PRESSARIS – LIVE: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 86-75 (ΤΕΛΙΚΟ)

Πολύ κρίσιμο από πολλές απόψεις είναι το σημερινό παιχνίδι του Άρη με την ΑΕΚ που αρχίζει σε λίγη ώρα στο Αλεξάνδρειο. Οι κίτρινοι προέρχονται από τρεις σερί ήττες και θέλουν να επιστρέψουν στον δρόμο των επιτυχιών, έχοντας απέναντί τους μια διαφορετική ΑΕΚ που ήδη μετράει τρεις σερί νίκες και έχει αποκτήσει παίκτες ποιότητας. Το PRESSARIS θα είναι στο “Nick Galis Hall” και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Άρης – ΑΕΚ 86-75

39′ Ο Ουίλιαμσον μειώνει (86-75).

39′ Καλάθι και φάουλ από τον Τόμας, ο Άρης στο +14 (86-72).

39′ Τρίποντο από τον Τόμας και 83-72!

38′ Ο Σάκοτα μειώνει (80-72).

38′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (80-69).

37′ Μειώνει ο Ουίλιαμσον (78-69).

36′ Σκοράρει ο Αντεγκμπόγιε (78-67), δεν δίνουν φάουλ οι διαιτητές…

Εξοργιστικοί οι διαιτητές, με το ζόρι να μπει η ΑΕΚ στο παιχνίδι…

35′ Ο Αθηναίου μειώνει (76-67).

35′ Ο Καρακατσούνης εφευρίσκει φάουλ του Μούρτου, ο Ουίλιαμσον σκοράρει και μειώνει σε 76-64. Μία βολή μετά το τάιμ άουτ… Μειώνει η ΑΕΚ σε 76-65.

34′ Ο Ίνγκλις κάνει το 76-62.

33′ Ο Ίνγκλις μειώνει σε 76-60.

32′ Ο Βεζένκοφ με νέο τρίποντο κάνει το 76-58!

32′ Μειώνει ο Αθηναίου (73-58).

32′ Σόου Πάσαλιτς, νέο τρίποντο και 73-55!

32′ 1/2 βολές από τον Ουίλιαμσον (70-55).

31′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 70-54!

31′ Ο Ίνγκλις μειώνει σε 67-54.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – ΑΕΚ 67-52

30′ Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Αντεγκμπόγιε και 67-52!

30′ Μειώνει ο Ίνγκλις (65-52).

30′ Ο Πάσαλιτς με τρίποντο κάνει το 65-50!

29′ Μειώνει ο Σάκοτα (62-50).

29′ Ο Βεζένκοφ σκοράρει (62-48) από ασίστ του Μούρτου.

28′ Ο Ουίλιαμσον μειώνει σε 60-48.

28′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς (60-46).

28′ Βολές για τον Σάκοτα και 57-46.

28′ Τέταρτο φάουλ για τον Νέιμικ που δεν υπάρχει!

27′ Βολές του Ουίλιαμσον από το 4ο φάουλ του Ριντ. Η ΑΕΚ μειώνει σε 57-44.

27′ Ο Μιλόσεβιτς μειώνει (57-42).

26′ Τρίποντο από τον Τόμας και 57-40!

26′ Ο Μούρτος σκοράρει και κάνει το 54-40!

25′ Τρίποντο από τον Τόμας και 52-40!

24′ Ο Νέιμικ σκοράρει (49-40).

22′ Βολές του Μιλόσεβιτς και 47-40. Τρία φάουλ για τον Νέιμικ.

22′ Κλέψιμο και κάρφωμα του Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό (47-38).

22′ Ο Ριντ με ασίστ του Πάσαλιτς κάνει το 45-38.

21′ Ο Σάκοτα μειώνει (43-38).

21′ Ο Πάσαλιτς σκοράρει από την κορυφή (43-36).

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – ΑΕΚ 41-36

20′ Ο Ίνγκλις μειώνει με τη λήξη του ημιχρόνου (41-36).

20′ Ο Ντελινινκάιτις μειώνει σε 41-34.

19′ Βολές για τον Αντεγκμπόγιε, ο Άρης στο +9 (41-32).

18′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ (40-32).

18′ Τρίποντο από τον Αθηναίου (37-32).

18′ Ο Νέιμικ σκοράρει (37-29).

17′ Λύση μετά από ώρα για τον Άρη, τρίποντο από τον Ριντ (35-29).

16′ Τρίποντο από τον Ντελινινκάιτις (32-29).

16′ Ο Ουίλιαμσον κάνει το 32-26.

15′ Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει ξανά (32-24).

15′ Ο Μούρτος κάνει το 32-22.

14′ 2/2 βολές από τον Μιλόσεβιτς και 30-22.

Τάιμ άουτ για τον Πρίφτη…

14′ Ο Μιλόσεβιτς σκοράρει (30-20).

13′ Ο Μιλόσεβιτς μειώνει σε 30-18.

13′ Ο Καρακατσούνης δεν δίνει αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Γκίκα, βολές για τον παίκτη του Άρη, 1/2 και 30-16.

12′ Τρίποντο από τον Αντεγκμπόγιε και 29-16.

12′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς, το σκορ γίνεται 26-16.

11′ Ο Μιλόσεβιτς μειώνει (26-15).

11′ Τρίποντο από τον Γκίκα και 26-13!

11′ Βολές για τον Ντελινινκάιτις και 23-13.

ΤΕΛΟΣ Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – ΑΕΚ 23-11

10′ Βολές για τον Χαρίση, ο Άρης μπροστά με 23-11.

10′ Μειώνει ο Μιλόσεβιτς (21-11) με το πρώτο εύστοχο εντός παιδιάς της ΑΕΚ (27”).

10′ Τρίτο φάουλ για τον Ριντ, από 2 έχουν οι Νέιμικ και Μούρτος. Οι διαιτητές έχουν φορτώσει τον Άρη με 10 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο! Η ΑΕΚ έχει 5!

10′ Βολές για τον Ίνγκλις και 21-9.

9′ Ο Αντεγκμπόγιε με λέι απ κάνει το 21-8.

9′ Σκοράρει ο Χαρίσης και 19-8.

8′ Βολές για τον Σάκοτα, το σκορ γίνεται 17-8.

8′ Βολές για τον Ίνγκλις, η ΑΕΚ μειώνει σε 17-6.

7′ Βολές για τον Καραθανάση, 2/2 και 17-4.

7′ Βολές για τον Μιλόσεβιτς, μειώνει η ΑΕΚ σε 15-4.

7′ Καλάθι και φάουλ για τον Βεζένκοφ, 15-2.

5′ Βολές για τον Ίνγκλις, η ΑΕΚ μειώνει σε 12-2.

5′ Δεύτερο φάουλ στον Νέιμικ, στη θέση του ο Χαρίσης.

5′ Εξαιρετικός ο Ριντ στην άμυνα πάνω στον Ίνγκλις. Μπήκε ο Αθηναίου με αποδοκιμασίες…

5′ Τρίποντο από τον Τόμας και 12-0!

Τάιμ άουτ από τον Σάκοτα. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Άρη, κυρίως αμυντικά, με τρομερή ενέργεια και αλληλοκαλύψεις.

3′ Ο Τόμας στον αιφνιδιασμό κάνει το 9-0!

2′ Ο Νέιμικ κάνει το 7-0!

Υπάρχει πανό για τον Αλέξη Γρηγορόπουλο στο πέταλο του Παλέ…

2′ Ο Πάσαλιτς με τρίποντο κάνει το 5-0!

1′ Ο Πάσαλιτς ανοίγει το σκορ με ασίστ του Τόμας (2-0).

Η πεντάδα του Άρη: Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ, Βεζένκοφ, Νέιμικ.

Η πεντάδα της ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις, Ίνγκλις, Κασελάκης, Σάκοτα, Σαρικόπουλος.

Αποδοκιμασίες και για τον Καρακατσούνη…

Αποδοκιμάστηκε στην παρουσίαση της ΑΕΚ ο Γιάννης Αθηναίου. Χειροκροτήθηκε ο Ζήσης Σαρικόπουλος.

Η 12αδα του Άρη: Πάσαλιτς, Μανωλόπουλος, Γκίκας, Ριντ, Τόμας, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ, Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

Η 12αδα της ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις, Σάκοτα, Κασελάκης, Πολυτάρχου, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς, Ίνγκλις, Νίκολιτς.

Βγήκαν οι δύο ομάδες για προθέρμανση.

Πηγαδάκια με Σαρικόπουλο και Αθηναίου είχαν οι Βεζένκοφ, Μούρτος, Γκίκας και ο Σάββας Καμπερίδης.

Η αποστολή της ΑΕΚ έφτασε λίγο μετά τις 15.30 στο Αλεξάνδρειο. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος και ο Γιάννης Αθηναίου είχαν ασπασμούς με τον εξωδιοικητικό παράγοντα των κίτρινων, Γιάννη Σαμολαδά και με μέλη της ομάδας.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Καρακατσούνης, Μητσόπουλος, Βαρδάλος και κομισάριος ο Σιμητόπουλος. Ο Καρακατσούνης θα σφυρίξει τον Άρη για τέταρτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά στη φετινή χρονιά!

Τελευταία νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα ήταν στο Παλέ επί της Κηφισιάς με σκορ 83-80. Ήταν η 5η αγωνιστική, στις 8 Νοεμβρίου. Έκτοτε ακολούθησαν ήττες από Κόροιβο, Κολοσσό και Πανιώνιο.

Η ΑΕΚ μετράει τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα σε Απόλλωνα Πατρών, Κηφισιά και Κολοσσό.

Η ΑΕΚ έχει προσθέσει στο ρόστερ της τους Καρλ Ίνγκλις, Τόμας Ντελινινκάιτις και Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος σήμερα κάνει ντεμπούτο, ενώ έχει αλλάξει και προπονητή. Ο Ντράγκαν Σάκοτα διαδέχθηκε τον Βαγγέλη Ζιάγκο.

Τελευταίος αγώνας πρωταθλήματος ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν στις 13 Απριλίου 2011, όταν ο Άρης είχε κερδίσει στο Αλεξάνδρειο με σκορ 78-74.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στο ξεκίνημα της χρονιάς για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Άρης επικράτησε στο Παλέ με σκορ 63-57.