ΜΠΑΣΚΕΤ

Rising Stars: Ήττα του Άρη στο τέλος από το Περιστέρι

Ο Άρης ηττήθηκε στο τέλος από το Περιστέρο με 72-77 στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων, όμως το Περιστέρι έφερε το ματς στα ίσια και στο τέλος πήρε τη νίκη.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

“Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά υπόθεση… κιτρινόμαυρη. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν μια εντυπωσιακή εκκίνηση που σφραγίστηκε με το 22-6 (10′). Το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του, μείωσε σταδιακά για να φτάσει στο 36-32 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Άγγελου Παπανικολάου.

Ο ΑΡΗΣ κατάφερε με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο να φτάσει και πάλι στο +10 (44-34, 22’20”) με τους Επαμεινώνδα και Τσαχτσίρα να ευστοχούν. Το τρίποντο του Αλεξάκη στο τέλος των 24” και από πολύ μακριά φάνηκε να… ξυπνά τους “κυανοκίτρινους” που πλησίασαν και πάλι στον έναν πόντο (48-47, 27′). Ο Μαραγκουδάκης ισοφάρισε (49-49, 28′) και στον αιφνιδιασμό έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του (49-51, 29′).

Ο Καζαμίας με “γκολ φάουλ” έγραψε το 57-57 (31’30”) με τον Παπανικολάου να βοηθά το Περιστέρι να ξεφύγει και πάλι με τέσσερις πόντους (57-61, 32’15”) και οι Μαραγκουδάκης – Αλεξάκης διαμόρφωσαν το 59-65 (34΄). Το παιχνίδι διατήρησε όμως το χαρακτήρα του ντέρμπι (70-72, 38′). Ο Μαραγκουδάκης με 2/2 βολές οδήγησε στο 70-74 (38’30”), στα 35” πήγε και πάλι στη γραμμή (70-76), βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη νίκη με το τελικό 72-77.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Κοντογιάννης, Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 22-6, 36-32, 51-55, 72-77

Άρης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 26 (2), Καζαμίας 19, Πεταλωτής 2, Επαμεινώνδας 5 (1), Πατεράκης 8, Πουρλίδας 7 (1), Φωτιάδης 2, Κασιάνος, Γιαννίκος 3 (1)

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Τζιάλλας 5 (1), Πανολίας, Καραθανάσης, Πολίτης 3 (1), Παπανικολάου 15 (3), Μαραγκουδάκης 30, Κουγιουμούτζης 6, Κολοβός, Αλεξάκης 18 (2τρ., 10ρ.)

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ”