PRESSARIS – LIVE: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 64-61 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς έφτασε! Ο Άρης υποδέχεται σε λίγη ώρα την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με στόχο τη νίκη που θα τον στείλει στα ημιτελικά του θεσμού. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Nick Galis Hall και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 64-61

40′ (1”) Βολές για τον Ανοσίκε, 1/2 και 64-61.

40′ (14,5”) Βολές για τον Χάγκινς, 1/2 και 64-60.

40′ Λάθος του Γουότερς (16”), δίνει τρεις βολές στον Μαυροκεφαλίδη χωρίς λόγο… Το σκορ γίνεται 63-60.

40′ (21”) Βολές για τον Γουότερς, 2/2 και 63-58.

40′ (27”) Άστοχο τρίποντο από τον Γουόρεν, ριμπάουντ ο Χάγκινς ξανά!

40′ (29”) Σκοράρει ο Χάγκινς και 61-58!

40′ (45”) Τάπα του Χάγκινς στον Καλαμπόκη!!!

40′ (52”) Καλάθι από το Μακ Νιλ και 59-58.

39′ Βολές για τον Ανοσίκε, 0/2 παραμένει το 57-58.

38′ Βολές για τον Μακ Νιλ, 1/2 και 57-58.

38′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς και 56-58.

37′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς, το σκορ γίνεται 56-57.

36′ Ο Γουάιτ κάνει το 56-55.

35′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 54-55.

33′ Τρίποντο από τον Παπαντωνίου (51-55).

Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

32′ Ο Καλαμπόκης βάζει την ΑΕΚ μπροστά (51-52).

31′ Βολές για τον Χέρστον, το σκορ γίνεται 51-50.

31′ Ο Ανοσίκε μειώνει (51-49).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 51-47

28′ Μειώνει ο Καλαμπόκης (51-47).

28′ Βολές για τον Χάγκινς, 1/2 και 51-45.

28′ Απίστευτη άμυνα από τον Άρη… Ο Σίμτσακ παίκτης “κλειδί” στο β’ ημίχρονο!

27′ Ο Σίμτσακ με εξαιρετική κίνηση κάνει το 50-45.

26′ Ο Μαυροκεφαλίδης σκοράρει (48-45).

25′ Ο Μούρτος κάνει το 48-43!

25′ Ο Γουόρεν με λέι απ μειώνει (46-43).

25′ Ο Σίμτσακ κάνει το 46-41.

24′ Ο Γουότερς κάνει το 44-41.

23′ Ο Χέρστον μειώνει (42-41).

22′ Τρίποντο από τον Σκραμπ (42-39).

22′ Ο Χάγκινς αντί να καρφώσει ξανά κάνει με λέι απ το 42-36.

Άρχισε η προθέρμανση των δύο ομάδων, στη τελική ευθεία για να ξεκινήσει πάλι το παιχνίδι.

Τελικά αποφασίστηκε αλλαγή του ταμπλό, καθώς η στεφάνη δεν ήταν δυνατό να έρθει σε σωστή θέση… Νέα καθυστέρηση. Έχουμε κλείσει 40 λεπτά χωρίς ματς…

Μικρή διακοπή για να διορθωθεί το πρόβλημα στη μπασκέτα. Θα αλλαχθεί η στεφάνη… Αυτό ίσως να μην είναι καλό για τον Άρη, γιατί θα είναι σκληρή η στεφάνη, αφού είναι αχρησιμοποίητη.

21′ Κάρφωμα του Χάγκινς ρίχνει τη μπασκέτα κάτω!

21′ Ο Χάγκινς κάνει το 38-36.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 36-36

19′ Ο Μακ Νιλ κάνει το 36-36.

19′ Τρίτο φάουλ για τον Τσούπκοβιτς, βολές για τον Ανοσίκε και 34-36.

17′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 34-34!

17′ Βολές για τον Παπαντωνίου, το σκορ γίνεται 31-34.

17′ Τρίποντο από τον Τσούπκοβιτς (31-33).

16′ Μειώνει ο Καλαμπόκης (31-30).

15′ Ο Χάγκινς στις βολές, ο Άρης προηγείται με 31-28.

15′ Βολές για τον Γουότερς, ο Άρης μπροστά με 30-28.

15′ Τέταρτο φάουλ από τον Γουάιτ…

15′ Τρίποντο από τον Ζάρα και 28-28!

14′ Ο Μαυροκεφαλίδης κάνει το 25-28.

14′ Βολές για τον Ζάρα, μειώνει ο Άρης (25-26).

14′ Τρίποντο από τον Κοέν και 23-26!

13′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς, 2/2 και 20-26.

12′ Βολές για τον Τσούπκοβιτς, 2/2 και μειώνει ο Άρης (20-24).

11′ Τρίποντο από τον Παπαντωνίου (18-24).

Τα 8/21 σουτ του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο και τα 6 επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ είναι οι αιτίες για το πώς έχει διαμορφωθεί το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 18-21

10′ Σκοράρει ο Καλαμπόκης (18-21).

10′ Βολές για τον Μακ Νιλ, 1/2 και 18-19.

10′ Ο Χέρστον κάνει το 17-19.

10′ Ανοίγει λογαριασμό ο Μακ Νιλ! Τρίποντο και 17-17. Τάιμ άουτ από τον Σάκοτα.

9′ Ο Γουόρεν κάνει το 14-17 με λέι απ.

8′ Κάρφωμα του Χάγκινς στον αιφνιδιασμό (14-15).

8′ Ο Χάγκινς σκοράρει και μειώνει (12-15).

7′ Ο Μαυροκεφαλίδης κάνει το 10-15.

6′ Εύστοχος ο Χέρστον μετά από ζον πρες του Άρη (10-13).

6′ Καλάθι και φάουλ από τον Χάγκινς, 10-11.

6′ Ο Μιλόσεβιτς κάνει το 8-11.

5′ Ασίστ του Μακ Νιλ και καλάθι από τον Σίμτσακ (8-9).

5′ Τρίτο φάουλ του Γουάιτ, καλάθι και φάουλ από τον Μιλόσεβιτς και 6-9.

5′ Δεύτερο φάουλ του Γουάιτ…

3′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς, 2/2 και 6-7.

3′ Κάρφωμα του Γουάιτ με επιθετικό ριμπάουντ και 6-5.

3′ Τρίποντο του Χέρστον (4-5).

2′ Μειώνει ο Μαυροκεφαλίδης (4-2).

1′ Γουότερς ξανά στον αιφνιδιασμό και 4-0.

1′ Ο Γουότερς κάνει το 2-0 με λέι απ.

Η πεντάδα του Άρη: Γουότερς, Μακ Νιλ, Πελεκάνος, Γουάιτ, Χάγκινς.

Η πεντάδα της ΑΕΚ: Γουόρεν, Σκραμπ, Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδης.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο Παλέ! Μεγάλος παλμός, μεγάλο πάθος…

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Από τη θύρα 1 θα παρακολουθήσουν το παιχνίδι ο Σέρχιο Κόκε και ο Ραούλ Μπράβο.

Ο Νίκος Λάσκαρης και η Τζόρτζια Ευσεβίου ήρθαν στο Παλέ για να παρακολουθήσουν την ομάδα  στο πρώτο παιχνίδι της.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Χριστοδούλου, Πηλοϊδης, Παναγιώτου.

Η 12αδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Γουάιτ, Γουότερς, Ζάρας, Χάγκινς, Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ, Μακ Νιλ.

Η 12αδα της ΑΕΚ: Ανοσίκε, Καμαριανός, Παπαντωνίου, Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης, Μωραϊτης, Γουόρεν.

Η σειρά του Άρη μέσα σε χειροκροτήματα από τον κόσμο…

Βγήκε η ΑΕΚ για προθέρμανση.

Ο κόσμος εισρέει στο Παλέ…

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν στο παρκέ για τα πρώτα αναγνωριστικά σουτ…

Πριν λίγα λεπτά έφθασε στο γήπεδο η αποστολή της ΑΕΚ.

Πλήρης θα παραταχθούν οι κίτρινοι σήμερα, σε αντίθεση με την ΑΕΚ από την οποία θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμών οι Σάκοτα, Κάρτερ και Κατσίβελης, ενώ θα βρίσκονται στην 12αδα οι δύο νεαποκτηθέντες, Ανοσίκε και Καλαμπόκης.

Ο Άρης βρήκε την ΑΕΚ και πέρσι μπροστά του στον θεσμό του Κυπέλλου. Την κέρδισε με σκορ 63-57 στο πλαίσιο της β’ φάσης και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Επτά αναμετρήσεις έχουν οι δύο ομάδες στο Κκύπελλο Ελλάδας. Ο Άρης έχει κερδίσει τις τέσσερις φορές. Τρεις από αυτές τις νίκες ήταν σε τελικό και ισοδυναμούν με τρία λάβαρα στην οροφή του Παλέ.