Rising Stars: Μεγάλη ανατροπή και νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού

Ο Άρης έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 79-75, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Rising Stars, το οποίο διοργανώνει η ΕΟΚ.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρης σύλλογος:

“Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη ήταν πίσω με 48-30 στο ημίχρονο, όμως πρωτίστως χάρη στην άμυνά της επέστρεψε και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο Φίλιππος Τσαχτσίρας με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ, ο Βασίλης Καζαμίας «φλέρταρε» με το τριπλ νταμπλ έχοντας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν ο Μάριος Γιαννίκος με 16 πόντους και ο Πέτρος Πατεράκης με 13 πόντους και δύο μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το ντέρμπι της πρώτης περιόδου (22-20, 10′) έδωσε τη σκυτάλη στην κυριαρχία των «πράσινων» στη δεύτερη. Ένα 12-0 οδήγησε στο 32-20 (13′) με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (40-22, 16’10”), απόσταση με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα (48-30).

Ο ΑΡΗΣ έδειξε σημάδια αντίδρασης με διάρκεια στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, με τον Τσαχτσίρα να δίνει μονοψήφια τιμή στη διαφορά (59-51, 27′). Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με το τρίποντο του Πατεράκη, το οποίο έφερε την αναμέτρηση στα ίσια (60-60, 30’20”) και τον Επαμεινώνδα να δίνει και το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (60-62, 32′). Οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν το προβάδισμα (64-70, 35′).

Κουστένης και Μπούσμπουρας έδωσαν ανάσες στον Παναθηναϊκό (70-72, 37’10”) με τον πρώτο να διαμορφώνει και το 73-75 (37’30”). Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον Κουστένη (75-75, 39′), αλλά ο Πατεράκης απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων 75-78 (39’20”) και ο Τσαχτσίρας διαμόρφωσε το τελικό 75-79.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Κανελλίδης, Κουρόγλου

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-30, 60-57, 75-79

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Σπανός 3 (1), Μπίνης 2, Μπούσμπουρας 5, Ζερβός 9 (1), Τσακίρης, Κουστένης 30 (2), Βασιλαντωνάκης 12 (13ρ.), Αδαμόπουλος 4, Γκόλαντας 5 (1), Βοκοτόπουλος, Γεώργας 5.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 21 (3), Βενετίδης, Καζαμίας 14, Επαμεινώνδας, Πατεράκης 13 (3), Πουρλίδας 9 (1), Συμεώνωφ, Φωτιάδης 2, Κασιανός, Γιαννίκος 16 (4).