Rising Stars: Δεύτερη νίκη του Άρη κόντρα στην ΑΕΚ (photos)

Ο Άρης πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στο 2ο Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, επικρατώντας της ΑΕΚ με 80-53, στο ΕΑΚ Νεάπολης, μετά από ένα πολύ καλό γι’ αυτόν δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς αντίστροφη εικόνα στα δύο ημίχρονα. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο και μετά το προσπέρασμα, στις λεπτομέρειες, του Άρη, στο πρώτο δεκάλεπτο (14-15), κυριάρχησε στο δεύτερο με επί μέρους σκορ 22-15 και έφυγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-30.

Μετά όμως παρουσιάστηκε ένας άλλος… Άρης, που πίεσε πολύ στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και σιγούρεψε τα ριμπάουντ, βρίσκοντας έτσι και διαδρόμους στην επίθεση, για να κάνει ένα σημαντικό comeback με επί μέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 11-28 και πρωταγωνιστές τους Γεροκώστα, Κυργάκη, για να περάσει μπροστά με τη λήξη 47-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατέβασαν ταχύτητα, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βρει τις απαντήσεις και ο Άρης κυριάρχησε μέχρι το τελικό 53-80, με χαρακτηριστικό τους 6 πόντους που πέτυχαν οι παίκτες του Αποστολόπουλου σε όλο το δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Τσάνταλη, Γραικός, Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 47-58, 53-80

ΑΕΚ (Αποστολόπουλος-Αρναουτάκης): Μοιραλιώτης 15(1), Μητσιόκας 7(1), Καλαβρός, Παπαχρήστος 5(1), Νέζης, Καρλής 2, Μαραθωνίτης 8(1), Τσάτος 5(1), Χαλίδης 9, Κοντός 2.
Άρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης, Κυργάκης 17(1), Κατσαρός 3(1), Γρηγοριάδης 5(1), Καζαμίας, Γκέκος 2, Δονάκης 11, Ηλιόπουλος, Λαμπρόπουλος 11, Τσαχτσίρας 3, Σιόγκας 5, Γεροκώστας 23(3).