PRESSARIS-LIVE: Κηφισιά – Άρης 65-67 (ΤΕΛΙΚΟ)

Στο Ζηρίνειο φιλοξενείται σε λίγη ώρα ο Άρης από την Κηφισιά στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι κίτρινοι θέλουν τη νίκη για να διευρύνουν το σερί τους και να κάνουν άλλο ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Κηφισιά – Άρης 65-67

40′ Βολές για τον Γουότερς, 1/2 και 65-67!

40′ Τάπα στον Χογκ, η κατοχή στον Άρη, στα 1,8”.

40′ Ο Μούρτος στα 8” βάζει τον Άρη μπροστά με 65-66! Τάιμ άουτ…

40′ Λάθος για τον Ελ Αμίν, η μπάλα για τον Άρη στα 20”

40′ (25”) Ο Γουότερς με τρίποντο μειώνει σε 65-64.

40′ Ο Χάγκινς μειώνει (65-61) στα 51”…

40′ Ο Ελ Αμίν σκοράρει (65-59) στα 57”.

39′ (1.16) Βολές για τον Γουότερς, 1/2 και 63-59.

39′ Βολές για τον Κασελάκη, 1/2 και 63-58 στα 1.20 πριν το τέλος.

39′ (1.38) Λάθος του Χάγκινς, τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

39′ Ο Χογκ κάνει το 62-58.

38′ Μειώνει ο Μούρτος (60-58) στα 2.12.

38′ Βολές για τον Ελ Αμίν (2.38), 2/2 και 60-56.

38′ Άστοχος ο Ξανθόπουλος σε ελεύθερο τρίποντο.

37′ Βολές για τον Σταμάτη, από το 5ο φάουλ γου Μακ Νιλ… Στα 3.05 πριν το τέλος. Ο Σταμάτης κάνει το 58-56.

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Χάγκινς, 56-56, άστοχος στη βολή ο Αμερικανός.

35′ Ο Γουότερς μειώνει σε 56-54.

35′ Ο Ελ Αμίν ξανά… (56-52).

34′ Ο Ελ Αμίν κάνει το 54-52.

34′ Ο Χάγκινς ισοφαρίζει (52-52).

33′ Ο Κασελάκης δίνει προβάδισμα στη Κηφισιά (52-50).

32′ Ο Σμιθ ισοφαρίζει (50-50).

32′ Τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη, ο Ελ Αμίν μειώνει σε 48-50.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Κηφισιά – Άρης 47-50

Ο Άρης σκόραρε 24 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχε 26 σε όλο το πρώτο ημίχρονο…

30′ Βολές για τον Σίμτσακ, 0/2 παραμένει το 47-50.

30′ Καλάθι και φάουλ από τον Ζάρα, ο Άρης και πάλι μπροστά με 47-50.

30′ Τρίποντο από τον Ελ Αμίν και 47-47.

29′ Βολές για τον Ελ Αμίν, 2/2 και 44-47.

29′ Βολές για τον Χάγκινς, 2/2 και 42-47.

28′ Τρίποντο από τον Τσούπκοβιτς και 42-45!

28′ Ισοφαρίζει ο Ελ Αμίν (42-42).

27′ Λάθος του Μακ Νιλ, στον αιφνιδιασμό ο Γκίκας μειώνει (40-42).

27′ Ο Ελ Αμίν μειώνει σε 38-42.

25′ Δύσκολο καλάθι από τον Τσούπκοβιτς και 36-42.

25′ Βολες για τον Κασελάκη, 2/2 και 36-40.

25′ Ο Σίμτσακ κάνει το 34-40.

24′ Τρίποντο του Μούρτου και 34-38.

23′ Ο Κασελάκης μειώνει (34-35).

23′ 2/2 βολές από τον Γουάιτ και 32-35!

23′ Ο Μακ Νιλ βάζει τον Άρη μπροστά (32-33).

22′ Ο Γουότερς ευστοχεί και φέρνει το ματς στον πόντο (32-31).

21′ Ο Γουάιτ μειώνει με τρίποντο σε 32-29.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Κηφισιά – Άρης 32-26

Πολύ κακό επιθετικά το πρώτο ημίχρονο για τον Άρη που έχει 8/13 βολές, 6/23 δίποντα και 2/8 τρίποντα! Ευτυχώς που η Κηφισιά έχει 0/10 τρίποντα και η διαφορά είναι μόνο στους 6 πόντους. Αν συνυπολογίσει κανεις και τα 10 λάθη, αντιλαμβάνεται την κακή εικόνα των κίτρινων.

20′ Μειώνει ο Μούρτος (32-26).

19′ Ο Ελ Αμίν με 2/2 βολές κάνει το 32-24.

19′ Ο Μακ Νιλ μειώνει σε 30-24.

18′ Ο Γκίκας κάνει το 30-22.

18′ 2/2 βολές για τον Κοέν και 28-22.

17′ Ο Ελ Αμίν κάνει το 28-20.

16′ Βολές για τον Γουάιτ, 0/2 παραμένει το 26-20.

16′ Βολές για τον Γλυνιαδάκη, 1/2 και 26-20.

15′ 2/2 βολές από τον Μάρσαλ και 25-20.

15′ Τεχνική ποινή στον Παπαθεοδώρου, 1/1 βολή ο Γουότερς και 23-20.

15′ Επιθετικό φάουλ (2ο) του Γλυνιαδάκη, πάνω στον Κοέν, η κατοχή για τον Άρη.

14′ Τρίτο φάουλ από τον Χάγκινς, διαμαρτύρεται ο Πρίφτης…

14′ Βολές για τον Γουότερς, μειώνει ο Άρης σε 23-19.

12′ Μειώνει ο Ζάρας (23-17).

11′ Καλάθι και φάουλ από τον Ελ Αμίν, η Κηφισιά μπροστά με 23-15.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Κηφισιά – Άρης 20-15

Ο Άρης έχει 5/17 σουτ και 5 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και βρίσκεται δικαίως πίσω με 20-15. Η Κηφισιά έχει 0/5 τρίποντα…

10′ Βολές για τον Χογκ, 0/2 παραμένει το 20-15.

10′ Ο Σίμτσακ μειώνει σε 20-15 από ασίστ του Ξανθόπουλου.

9′ Βολές για τον Τσούπκοβιτς, 1/2 και 20-13.

9′ Κάρφωμα του Σμιθ και 20-12.

9′ Τρίποντο από τον Ζάρα και 18-12.

8′ 1/2 βολές για τον Γκίκα και 18-9…

8′ Βολές για τον Σίμτσακ, 0/2 παραμένει το 17-9.

7′ Ο Χογκ με διπλή προσπάθεια σκοράρει (17-9).

6′ Ο Χογκ με 1/2 βολές κάνει το 15-9.

6′ Τέσσερα λάθη για τον Άρη στα πρώτα έξι λεπτά…

6′ 1/2 βολές από τον Γλυνιακάκη και 14-9.

5′ Τρίποντο για τον Γουότερς, μειώνει ο Άρης (13-9).

5′ Δεύτερο φάουλ για τον Χάγκινς, μπαίνει ο Σίμτσακ.

4′ Νέο καλάθι από τον Στίγκερς (13-6), δεν ξεκίνησε καλά ο Άρης…

4′ Ο Στίγκερς κάνει το 11-6. Τάιμ άουτ…

3′ Ο Κασελάκης από μέση απόσταση κάνει το 9-6.

2′ Καλάθι και φάουλ από τον Χογκ, η Κηφισιά προηγείται με 7-6.

2′ Βολές για τον Γουότερς, 2/2 και 4-6.

2′ Ο Σταμάτης ισοφαρίζει (4-4).

2′ Ο Μακ Νιλ από κοντινή απόσταση κάνει το 2-4.

1′ Βολές για τον Στίγκερς, 2/2 και 2-2.

1′ Ο Μούρτος ανοίγει το σκορ (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Γουότερς, Μακ Νιλ, Μούρτος, Γουάιτ, Χάγκινς.

Η πεντάδα της Κηφισιάς: Στίγκερς, Σταμάτης, Κασελάκης, Χογκ, Γλυνιαδάκης.

Ο Μιχάλης Πελεκάνος βρίσκεται στην αποστολή του Άρη κι αν κριθεί απαραίτητο από τον Δημήτρη Πρίφτη θα χρησιμοποιηθεί στο σημερινό παιχνίδι.

Οι κίτρινοι έχουν και καλύτερη άμυνα (δέχεται 67 πόντους μέσο όρο έναντι 75π.) και καλύτερη επίθεση (77,6π. έναντι 75π.) από τους γηπεδούχους, ενώ υπερτερούν σε όλες τις στατιστικές πλην των επιθετικών ριμπάουντ.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Άρης μετά από 21 αγωνιστικές. Έχει ρεκόρ 16-5, μετρώντας επτά συνεχόμενες νίκες. Η Κηφισιά είναι στην πέμπτη θέση με ρεκόρ 10-11.

Στον αγώνα της περσινής χρονιάς στο Ζηρίνειο ο Άρης πέρασε εύκολα με 79-65 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Τόρεϊ Τόμας με 18 πόντους και τον Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους.

Τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος έχει ο Άρης με αντίπαλο την Κηφισιά, αλλά μετράει δύο αποκλεισμούς στο Κύπελλο Ελλάδας.