PRESSARIS-LIVE: Θύελλα Φιλώτα-Άρης 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Διαφορετικός θεσμός, ίδιος στόχος! Μονόδρομος η νίκη-πρόκριση για τον Άρη που φιλοξενείται στο ΔΑΚ Φλώρινας από τη Θύελλα Φιλώτα στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του Κυπέλλου Γ΄Εθνικής.

Οι “κίτρινοι” αφήνουν στην άκρη την τραγική εμφάνιση της περασμένης Κυριακής στο Καυταντζόγλειο και στοχεύουν στη νίκη που θα αναπτερώσει το ηθικό της ομάδας και του κόσμου. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, αλλά και τα όσα συμβαίνουν πριν και μετά την αναμέτρηση.

Τέλος της αναμέτρησης. Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Άρης, που επικράτησε με 2-1 της Θύελλα Φιλώτα.

89΄ Ευκαιρία για τον Άρη να “κλειδώσει” τη νίκη. Γύρισμα του Καπνίδη, παραλίγο αυτογκόλ από τον Κλάζογλου.

86΄ ΓΚΟΛ για τον Άρη! Κόρνερ του Λιόλιου, εξαιρετική κεφαλιά του Καπνίδη στο πρώτο δοκάρι και ο Άρης παίρνει και πάλι το προβάδισμα!

82΄ Ο Λιόνης στη θέση του Ψυχογιού.

81΄ Γκολ για την Θύελλα με κεφαλιά του Ζηνόβιου και 1-1.

76΄ Κάρτα στον Γκίνο για διαμαρτυρία.

75΄ Κόρνερ για την Θύελλα με ον Μαρκόπουλο να μην σημαδεύει σωστά από πλεονεκτική θέση.

71΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Χιντασέλι να μην μπορεί από το ύψος του πέναλτι να πετύχει το 0-2.Προβολή αμυντικού των γηπεδούχων την ύστατη στιγμή έστειλε την μπάλα κόρνερ.

67΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Καπνίδη που δεν μπόρεσε από το ύψος της μικρής περιοχής να νικήσει τον Κοντογουλίδη που μπλόκαρε

57΄ Κίτρινη κάρτα στον Ρένια για χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια της φάσης έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων, όμως η φάση κρίθηκε ως μη γενόμενη.

50΄ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους που ζήτησαν παράβαση για χέρι. Το πλασέ όμως του Μαρκόπουλου βρήκε στο πρόσωπο τον Ψυχογιό.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το προβάδισμα ο Άρης με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Σουνά στο 18ο λεπτό.

45΄ Πιέζει ο Άρης με τον Σουνά να απειλεί με το αριστερό, και τον Κοντογουλίδη να μπλοκάρει και πάλι.

44′ Απευθείας χτύπημα φάουλ του Σουνά που δεν μπόρεσε να απειλήσει αυτή τη φορά τον Κοντογουλίδη που μπλόκαρε εύκολα.

40΄ Κάρτα στον Ψυχογιό. Δεύτερη για τον Άρη τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν έχουν ούτε μία.

32΄ Συνεχίζονται τα αντιαθλητικά χτυπήματα από πλευράς γηπεδούχων με τον διαιτητή Καρατέρπο να αγνοεί την κίτρινη κάρτα

26΄ Εξεπαφής ο Χιντασέλι δεν μπόρεσε μετά από σέντρα του Σουνά να κάνει το 0-2. Μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

24΄ Ευκαιρία για τον Άρη μετά το λάθος του Κοντογουλίδη. Κέρδισε ο Σουνάς, πάσαρε στον Ρένια και αυτός με συρτό σουτ απείλησε τον Κοντογουλίδη που αυτή τη φορά μπλόκαρε.

18΄ ΓΚΟΛ για τον Άρη! Εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Σουνά στη καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Φερνάντες μπέρδεψε με την προσπάθεια του για κεφαλιά τον Κοντογουλίδη και η μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1!

Πολλά τα σκληρά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων, που παίζουν στο… όριο για την αποβολή, αλλά έχουν την ανοχή του διαιτητή Καρατέρπου.

11΄ Μπλόκαρε εύκολα ο Μπαϊμάκης, φάουλ των γηπεδούχων

10΄ Κίτρινη κάρτα στον Σουνά που ανέκοψε αντεπίθεση των γηπεδούχων μετά από λάθος του Γκίνο στο χώρο της μεσαίας γραμμής

Πρώτη επίσκεψη των “κίτρινων” στα καρέ του Κοντογουλίδη. Επικίνδυνη σέντρα του Λιόλιου από τα αριστερά, πέρασε ανεκμετάλλευτη

Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο γιος του Στέφανου Γιώρη, Γιάννης, για την προσφορά του πατέρα του στο ποδόσφαιρο και στην ομάδα της Θύελλας Φιλώτα.

Σε λίγα λεπτά η σέντρα με τους φίλους του Άρη να έχουν ήδη πάρει τις θέσεις τους στην κερκίδα του γηπέδου.

Η 11άδα που επέλεξε ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης έχει ως εξής:  Mπαϊμάκης, Λιόλιος, Φερνάντες, Γκόλιας, Ψυχογιός, Γκίνο, Σουνάς, Xιντασέλι, Σταυρόπουλος,Ρένια και Καπνίδης

Στον πάγκο έμειναν οι: Bασιλόπουλος, Μαντζάρης, Γιαννίτσης, Λεμονής, Λιόνης, Ντούγκα και Μαζουλουξής