ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

PRESSARIS LIVE: Νίμπουρκ – Άρης 87-79 (Τελικό)

Ο Άρης αγωνίζεται σε λίγη ώρα απέναντι στην έδρα της πρωταθλήτριας Τσεχίας, Νίμπουρκ επιδιώκοντας να παραμείνει αήττητος μετά και την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Νίμπουρκ – Άρης 87-79

40′ Ο Χρούμπαν κάνει το 87-79.

40 (38”) Τυχερό καλάθι από τον Πούμπρλα και 85-79.

39′ (1:02) Βιάστηκε ο Κάμινγκς, δέχτηκε το κόψιμο από τον Πούμπρλα…

39 (1:17) Άστοχο 3π. ο Άλεν.

39′ (1:37) 2/2 βολές για τον Κάμινγκς, μειώνει ο Άρης σε 83-79.

39′ (1:46) Καλάθι και φάουλ από τον Σίμπσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ και 83-77.

39′ (1:54) Λάθος του Ζάρα…

38′ (2:12) Ο Άλεν με 1/2 βολές κάνει το 80-77.

38′ (2:27) Κλέψιμο του Κάμινγκς και καλάθι (79-77)!

38′ (2:45) Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 79-75.

37′ (3:15) Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Σίμπσον (79-72).

37′ (3:33) Τρίποντο του Τζένκινς και 77-72.

37′ Κλέψιμο του Ζάρα… (3:46).

36′ Τρίποντο από τον Ζάρα και 77-69.

36′ Ο Άλεν κάνει το 77-66. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη, απομένουν 4:16.

36′ Άστοχο 3π. του Μαρμπλ.

36′ Καλάθι και φάουλ από τον Σαντ-Ρος και 75-66.

35′ Άστοχο 3π. του Ζάρα…

35′ Νέα καλή άμυνα του Κάμινγκς, κερδίζει επιθετικό φάουλ από τον Βελς… Ήταν αντιαθλητικό αλλά δεν δόθηκε.

35′ Ο Κάμινγκς κλέβει και κερδίζει βολές, μειώνει ο Άρης σε 72-66.

35′ Λάθος του Τζένκινς που λειτούργησε εγωιστικά, βολές για τον Πούμπρλα από αντιαθλητικό φάουλ του Κάμινγκς. Πολύ κρίσιμο σημείο για ένα τόσο σοβαρό λάθος.

34′ Ο Σίμτσακ σκοράρει ξανά… (72-64).

34′ Ο Σίμπσον σκοράρει (72-62).

33′ Ασίστ του Μαρμπλ, σκοράρει ο Σίμτσακ και 70-62. Τάιμ άουτ για τους Τσέχους.

32′ Τρίποντο του Μαρμπλ και 70-60.

32′ Ο Σίμτσακ μειώνει σε 70-57.

31′ Ο Μπέντα κάνει το 70-55.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Νίμπουρκ – Άρης 68-55

30′ Βολές για τον Σαντ-Ρος από φάουλ του Μπάκνερ, 2/2 και 68-55.

30′ Βολές για τον Ζάρα, μειώνει ο Άρης σε 66-55.

30′ Βολές για τον Άλεν, 1/2 και 66-53.

29′ Ο Άρης “πουλάει” πολύ εύκολα τη μπάλα…

28′ Κάρφωμα του Χρούμπαν και 65-53. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

28′ Ο Χρούμπαν σκοράρει (63-53).

28′ Βολές για τον Μαρμπλ, 1/2 και 61-53.

28′ Βολές για τον Σίμτσακ, 2/2 και 61-52.

27′ Ο Σίμτσακ σκοράρει και πάλι (61-50).

27′ Ο Σίμπσον σκοράρει (61-48).

27′ Νέο καλάθι από τον Χρούμπαν (59-48).

27′ Ο Σίμτσακ μειώνει σε 57-48.

26′ Βολές για τον Πούμπρλα, 2/2 και 57-46.

26′ Βολές για τον Κάμινγκς, 1/2 και 55-46.

26′ Τρίποντο από τον Σαντ-Ρος (55-45).

25′ Ο Λόρενς κάνει το 52-45.

25′ Βολές για τον Σίμπσον, 1/2 και 50-45.

24′ Καλάθι και φάουλ από τον Ντραγκίσεβιτς, μειώνει ο Άρης σε 49-45.

24′ Ο Χρούμπαν σκοράρει (49-42).

23′ 2/2 βολές για τον Γιάνκοβιτς και 47-42.

23′ Όλα ξεκινούν από την άμυνα. Οι κίτρινοι πιέζουν και κλέβουν και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Τάιμ άουτ από τον Γκρίνζμπεργκ.

22′ Νέο καλάθι από τον Κάμινγκς και 47-40.

22′ Ο Μπέντα σκοράρει στον αιφνιδιασμό (47-38).

21′ Κλέψιμο του Κάμινγκς, η κατοχή για τους κίτρινους…

21′ Ο Κάμινγκς σκοράρει, ο Άρης μειώνει σε 45-38.

21′ Πρώτη καλή άμυνα πάνω στον Σαντ-Ρος, από τον Μούρτο.

21′ Ο Κάμινγκς μειώνει με λέι απ (45-36).

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Νίμπουρκ – Άρης 45-34

19′ Καλάθι και φάουλ από τον Κάμινγκς, μειώνει ο Άρης στους 11 (45-34).

19′ Εκτός τόπου και χρόνου σε άλλο ένα ματς ο Μπάκνερ…

18′ Ο Σαντ-Ρος κάνει το 45-31.

17′ Βολές για τον Γιάνκοβιτς, 2/2 και 43-31.

17′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 43-29.

16′ Ο Πούμπρλα σκοράρει με ασίστ του Βελς (43-26).

15′ Ο Κάμινγκς με 2/2 βολές μειώνει σε 41-26.

15′ Κάρφωμα του Μπάκνερ και 41-24. Τάιμ άουτ από τον Γκρίνζμπεργκ…

15′ Ο Σαντ-Ρος κάνει το 41-22.

14′ Τρίποντο από τον Χρούμπαν (39-22).

13′ Τρίποντο από τον Μαρμπλ και 36-22.

13′ Ο Μπέντα σκοράρει και κάνει το 36-19. Τάιμ άουτ ξανά από τον Πρίφτη… Τίποτα δεν λειτουργεί σωστά για τους κίτρινους.

13′ Τρίποντο από τον Ζάρα, μειώνει ο Άρης (34-19).

12′ Ο Πούμπρλα κάνει το 34-16.

11′ Ο Μπέντα εύκολα ξανά κάνει το 32-16.

11′ Βολές για τον Τζένκινς, 1/2 μειώνει ο Άρης σε 30-16.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Νίμπουρκ – Άρης 30-15

Επτά λάθη σε 10 λεπτά είναι επίδοση… παιδικής ομάδας. Ο Άρης έδωσε πολύ εύκολους πόντους στη Νίμπουρκ, ήταν αδιάφορος στην άμυνα και το πληρώνει όπως ακριβώς και στο πρώτο δεκάλεπτο στην Αμαλιάδα.

10′ Τρίποντο από τον Πούμπρλα και 30-15.

10′ Φόλοου από τον Γιάνκοβιτς και 27-15.

10′ Καλάθι και φάουλ από τον Σίμπσον, το σκορ γίνεται 27-13.

9′ Ο Κριζ κάνει το 24-13.

9′ Κακός ο Άρης, αλλά και το διαιτητικό τρίο είναι εκτός κλίματος αγώνα…

7′ Ο Άλεν σκοράρει στον αιφνιδιασμό (22-13).

7′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς, ανάσα στον Άρη (20-13).

6′ Νέο λάθος για τους κίτρινους, βολές για τον Άλεν, στο 10+ η Νίμπουρκ (20-10).

6′ Ο Άλεν σκοράρει στον αιφνιδιασμό (18-10).

5′ Οι κίτρινοι έχουν δεχθεί σερί 14-2 από τη Νίμπουρκ με 4/4 τρίποντα…

5′ Νέο τρίποντο από τον Σαντ-Ρος, ελεύθερο και αυτό και 16-10. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

4′ Ο Σαντ-Ρος με τρίποντο βάζει τους Τσέχους μπροστά (13-10).

4′ Τρίποντο για τον Βελς και 10-10.

4′ Ο Ντραγκίσεβιτς απαντάει άμεσα και γράφει το 7-10.

3′ Ο Κριζ κάνει το 7-8.

3′ Τρίποντο από τον Σαντ-Ρος και 5-8.

3′ Βολές για τον Μαρμπλ, 1/2 και 2-8.

2′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 2-7.

2′ Ο Τζένκινς σκοράρει (2-4).

1′ Ο Μπάκνερ ισοφαρίζει (2-2).

1′ Ο Σαντ-Ρος κάνει το 2-0 μετά από κλέψιμο.

Χωρίς Κάμινγκς η πεντάδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Τζένκινς, Μαρμπλ, Ντραγκίσεβιτς, Μπάκνερ.

Η πεντάδα της Νίμπουρκ: Άλεν, Μπέντα, Βελς, Σαντ-Ρος, Κριζ.

Ο κόσμος του Άρη είναι παρών και στο Νίμπουρκ με ιδιαίτερα δυναμικό τρόπο!

Οι κίτρινοι βγήκαν για την προθέρμανσή τους μέσα σε χειροκροτήματα από τους φιλάθλους τους!

Ο Αμερικανός συμπεριλήφθηκε στην 12αδα του αγώνα, όπως αναφέρεται επίσημα στην ιστοσελίδα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Γουίλ Κάμινγκς έχει ντυθεί κανονικά για να παίξει. Δοκιμάζει με κάποια σουτ να δει πώς αισθάνεται…

Οι παίκτες του Άρη έχουν βγει για τα πρώτα σουτ.

Ο Γουίλ Κάμινγκς θα βρίσκεται στην 12αδα και το κατά πόσο θα χρησιμοποιηθεί, θα φανεί στην διάρκεια του αγώνα. Νιώθει από χθες ενοχλήσεις στο γόνατό του.