Serie A: Κλείδωσε τετράδα στο γήπεδο, αλλά θα… περιμένει η Γιουβέντους! (video)

Στο γήπεδο κλείδωσε την τετράδα, αλλά θα περιμένει στις 22 Μαΐου την απόφαση του δικαστηρίου! Η Γιουβέντους, περί ου ο λόγος, επικράτησε 2-0 της Κρεμονέζε και βρίσκεται στο +8 από την πέμπτη Μίλαν, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της Serie A.

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Ντάβιντε Μπαλαρντίνι βρίσκεται στο -6 από τη σωτηρία και οδεύει παρέα με τη Σαμπντόρια στη Serie B, περιμένοντας να μάθουμε τον τρίτο που θα υποβιβαστεί.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η πρώτη συμμετοχή του Πογκμπά ως βασικός μετά τον Απρίλιο του 2022 δεν συνδυάστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού μόλις στο 24ο λεπτό αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, δίνοντας τη θέση του στον Μίλικ. Λίγο μετά την είσοδό του στο ματς ο Πολωνός απείλησε, ενώ μια καλή στιγμή είχε και ο Μπρέμερ (32’). Ο Κιέζα με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους είχε τη δική του ευκαιρία να σκοράρει, όπως και ο Ραμπιό, αλλά αστοχία και Καρνεσέκι δεν επέτρεπαν στη Γηραιά Κυρία να βρει το προβάδισμα.

Τελικά, στο 55ο λεπτό ο Φατζόλι έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους «μπιανκονέρι», με τον νεαρό χαφ να γίνεται μόλις ο δεύτερος χαφ τη φετινή σεζόν γεννημένος το 2000 και έπειτα (μετά τον Λάζαρ Σάμαρτζιτς της Ουντινέζε) που μετρά τουλάχιστον 3 γκολ και 3 ασίστ!

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους που ήθελαν να καθαρίσουν το ματς, με τον Ίλινγκ να ζητά πέναλτι στο 73’ και ένα λεπτό μετά να ακυρώνεται γκολ του Μίλικ για οφσάιντ. Ο Ραμπιό είχε ακόμη μία φάση για να βρει δίχτυα χωρίς να το καταφέρει, με τον Μπρέμερ εν τέλει να διαμορφώνει στο 79ο λεπτό το τελικό 2-0!