PRESSARIS LIVE – 5ος ημιτελικός: Παναθηναϊκός – Άρης 84-68 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης διεκδικεί σε λίγη ώρα (18:00) την πρόκρισή του στον τελικό! Φιλοξενείται στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό στον πέμπτο αγώνα της ημιτελικής σειράς και ο νικητής παίρνει θέση στους τελικούς του πρωταθλήματος  απέναντι στον Ολυμπιακό. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ από το ΟΑΚΑ, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Παναθηναϊκός – Άρης 84-68

40′ Τρίποντο από τον Καλάθη και 84-68.

40′ (53”) Καλάθι και φάουλ από τον Φελντέιν και 81-68.

39′ (1.16) Καλάθι και φάουλ από τον Γουότερς και 78-68.

39′ Ο Γουίλιαμς κάνει το 78-65.

38′ Βολές για τον Κοέν (2.51), 1/2 και 76-65.

37′ Τυχερό καλάθι και φάουλ για τον Γουίλιαμς, στο +12 ο Παναθηναϊκός (76-64).

37′ Βολές για τον Κοέν, 1/2 και 73-64.

36′ Τρίποντο από τον Μούρτο και 73-63.

36′ Βολές για τον Γουίλιαμς, 2/2 και 73-60. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

36′ Ο Γουάιτ από ασίστ του Γουότερς κάνει το 71-60.

35′ Ο Γκιστ κάνει το 71-58.

35′ Ο Σίμτσακ με φόλοου μειώνει σε 69-58…

35′ Λάθος του Γουάιτ, βολές για τον Φελντέιν και 69-56…

35′ Απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Γουίλιαμς (67-56). Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

34′ Νέο τρίποντο από τον Μακ Νιλ και 64-56!

34′ Ο Γουίλιαμς κάνει το 64-53.

33′ Βολές για τον Γκιστ, 1/2 και 62-53.

33′ Ο Γουάιτ μειώνει σε 61-53!

32′ Ο Καλάθη με λέι απ κάνει το 61-51.

31′ Τρίποντο από τον Μακ Νιλ και 59-51!

31′ Κάρφωμα του Γκιστ και 59-48.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 57-48

Ο Άρης έλεγξε τον ρυθμό στην τρίτη περίοδο, αλλά δικά του λάθη και κάποια άστοχα ελεύθερα σουτ δεν του επιτρέπουν να απειλήσει περισσότερο. Πρέπει να το πιστέψουν ακόμα πιο πολύ οι παίκτες του Πρίφτη…

30′ Αντιαθλητικό του Τσούπκοβιτς στον Γκιστ, ο οποίος πρώτα έκανε επιθετικό φάουλ… Βολές για τον Αμερικανό, 1/2 και 57-48.

29′ Βολές για τον Μακ Νιλ, 2/2 και 56-48.

29′ Δύο ελεύθερα τρίποντα άστοχα από τον Άρη, καλάθι και φάουλ για τον Γουίλιαμς στον αιφνιδιασμό και 56-46.

28′ Τρίποντο από τον Γουάιτ και 53-46!

28′ Ο Μακ Νιλ μειώνει γρήγορα (53-43).

27′ Ο Ραντούλιτσα πάλι… (53-41).

27′ Ο Ραντούλιτσα κάνει το 51-41.

26′ Τρίποντο από τον Τσούπκοβιτς και 49-41!

26′ Κάρφωμα του Ραντούλιτσα και 49-38.

25′ Μακρινό τρίποντο από τον Φελντέιν και 47-38.

25′ Βολές για τον Γουάιτ, 2/2 και 44-38.

24′ Σκοράρει ο Φελντέιν (44-36).

24′ Ο Γουότερς εύστοχος από μέση απόσταση και 42-36.

24′ Ο Χαραλαμπόπουλος σκοράρει (42-34).

23′ Καλάθι και φάουλ από τον Μακ Νιλ και 40-34!

22′ Τρίποντο από τον Μακ Νιλ και 40-31…

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 40-28

20′ Τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου για τον Γουάιτ και 40-28.

20′ Βολές για τον Καλάθη, 3ο φάουλ του Σίμτσακ, το σκορ γίνεται 40-25.

19′ Σκοράρει ο Γουότερς και μειώνει (39-25).

19′ Νέο κάρφωμα του Γκιστ και 39-23.

19′ Βολές για τον Γκιστ, 0/2 αλλά επιθετικό ριμπάουντ του Καλάθη…

18′ Ο Καλάθης κάνει το 37-23.

17′ Κάρφωμα του Γκιστ και 35-23.

17′ Τρίποντο από τον Μούρτο και 33-23.

16′ Ο Τσούπκοβιτς με νέο καλάθι μειώνει σε 33-20. Τάιμ άουτ από τον Πεδουλάκη.

15′ Κλέψιμο του Γουότερς, σκοράρει στον αιφνιδιασμό και 33-18.

15′ Ο Ζάρας σκοράρει και μειώνει (33-16).

Τίποτα δεν πάει καλά για τον Άρη που δεν μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά, δίνει και εύκολες μπάλες στην δεύτερη περίοδο… Νέο τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

14′ Ο Γκιστ κάνει το 33-14…

13′ Καλάθι και φάουλ από τον Γκιστ, χωρίς καθαρό μυαλό ο Άρης. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη… Το σκορ γίνεται 31-14.

12′ Ο Γκιστ κάνει το 29-14.

11′ Τρίποντο από τον Φελντέιν (27-14).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Παναθηναϊκός – Άρης 24-14

10′ Σκοράρει ο Τσούπκοβιτς και 24-14

Ο Φελντέιν είναι αυτός που έχει δημιουργήσει τα περισσότερα προβλήματα στον Άρη, με 10 πόντους ως αλλαγή, ενώ οι κίτρινοι έχουν μόλις 4/16 σουτ εντός παιδιάς.

10′ Ο Διαμαντίδης σκοράρει (24-12) από ασίστ του Γκιστ.

10′ Βολές για τον Τσούπκοβιτς, 2/2 και 22-12.

10′ Μειώνει ο Μούρτος (22-10).

9′ Νέο καλάθι από τον Φελντέιν και 22-8.

9′ Βολές για τον Μακ Νιλ, μειώνει ο Άρης σε 20-8.

9′ Τρίποντο από τον Φελντέιν και 20-6.

8′ Ο Φελντέιν με κάρφωμα κάνει το 17-6 από εύκολο λάθος του Άρη.

7′ Οι διαιτητές στέλνουν τον Παναθηναϊκό στις βολές. Ο Ραντούλιτσα με 1/2 κάνει το 15-6.

6′ Φάουλ στον Κοέν που δεν δίνεται… Στην εξέλιξη της φάσης τρίποντο από τον Φελντέιν και 14-6. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

6′ 2/2 βολές για τον Καλάθη και 11-6.

Τηλεοπτικό τάιμ άουτ… Οι κίτρινοι έχουν προβλήματα στην επίθεσή τους, αλλά αμυντικά παρουσιάζουν την συνοχή που τους χαρακτηρίζει. Σουτάρουν με 20% εντός παιδιάς (2/10), όμως και ο Παναθηναϊκός δεν είναι καλύτερος (2/6 εντός παιδιάς), αλλά έχει σουτάρει ήδη 7 βολές!

6′ Κάρφωμα του Γουάιτ, μειώνει ο Άρης (9-6).

5′ Τεχνική ποινή από τον Κορομηλά στον Πρίφτη για διαμαρτυρία… Χάνει τη βολή ο Χαραλαμπόπουλος.

4′ Δεύτερο φάουλ του Σίμτσακ, βολές για τον Ραντούλιτσα, 2/2 και 9-4.

4′ Καλάθι και φάουλ από τον Γουίλιαμς (7-4).

3′ Τεχνική ποινή στον Φώτση, εύστοχος στη βολή ο Γουότερς και 5-4.

3′ Τρίποντο από τον Γουάιτ και 5-3.

2′ Τρίποντο από τον Καλάθη και 5-0.

2′ Τρεις βολές για τον Χαραλαμπόπουλο, 2/3 και 2-0.

Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του πέμπτου ημιτελικού.

Η πεντάδα του Άρη: Γουότερς, Μακ Νιλ, Μούρτος, Γουάιτ, Σίμτσακ.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Καλάθης, Ουίλιαμς, Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης, Χάντερ.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων…

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος βρίσκεται στην 12αδα. Εκτός ο Νίκος Δίπλαρος…

Στο παρκέ και η ομάδα του Παναθηναϊκού…

Βγήκε η ομάδα του Άρη για την προθέρμανσή της. Λογικό να υπάρχουν αποδοκιμασίες…

Δεν υπάρχει προς το παρόν πολύς κόσμος στο ΟΑΚΑ, περίπου 3.000 φίλαθλοι…

Οι παίκτες βγήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ για τα πρώτα σουτ.

pao_aris_g5_prothermansi1

Ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Λευτέρης Αρβανίτης και ο αντιπρόεδρος, Δημήτρης Παπακυριάκης εκπροσωπούν την διοίκηση στον σημερινό αγώνα.

Η αποστολή του Άρη βρίσκεται ήδη στο ΟΑΚΑ από τις 16:15 και δεν σημειώθηκε κάποιο απρόοπτο κατά την άφιξή της.

Ο Άρης θα αγωνιστεί κατά πάσα πιθανότητα με τους Ξανθόπουλο και Ζάρα στην 12αδα. Απουσιάζει μόνο ο Τζαμέλ Χάγκινς.

Ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί με μοναδικές απουσίες τους Γιάνκοβιτς και Παπαγιάννη, που έχουν χάσει όλη τη σειρά. Επιστρέφουν οι ξενύχτηδες της Θεσσαλονίκης Αμερικανοί, Γκιστ, Φελντέιν και Χέινς.

Πρώτη φορά μετά το 2008 ημιτελική σειρά στην ελληνική Α1 θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα. Ο Παναθηναϊκός τελευταία φορά έπαιξε πέμπτο ημιτελικό τ0 2005, ο Άρης το 2007.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τα δύο πρώτα παιχνίδια με 85-79 και 74-60 και ο Άρης πήρε τα δύο επόμενα στο Παλέ με 77-68 και 56-50.