα ο Τζαμόν Γκόρντον λόγω θλάσης στη γάμπα, ενώ η συμμετοχή του Βασίλη Ξανθόπουλου θα αποφασιστεί λίγο πριν το τζάμπολ.

Αρκετά γνώριμα και οικεία πρόσωπα θα βρει απέναντί του ο Άρης σήμερα, καθώς επιστρέφουν ως αντίπαλοι οι Βαγγέλης Αγγέλου, Νίκος Γκίκας, Ζήσης Σαρικόπουλος και Πέτρος Γερομιχαλός.

Ο Άρης μπαίνει στην 17η αγωνιστική από την 5η θέση με ρεκόρ 9-7. Ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 6-10 και βρίσκεται στην 9η θέση.

Οι κίτρινοι είχαν επικρατήσει στον αγώνα του α’ γύρου στην Πάτρα με σκορ 89-79, έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Μάικλ Τζένκινς. Ο Αμερικανός είχε τελειώσει τον αγώνα με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.