ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

PRESSARIS-LIVE: Αιγινιακός – Άρης 0-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στη “μάχη” του Κυπέλλου πέφτει σήμερα ο Άρης, που θέλει τη νίκη επί του Αιγινιακού για να ξεκινήσει με το… δεξί τις φετινές του επίσημες υποχρεώσεις, αποκτώντας παράλληλα προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το PRESSARIS βρίσκεται στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας, απ΄όπου θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης, το ρεπορτάζ πριν, αλλά και μετά τον αγώνα.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ο Άρης πήρε την πρώτη νίκη της περιόδου 2016-17, τους πρώτους 3 βαθμούς στο κύπελλο (φάση ομίλων), έναν θεσμό που θέλει να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται…

90′ Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά. Η πρώτη νίκη του Άρη είναι θέμα… τριών λεπτών, όσα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′: Δυνατό σουτ του Μπαργκάν, ο Τόλιος αποκρούει και στην επαναφορά ο Καπνίδης στέλνει την μπάλα άουτ με προβολή.

84′ Αλλαγή για τον κορυφαίο παίκτη του Άρη! Βγαίνει καταχειροκροτούμενος, δίνοντας τη θέση του στον Αντρέου.

83′ ΓΚΟΟΟΛ: 0-3 από τον Μιλούνοβιτς! Ο Τάτος κάνει την σέντρα, η μπάλα περνάει από όλους, με τον Μιλούνοβιτς να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή!

81′ Τρίτη αλλαγή για Αιγινιακό. Ποσνίκοβιτς αντί Ζγκούρη.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλούνοβιτς.

72′ Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Ρόβας, μέσα ο Παυλίδης.

71′ ΓΚΟΟΛ: Εξαιρετική σέντρα “πάρε βάλε” από τα αριστερά από τον Μπάργκαν, ο Μιλούνοβιτς πετάχθηκε στην μπάλα και με πλασέ έκανε το 0-2!

70′ Από τους κορυφαίους του γηπέδου ο Μιλούνοβιτς, εγγύηση μέχρι τώρα από τον Διούδη που “σκουπίζει” κάθε κίνδυνο.

66′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Αιγινιακό. Εκτός ο Φασίδης, στον αγώνα μπήκε ο Ρανγκέλοφ.

Αριστερά θα παίξει ο Μπαργκάν, πάει δεξιά ο Μιλούνοβιτς από τους διακριθέντες του Άρη μέχρι τώρα.

63′ Πρώτη αλλαγή και για τον Άρη. Μπαργκάν, αντί Ντούνη.

62′ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα από τον Αιγινιακό, ο Κυζιρίδης αντί του Γκατσολάρι.

60′ Αξιόλογη φάση για τον Αιγινιακό. Ο Ζγκούρη, από οριακή θέση, προσπαθεί να περάσει την μπάλα πάνω από τον Διούδη, όμως δεν τα καταφέρνει.

60′ Ανοιχτό παιχνίδι, πάνω-κάτω η μπάλα!

58′ Νέα πολύ καλή ατομική προσπάθεια του Τάτου, σέντρα και ο Μιλούνοβιτς πιάνει ανάποδο ψαλίδι, αλλά ο Τόλιος μπλοκάρει.

55′ Καλή αντεπίθεση του Άρη, ο Τάτος δίνει στον Μιλούνοβιτς, ο οποίος γυρίζει και κερδίζει κόρνερ, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο για τον Άρη.

52′ Μακρινό σουτ του Φασίδη, ο Διούδης πέφτει στην αριστερή του γωνία και μπλοκάρει.

49′ Πιέζει ο Αιγινιακός, δεν έχει συγκέντρωση ο Άρης στο β΄μέρος.

Σέντρα στο β’ μέρος, χωρίς αλλαγές οι ομάδες.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ, ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΥΣ-ΑΡΗΣ 0-1

45′ Παίζουμε πλέον τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τελικές: 2(1) – 5(3)

33′ Μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ από τον Άρη. Δυνατό σουτ του Ντούνη, η μπάλα κόντραρε και έδιωξε θεαματικά ο Τόλιος.

30′ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, αρκετά τα φάουλ.

Παρών στις κερκίδες και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Άρης Θοδωρής Καρυπίδης.

19′ ΓΚΟΟΟΛ: Ο Καπνίδης ανοίγει το σκορ. Εξαιρετική προσπάθεια από τον Μιλούνοβιτς, πάσα στον Καπνίδη κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. “Ποδαρικό” στη νέα χρονιά από τον 1ο σκόρερ του Άρη!

18′ Ωραία κίνηση από τον Καπνίδη, σουτ έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

16′ Το 0-0 παραμένει… Ο Άρης πιέζει και έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Όσο περνά η ώρα τόσο πιο πολλοί φίλαθλοι, η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων είναι υποστηρικτές του Άρη, εισέρχονται στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου της Βέροιας

Σε διάταξη 4-2-3-1 ο Άρης. Ο Αναστόπουλος άφησε εκτός αποστολής τους Ντάρσι Νέτο και Χρήστο Μπούρμπο, δεδομένου ότι βάσει κανονισμού στη 18άδα πρέπει να βρίσκονται δύο παίκτες κάτω των 20 ετών (Κασιάνος, Καρβούνης)

10′ Πρώτη τελική και για τον Άρη από στημένη φάση. Απευθείας φάουλ του Μιλούνοβιτς, μπλόκαρε ο Τόλιος.

6′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι από τον Αιγινιακό, σε σουτ του Πατράλη, αλλά ο Διούδης μπλόκαρε την μπάλα.

Aστέρας Τρίπολης-Βέροια το άλλο ματς του ομίλου, το οποίο θα διεξαχθεί την Πέμπτη (27/10) στις 17.15.

Λίγος σχετικά ο κόσμος στο γήπεδο, με τους φίλους του Άρη να κυριαρχούν με τις φωνές και τα συνθήματά τους.

3′ Πρώτο κόρνερ για τον Άρη με Τάτο, χωρίς κάτι περισσότερο. Ο Άρης θέλει ένα γρήγορο γκολ…

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αιγινιακό στη σέντρα, κάτω από τα συνθήματα των οπαδών του Άρη.

– Oι διαιτητές έχουν βγει στο χορτάρι, τα πανό του Άρη στολίζουν τα κάγκελα, όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Αιγινιακός (Αμανατίδης): Τόλιος, Γιατζιτζόγλου, Λιόλιος, Ζγκούρη, Γκατσολάρι, Παπουτσογιαννόπουλος, Ζούρκος, Πασαλίδης, Γκούρτσας, Φασίδης, Πατράλης.

Άρης (Αναστόπουλος): Διούδης, Καράμπελας, Τζανακάκης, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ρόβας, Ανάκογλου, Τάτος, Ντούνης, Μιλούνοβιτς, Καπνίδης

– Γνωστή έγινε πριν από λίγο η ενδεκάδα του Άρη για το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν, αυτό με τον Αιγινιακό στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας για την φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Νίκος Αναστόπουλος επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Τζανακάκη, αριστερά τον Καράμπελακαι τους Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδη σαν στόπερ. Αμυντικό χαφ ο Ρόβας, δύο εσωτερικοί χαφ οι Τάτος και Ανάκογλου, Ντούνης και Μιλούνοβιτς στα άκρα της επίθεσης και στην κορυφή ο Καπνίδης.

Στον πάγκο θα βρίσκονται οι Αναγνωστόπουλος, Ίλιτς, Αντρέου, Παυλίδης, Μπαργκάν, Καρβούνης και Κασιάνος.

– Oι πρώτοι έντεκα του Αιγινιακού είναι οι: Τόλιος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Ζγούρη, Γκατσολάρι, Παπουτσογιαννόπουλος, Ζούρκος, Πασσαλίδης, Γκούρτσας, Φασίδης, Πατράλης.

O αγώνας είναι για τη 2η φάση του κυπέλλου. Στον 5o όμιλο του Άρη είναι ακόμη οι Βέροια και ο Αστέρας Τρίπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γρατσάνης (Τρικάλων)
ΒΟΗΘΟΙ: Τζανής (Τρικάλων), Τίκας (Καρδίτσας)