Serie A: Άναψε κόκκινο στη Λάτσιο για εξάδα η Βερόνα (video)

Η «ζωγραφιά» του Τζακάνι δεν έφτανε για τη Λάτσιο! Παρότι η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προηγήθηκε με τρομερό τακουνάκι του Ιταλού επιθετικού και άλλοτε ποδοσφαιριστή της Βερόνα, η Ελλάς κατάφερε να της βάλει «στοπ» και να πάρει σημαντικό βαθμό (1-1).

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο για πάνω από είκοσι λεπτά, αλλά έμειναν όρθιοι κόντρα στους «μπιανκοσελέστι» που έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν προσωρινά τη Φιορεντίνα στην 6η θέση. Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τους «τζαλομπλού», οι οποίοι έχασαν και αυτοί την ευκαιρία, να βγουν όμως από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Λάτσιο μπήκε καλύτερα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23ο λεπτό όταν ο Φελίπε Άντερσον έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα και ο Τζακάνι με τακουνάκι… πάγωσε το «Μπεντεγκόντι». Μάλιστα, το 1-0 υπέρ της ομάδας του Σάρι έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του ημιχρόνου, με τις φάσεις στο 45λεπτο να είναι… μηδαμινές.

Ο Μάρκο Μπαρόνι προχώρησε σε τρεις γρήγορες αλλαγές και άλλαξε την εικόνα της Βερόνα, η οποία κατάφερε με έναν εξ αυτών να ισοφαρίσει. Ήταν το 70ο λεπτό με τον Σούσλοφ να κάνει την κεφαλιά που του βγήκε σε ασίστ και ο Ανρί εξ επαφής σκόραρε για το 1-1. Επτά λεπτά αργότερα, πάντως, οι πανηγυρισμοί… σιώπησαν για τους γηπεδούχους, αφού ο Ντούντα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά η Βερόνα άντεξε ως το τέλος παρά την ασφυκτική πίεση των παικτών της Λάτσιο.