PRESSARIS LIVE: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 69-65 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το… κανονικό πρωτάθλημα ξεκινάει σήμερα. Ο Aρης φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα της σειράς στην β’ φάση των πλέι οφ και θέλει τη νίκη για να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στην τελική τετράδα. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 69-65

45′ Άστοχος ο Σόμπι, άστοχος και ο Άσκα… Βολές για τον Ξανθόπουλο, 2/2 και 69-65.

45′ (21,3”) Βολές για τον Ζάρα, 1/2 και 67-65.

45′ (27”) Διαδοχικά χαμένα σουτ από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, χάνει τα ριμπάουντ ο Άρης… Βολές για τον Μακ Φάντεν, 1/3 ακι 66-65.

45′ Airball από τον Κάμινγκς…

44′ Ο Τσόχλας αστόχησε…

44′ (1:22) Ο Κάμινγκς σκοράρει (66-64).

44′ (1:37) Βολές για τον Κάμινγκς, 1/2 και 64-64. Επιθετικό ριμπάουντ και κερδισμένο φάουλ από τον Τσαϊρέλη, που πάει στις βολές (1:35)… 0/2 αλλά ο Σίμτσακ παίρνει το ριμπάουντ.

43′ Καλάθι και φάουλ από τον Σόμπι (63-64).

43′ Βολές για τον Ξανθόπουλο, 2/2 και 63-61.

41′ Βολές για τον Κλάντον, 0/2…

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 61-61

40′ Ο Κάμινγκς κράτησε τη μπάλα χωρίς να επιτεθεί την έδωσε στον Γιάνκοβιτς που αστόχησε στο σουτ της απελπισίας. Παράταση…

40′ (11”) Ο Μακ Φάντεν με τρίποντο ισοφαρίζει σε 61-61.

40′ Λάθος πάσα από τον Ξανθόπουλο…

40′ (26”) Τρίποντο και φάουλ (από τον Ξανθόπουλο) από τον Τσόχλα, το σκορ γίνεται 61-58. Τάιμ άουτ.

40′ Κάρφωμα του Τσαϊρέλη και 61-54. Ο Τσόχλας αστόχησε στο σουτ, ριμπάουντ από τον Κάμινγκς και ασίστ για τον Έλληνα φόργουορντ! Απομένουν 36,7” για το τέλος.

40′ (59”) Βολές για τον Κάμινγκς, 1/2 και 59-54.

39′ (1:05) Ο Σόμπι μειώνει σε 58-54.

39′ (1:19) 1/2 βολές από τον Τσαϊρέλη και 58-52.

39′ (1:34) Άστοχο 3π. ο Μαργαρίτης.

38′ (2:03) Άστοχο 3π. ο Γιάνκοβιτς.

38′ (2:15) Εξαιρετική άμυνα του Σίμτσακ, λάθος του Σόμπι.

38′ (2:29) Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 2/2 και 57-52.

38′ (2:42) Άστοχο 3π. ο Σόμπι.

37′ (3:13) Ο Γιάνκοβιτς πετυχαίνει μεγάλο καλάθι για το 55-52. Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο.

37′ (3:47) Ο Ξανθόπουλος κάνει το 53-52.

35′ Βολές για τον Μακ Φάντεν, 2/2 και 51-52.

35′ (5:42) Βολές για τον Κάμινγκς, 2/2 και 51-50. Πρώτο προβάδισμα μετά το 2-0…

33′ Ο Ζάρας μειώνει σε 49-50.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 47-50

30′ Αντιαθλητικό φάουλ του Μιλιένοβιτς στον Κάμινγκς, 2/2 και 47-50.

30′ Βολές για τον Άσκα και τεχνική ποινή στον Πρίφτη, το σκορ γίνεται 45-50.

29′ Ο Άσκα κάνει το 45-47 με υποψία βημάτων.

28′ Βολές για τον Μακ Φάντεν, 0/2 παραμένει το 45-45.

28′ Ο Κάμινγκς με το πρώτο καλάθι του στον αγώνα ισοφαρίζει (45-45).

26′ Ο Κόνιαρης κάνει το 43-45.

26′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 43-43!

25′ Καλάθι και φάουλ από τον Κλάντον (40-43).

25′ Ο Καββαδάς μειώνει στον πόντο (40-41).

24′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο (38-41).

23′ Ο Σόμπι κάνει το 35-41.

22′ Ο Πέινερς κάνει το 35-39.

21′ Ο Καββαδάς βάζει πλάτη τον Κλάντον και σκοράρει (35-37).

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 33-37

20′ Ο Σόμπι σκοράρει (33-37).

20′ Βολές και πάλι για τον Γιάνκοβιτς, 1/2 και 33-35.

20′ Βολές για τον Μαργαρίτη, 2/2 και 32-35.

20′ Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 2/2 και 32-33.

19′ Τρίποντο από τον Τσόχλα (30-33).

18′ Τρίποντο ισοφάρισης από τον Ντραγκίσεβιτς (30-30).

17′ Ο Άσκα σκοράρει για το 27-30.

17′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και 27-28.

17′ Ο Πέινερς κάνει το 24-28.

16′ Μειώνει ο Ντραγκίσεβιτς (24-26).

16′ Ο Χρυσικόπουλος κάνει το 22-26.

16′ Βολές για τον Ξανθόπουλο, 1/2 και 22-24.

15′ Βολές για τον Γλυνιαδάκη, 0/2 παραμένει το 21-24.

15′ Βολές για τον Άσκα, 1/2 και 21-24.

14′ Κλέψιμο του Σκοτ, κάρφωμα του Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό και 21-23. Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο.

14′ Δεύτερο φάουλ του Κλάντον, βολές για τον Καββαδά, 0/2…

13′ Ο Κλάντον κάνει το 19-23.

12′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 2/2 και 19-21.

12′ Βολές για τον Τσαϊρέλη, 1/2 και 17-21.

11′ Βολές για τον Άσκα, 1/2 και 16-21.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 16-20

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα, μετρούν πέντε λάθη, ενώ επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να σκοράρει πολύ εύκολα καλάθια, εξ ου και το 8/10 δίποντα του ΠΑΟΚ.

10′ Καλάθι και φάουλ από τον Μακ Φάντεν, το σκορ γίνεται 16-20.

9′ Βολές για τον Ζάρα, 1/2 και 16-18.

9′ Ο Κλάντον κάνει το 15-18.

8′ Ο Τσαϊρέλης στον αιφνιδιασμό μειώνει σε 15-16.

8′ Ο Σίμτσακ κάνει το 13-16.

8′ Βολές για τον Κλάντον, 1/2 και 11-16.

7′ Κάρφωμα του Μούρτου και 11-15.

6′ Ο Σόμπι βρίσκει πάλι στόχο (9-15).

6′ Ο Ζάρας μειώνει σε 9-13.

5′ Κάρφωμα του Σόμπι και 7-13.

4′ Αντιαθλητικό φάουλ του Κόνιαρη στον Ξανθόπουλο, 1/2 και 7-11. Κατοχή και πάλι για τον Άρη.

3′ Μειώνει ο Μούρτος σε 6-11.

3′ Τρίποντο του Πέινερς και 4-11. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη που βλέπει τους παίκτες του να παίζουν άμυνα με τα μάτια…

3′ Κάρφωμα του Καββαδά και 4-8.

2′ Ο Σόμπι σκοράρει (2-8).

2′ Δεύτερο φάουλ στον Κάμινγκς πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά…

2′ Ο Κόνιαρης περνάει τον Ξανθόπουλο και με εύκολο λέι απ κάνει το 2-6.

1′ Καλάθι και φάουλ (του Κάμινγκς) από τον Σόμπι (2-2). Παίρνει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει (2-4).

1′ Ο Ξανθόπουλος ανοίγει το σκορ με λέι απ (2-0).

Η πεντάδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς, Καββαδάς.

Η πεντάδα του ΠΑΟΚ: Κόνιαρης, Σόμπι, Πέινερς, Μαργαρίτης, Κλάντον.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Η 12αδα του Άρη: Τζάκσον, Σκοτ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα του ΠΑΟΚ: Σόμπι, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τσόχλας, Μαργαρίτης, Μακ Φάντεν, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Παπαδόπουλος, Πέινερς, Κλάντον.

Στο γήπεδο και ο Νίκος Λάσκαρης με την Τζόρτζια Ευσεβίου.

Το Αλεξάνδρειο γεμίζει, ο κόσμος συνεχίζει να έρχεται στο γήπεδο…

Οι παίκτες του Άρη βγήκαν για τα πρώτα σουτ στο παρκέ.

Έφτασε στο Αλεξάνδρειο η αποστολή του ΠΑΟΚ.

Ο Αντουάν Σκοτ έχει βγει για τα πρώτα σουτ δύο ώρες πριν το τζάμπολ…

Νέο πρόσωπο για τον Άρη είναι ο Αντουάν Σκοτ, ενώ για τον ΠΑΟΚ καινούρια πρόσωπα σε παιχνίδι με τον Άρης είναι οι Νέιθαν Σόμπι και Ιβάν Άσκα.

Ο Άρης έχει ηττηθεί δύο φορές στην κανονική περίοδο από τον ΠΑΟΚ. Έχασε με 62-66 στο Αλεξάνδρειο και με 58-62 στο κλειστό της Πυλαίας. Είχε διαφορετικά ρόστερ στα δύο παιχνίδια.

Οι κίτρινοι τερμάτισαν στην 4η θέση της κανονικής περιόδου έχοντας ρεκόρ 15-11. Ο ΠΑΟΚ είχε ρεκόρ 14-12 και ήταν πέμπτος. Πέρασε με 2-0 νίκες το Λαύριο και τέθηκε αντίπαλος των κίτρινων στην β’ φάση των πλέι οφ.