PRESSARIS-LIVE: Λαύριο – Άρης 68-76 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης φιλοξενείται στο Λαύριο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 και θέλει να διευρύνει το σερί του στις πέντε νίκες. Δεν θα έχει εύκολο έργο, καθώς καλείται να διαχειριστεί την κούραση από το δύσκολο ταξίδι στο Καζάν και την χαρά από την τεράστια νίκη που πέτυχε επί της Ούνιξ. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Λαύριο – Άρης 68-76

40′ (28”) Εύστοχος ο Γουότερς στη βολή της τεχνικής (68-76).

40′ (28”) 1/2 βολές από τον Νίξον (68-75). Τεχνική ποινή στον Σερέλη για διαμαρτυρία.

40′ (34”) Βολές για τον Γουότερς, 2/2 και 67-75.

40′ (38”) Ο Γιανγκ κάνει το 67-73.

40′ (44”) Ο Μακ Νιλ κάνει το 65-73.

39′ (1.02) Βολές για τον Έβανς, 1/2 και 65-71.

39′ (1.14) Άστοχος ο Νίξον, ριμπάουντ από τον Γουάιτ.

39′ (1.30) Βολές για τον Ξανθόπουλο, 1/2 και 64-71.

39′ (1.45) Ο Γιανγκ μειώνει σε 64-70.

38′ (2.09) Ο Ξανθόπουλος σκοράρει για το 62-69. Κέρδισε και φάουλ. Η βολή μετά το τάιμ άουτ από τον Σερέλη για το Λαύριο. Εύστοχος ο Ξανθόπουλος και 62-70.

38′ (2.48) Ο Νίξον μειώνει σε 62-67.

37′ (3.03) Βήματα από τον Μακ Νιλ…

37′ Πέμπτο φάουλ (επιθετικό) του Κρούμπαλι…

37′ (3.42) 3/3 βολές σε πολύ κρίσιμο σημείο για τον Μούρτο και 60-67.

36′ Ο Σίμτσακ κάνει με λέι απ το 60-64.

35′ Τρίποντο από τον Γιαννακόπουλο και 60-62.

34′ Κάρφωμα του Κοέν και 57-62.

33′ 2/2 βολές από τον Μακ Νιλ και 57-60. Τέταρτο φάουλ του Κρουμπάλι.

33′ Βολές για τον Γιανγκ, 0/2 παραμένει το 57-58.

32′ Ο Μακ Νιλ κάνει το 57-58…

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Λαύριο – Άρης 57-56

30′ Βολές για τον Χάγκινς, πάλι 0/2, παραμένει το 57-56… 1/7 έχει ο Αμερικανός σήμερα!

29′ Ο Χάγκινς μειώνει σε 57-56.

29′ Τρίποντο από τον Περράκη και 57-54.

28′ 1/2 βολές από τον Νίξον (54-54), τρίτο φάουλ ο Γουότερς.

28′ Ο Γουάιτ με φόλοου κάξει το 53-54.

28′ Ο Μπάρλος βάζει το Λαύριο μπροστά (53-52).

27′ 2/2 βολές από τον Γιανγκ και 51-52.

27′ Τρίποντο του Μούρτου και 49-52.

26′ Ξεκίνησε το ματς. Εύστοχος στη βολή από το κερδισμένο φάουλ ο Κρουμπάλι, ισοφαρίζει σε 49-49.

Νεότερη ενημέρωση: Τώρα βγήκε το σπασμένο ταμπλό και ξεκίνησε η τοποθέτηση του εφεδρικού. Λογικά σε 10-15 λεπτά θα ξεκινήσει και πάλι το παιχνίδι.

Διακοπή στο παιχνίδι γιατί ράγισε το ταμπλό από κάρφωμα του Κρουμπάλι και θα αντικατασταθεί. Απομένουν 4.43 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

26′ Καλάθι και φάουλ για τον Κρουμπάλι (48-49).

25′ Σκοράρει το Λαύριο με τον Νίξον (46-49).

25′ Ο Γουότερς κάνει το 44-49.

25′ Ο Μπάρλος μειώνει σε 44-47.

24′ Τρίποντο από τον Γουάιτ και 42-47!

24′ Μειώνει ο Γιανγκ (42-44).

24′ Τεχνική ποινή στον Κρουμπάλι, τάιμ άουτ από το Λαύριο. Εύστοχος στη βολή της τεχνικής ο Γουότερς, 40-44.

24′ Ο Μακ Νιλ με νέο τρίποντο κάνει το 40-43.

23′ Ο Μακ Νιλ με τρίποντο ισοφαρίζει σε 40-40.

22′ Ο Χάγκινς μειώει σε 40-37.

22′ Ο Κρουμπάλι κάνει το 40-35.

21′ Σκοράρει ο Γουάιτ και 38-35.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Λαύριο – Άρης 38-33

20′ Ο Γιανγκ σκοράρει (38-33).

20′ Μειώνει ο Γουότερς (36-33).

19′ Ο Κρουμπάλι κάνει με 2/2 βολές το 36-31.

19′ Μειώνει γρήγορα ο Γουότερς (34-31).

19′ Τρίποντο από τον Γιανγκ και 34-29.

18′ Ο Κοέν σκοράρει (31-29), μαζεύει γρήγορα την εις βάρος του διαφορά ο Άρης…

18′ Ασίστ του Μακ Νιλ, σκοράρει ο Σίμτσακ και μειώνει σε 31-27.

16′ Ο Κακλαμανάκης κάνει το 31-25.

16′ Ο Μακ Νιλ σκοράρει, 29-25 το σκορ.

15′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Γουότερς και 29-23.

15′ Τρίποντο από τον Γιαννακόπουλο και 29-20.

15′ Βολές για τον Μακ Νιλ, 2/2 και 26-20.

14′ Ο Γουάιτ σκοράρει και μειώνει σε 26-18.

14′ 0/2 βολές ξανά από τον Χάγκινς…

14′ Τρίποντο από τον Μπάρλο και 26-16.

13′ 2/2 βολές για τον Γουάιτ και 23-16.

12′ Ο Νίξον κάνει το 23-14… Ξεφεύγει το Λαύριο.

11′ Σε άλλο γήπεδο οι παίκτες του Άρη… Τάιμ άουτ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στη δεύτερη περίοδο από τον Πρίφτη.

11′ 2/2 βολές από τον Νίξον και 21-14.

Επτά λάθη σε 45 λεπτά έκανε ο Άρης στο Καζάν και έχει ήδη 10 στο πρώτο δεκάλεπτο μέσα στο Λαύριο…

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Λαύριο – Άρης 19-14

10′ 1/2 βολές από τον Νίξον και 19-14.

9′ Βολές για τον Έβανς, 2/2 και 18-14.

9′ Ο Κρουμπάλι κάνει το 16-14.

9′ Φάουλ και τεχνική ποινή από τον Τσούπκοβιτς, 3/3 βολές για τον Νίξον και 14-14.

8′ Ο Τσούπκοβιτς σκοράρει και κάνει το 11-14.

8′ 1/2 βολές από τον Ζάρα και 11-12.

8′ Ο ίδιος ισοφαρίζει σε 11-11.

7′ Ο Έβανς μειώνει σε 9-11.

7′ 0/2 βολές από τον Χάγκινς…

7′ Ο Μπάρλος μειώνει σε 7-11.

6′ Ανοίγει λογαριασμό και ο Μακ Νιλ με καλάθι και φάουλ, άστοχος στην βολή, 5-11 ο Άρης…

6′ Ο Γουότερς σκοράρει, ο Άρης μπροστά με 5-9.

5′ Καλάθι και φάουλ από τον Χάγκινς (5-7). Ο Αμερικανός έχει σκοράρει όλους τους πόντους του Άρη.

4′ Ο Γιανγκ κάνει το 5-4.

4′ Νέο κάρφωμα του Χάγκινς και 3-4.

2′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπάρλο (3-2).

1′ Ο Χάγκινς με κάρφωμα ανοίγει το σκορ (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Γουότερς, Μακ Νιλ, Πελεκάνος, Γουάιτ, Χάγκινς.

Η πεντάδα του Λαυρίου: Γιανγκ, Σακελλαρίου, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Μπάρλος.

Παρόντες στο κλειστό του Λαυρίου ο Νίκος Λάσκαρης με την σύζυγό του Τζόρτζια και τον αδελφό του, Μάνο για να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

manos_nikos_laskaris_lavrio_aris

Σε λίγα λεπτά ολοκληρώνεται η προθέρμανση των δύο ομάδων στο κλειστό του Λαυρίου.

Πρώτη φορά αναμετρώνονται οι δύο ομάδες.

Ο Άρης μπαίνει στην 4η αγωνιστική έχοντας ρεκόρ 2-1 στο πρωτάθλημα. Κέρδισε τον ΠΑΟΚ το προηγούμενο Σάββατο με 84-72 στο Αλεξάνδρειο. Το Λαύριο έχει ρεκόρ 1-2 και την περασμένη αγωνιστική πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Κηφισιάς με 81-82.

Το Λαύριο ανέβηκε στην Α1 αφού ο ΚΑΟΔ δήλωσε ότι αποχωρεί από το πρωτάθλημα. Ήταν τρίτο πέρσι στην Α2, πίσω από την Καβάλα και τον Αρκαδικό.