Serie A: Απίθανη ανατροπή της Κάλιαρι στις καθυστερήσεις!

Αδιανόητη ανατροπή έκανε η Κάλιαρι στο «Γιούνιπολ Ντόμους» απέναντι στη Σασουόλο! Για 90΄+3 λεπτά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το δεύτερο σερί εκτός έδρας «τρίποντο» (προηγήθηκε το «χορταστικό» 4-3 στην έδρα της Εμπολι), ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν κι εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν από το 63΄ (αποβλήθηκε ο Τρεσόλντι), με τα γκολ των Τζανλούκα Λαπάντουλα στο 90΄+3 και Παβολέτι στο 90΄+9 πανηγύρισαν ένα απίστευτο «τρίποντο» (2-1), στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Σασουόλο έδειξε ν΄ αντέχει στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή του Τρεσόλντι στο 63΄, αλλά «λύγισαν» στις καθυστερήσεις. Μετλα από τρία ματς χωρίς νίκη, η Κάλιαρι πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και μετά από καιρό απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Κι αυτό χάρις στην έδρα της, όπου μετρά 10 βαθμούς στα 4 τελευταία ματς που έδωσε εκεί.

Η Έμπολι επιβεβαίωσε γι΄ άλλη μια φορά την… αδυναμία που παρουσιάζει στην έδρα της, παραχωρώντας απόψε ισοπαλία στη Λέτσε με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «καίγονταν» περισσότερο για το «τρίποντο» προκειμένου ν΄ απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν.

Στάθηκαν, μάλιστα, τυχεροί μιας και η ισοφάριση ήρθε για εκείνους με το αυτογκόλ του Ράφια, επτά λεπτά μετά το προβάδισμα της Λέτσε στο 64΄ και, πλέον, στα 8 ματς που έχουν δώσει στο «Κάρλο Καστελάνι» από την έναρξη της σεζόν μετρούν μόλις μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Η Λέτσε για τέταρτο σερί ματς απέσπασε ένα βαθμό, έμεινε για 10ο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη (0-6-4), την οποία αγνοεί από τις 22 Σεπτεμβρίου και το εντός έδρας 1-0 επί της Τζένοα, ενώ επίσης δεν έχει ακόμη πανηγυρίσει μακριά από το «σπίτι» της (0-3-4).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος και η βαθμολογία:

Γιουβέντους-Νάπολι 1-0