ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

PRESSARIS LIVE: Άρης – Ρέθυμνο 98-50 (Τελικό)

Ο Άρης φιλοξενεί το Ρέθυμνο στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League και θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπόρταζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΡΕΘΥΜΝΟ 98-50

40′ Νέο καλάθι από τον Σίμτσακ και 98-48.

40′ Ο Σίμτσακ κάνει το 96-48.

39′ Ο Θεοδωρίδης κάνει το 94-48.

38′ Κάρφωμα του Γιάνκοβιτς και 94-46.

38′ Χτύπησε στο αριστερό γόνατο ο Τάλτον και αποχωρεί…

38′ Βολές για τον Κάμινγκς, 1/2 και 92-46.

37′ Τεχνική ποινή για το Ρέθυμνο, ο Ντραγκίσεβιτς κάνει το 91-46.

36′ 2/2 βολές του Άρνολντ και 90-46.

35′ Ο Σίμτσακ γράφει το 90-44…

35′ Ο Φιτζπάτρικ με κάρφωμα κάνει το 88-44.

35′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 88-42.

34′ Το Ρέθυμνο μειώνει με τον Κράβιτς (85-42).

34′ Νέο καλάθι από τον Καββαδά (85-40), φτάνει τους 18 πόντους…

33′ Ο Καββαδάς κάνει το 83-40.

32′ Κάρφωμα του Ντραγκίσεβιτς και 81-40.

32′ Δύσκολο καλάθι από τον Ντραγκίσεβιτς και 79-40.

31′ Ο Καββαδάς κάνει με 2/2 βολές το 77-40.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΡΕΘΥΜΝΟ 75-40

30′ 2/2 βολές από τον Σάφτεναρ και 75-40.

30′ Ο Ζάρας με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης κάνει το 75-38.

29′ Τρίποντο από τον Φλιώνη και 72-38.

28′ Ο Γιάνκοβιτς με φόλοου κάνει το 69-38.

28′ Βολές για τον Σάφτεναρ, 2/2 και 67-38.

27′ Κλέψιμο από τον Κάμινγκς, βολές για τον Τσαϊρέλη, 2/2 και 69-36. Ο Γεωργιάδης πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου ακύρωσε τις βολές του Τσαϊρέλη, γιατί είχε δώσει τεχνική ποινή στον Κάμινγκς… Ότι να’ ναι.

27′ Βολές για τον Τζένκινς, 2/2 και 67-36.

26′ Τεχνική ποινή στον πάγκο, άστοχος ο Τσαϊρέλης…

26′ Κλέψιμο και κάρφωμα για τον Τζένκινς (65-36).

26′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 2/2 και 63-36.

26′ Καλάθι και φάουλ από τον Γιάνκοβιτς, ασίστ από τον Ντραγκίσεβιτς. Το σκορ γίνεται 61-36.

25′ Σκοράρει ο Τζένκινς (58-36).

25′ Ο Άρνολντ μειώνει με 3/3 βολές σε 56-36.

24′ Βολές για τον Καββαδά, 2/2 και 56-33.

24′ Τρίποντο από τον Ντραγκίσεβιτς και 54-33.

23′ Ο Χριστοδούλου κάνει το 51-33.

Σαν… δουλικό ο Γεωργιάδης – υπό το βλέμμα του Συμεωνίδη – ζήτησε από την γραμματεία να γραφούν οι αποδοκιμασίες κατά του Βασιλακόπουλου… Ξέρουν να κάνουν καλά τη δουλειά τους…

23′ Ο Τζένκινς κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ, 1/2 και 51-31.

22′ Κάρφωμα του Καββαδά και 50-31.

22′ Ο Μούρτος με λέι απ κάνει το 48-31.

21′ Τρίποντο του Τάλτον και 46-31.

21′ Ο Άρνολντ μειώνει σε 46-28.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΡΕΘΥΜΝΟ 46-26

20′ Ο Κάμινγκς στη γραμμή των βολών, 2/2 και 46-26.

20′ Βολές για τον Τάλτον, 1/2 και 44-26.

20′ Ο Ζάρας με τρίποντο κάνει το 44-25.

19′ Ο Κράβιτς μειώνει σε 41-25.

19′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 41-23.

19′ Ο Τάλτον στον αιφνιδιασμό κάνει το 38-23.

18′ Ο Τζένκινς με 2/2 βολές κάνει το 38-21.

16′ Ο Τάλτον με 2/2 βολές κάνει το 36-21.

15′ Βολές για τον Χριστοδούλου, 2/2 και 36-19.

15′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς κι 36-17.

15′ Ο Κράβιτς μειώνει σε 33-17.

14′ Ο Γεωργιάδης είναι η επιτομή του συνταξιούχου διαιτητή που απλώς έχει καλές δημόσιες σχέσεις και παίζει στην Α1… Δεν έχει αντίληψη του αγώνα… Έδωσε ανύπαρκτο φάουλ στον Καββαδά.

14′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και 33-15.

13′ Κλέψιμο του Ξανθόπουλου, κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Ραζή. Το σκορ γίνεται 30-15. Κατοχή για τους κίτρινους.

13′ Κάρφωμα του Καββαδά, ασίστ του Μούρτου και 29-15.

13′ Βολές για τον Καμπερίδη, 2/2 και 27-15.

13′ Ο Τσαϊρέλης σκοράρει με πλάτη στο καλάθι και κάνει το 27-13.

12′ Ο Κράβιτς κάνει το 25-13.

12′ Τρίποντο από τον Καμπερίδη (25-11).

11′ Ο Μούρτος στις βολές, 2/2 και 25-8.

11′ Ο Χριστοδούλου κάνει το 23-8.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΡΕΘΥΜΝΟ 23-6

Ο Άρης έχει εννιά εύστοχα δίποντα εκ των οποίων τα οχτώ προήλθαν από ασίστ. Το Ρέθυμνο έχει 1/12 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτά τα δύο στοιχεία διαμορφώνουν το +17…

10′ Καλάθι από τον Κάμινγκς και 23-6.

10′ Ο Σίμτσακ κάνει το 21-6.

9′ Βολές για τον Σίμτσακ, 2/2 και 19-6.

9′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 1/2 και 17-6.

8′ Βολές για τον Χριστοδουλου, 1/2 και 16-6.

8′ Ο Γεωργιάδης ανακαλύπτει φάουλ στον Τζάκσον, είναι το δεύτερο…

8′ Ασίστ του Γιάνκοβιτς, κάρφωμα ξανά από τον Ντραγκίσεβιτς και 16-5.

7′ Τάπα του Τζάκσον και κάρφωμα του Ντραγκίσεβιτς στον αιφνιδιασμό (14-5).

7′ Τρίποντο του Τζένκινς, η ασίστ από τον Κάμινγκς και 12-5.

6′ Βολές για τον Κράβιτς, 1/2 και 9-5.

5′ Ο Άρνολντ μειώνει σε 9-4.

5′ Καλή κυκλοφορία της μπάλας, ελεύθερο τρίποντο από τον Ζάρα και 9-2.

4′ Ασίστ του Ξανθόπουλος, νέο καλάθι από τον Καββαδά (6-2).

3′ Ασίστ του Ντραγκίσεβιτς, σκοράρει ο Καββαδάς (4-2).

2′ Ο Καββαδάς ισοφαρίζει (2-2).

2′ Βολές για τον Καββαδά, 0/2 παραμένει το 0-2.

1′ Βολές για τον Άρνολντ, 2/2 και 0-2.

Η πεντάδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Τζένκινς, Ζάρας, Ντραγκίσεβιτς, Καββαδάς.

Η πεντάδα του Ρεθύμνου: Τάλτον, Τζόζεφ, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ, Κράβιτς.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Η 12αδα του Άρη: Τζάκσον, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζένκινς, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα του Ρεθύμνου: Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ, Σάφτεναρ, Τάλτον, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος, Κράβιτς, Τζόζεφ.

Ο Γουίλ Κάμινγκς είναι στην 12αδα και λογικά θα χρησιμοποιηθεί από τον Δημήτρη Πρίφτη.

Ο Άρης έχει ρεκόρ 8-6 και ισοβαθμεί με Κολοσσό και ΠΑΟΚ στην 4η θέση. Το Ρέθυμνο ακολουθεί με ρεκόρ 6-8.

Οι κίτρινοι προέρχονται από τρεις σερί ήττες αμέσως μετά την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου. Έχασαν κατά σειρά από Σκαϊλάινερς, Τρίκαλα και Μονακό.