Serie A: Σόου από Κβαρατσκέλια, Πολιτάνο και 3-1 η Νάπολι (video)

Η Νάπολι πέρασε νικηφόρα από τη Βερόνα, επικρατώντας με 3-1 της Ελλάς, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A, με… μελανό σημείο τη συμπλοκή οπαδών των δύο ομάδων και ανταλλαγή φωτοβολίδων πριν την έναρξη της αναμέτρησης, μεταξύ του σιδηροδρομικού σταθμού και του «Μπεντεγκόντι». Mε την παρέμβαση ισχυρής αστυνομικής δύναμης εκτονώθηκε η ένταση.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι πρωταθλητές Ιταλίας 2023 προηγήθηκαν με γκολ του Ματέο Πολιτάνο στο 27ο λεπτό. Ο Γεωργιανός πλάγιος μέσος Χβίτσα Κβαρατσκέλια διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 43ο λεπτό, με τον Πολιτάνο δημιουργό.

Με την επανέναρξη, το σκηνικό… επαναλήφθηκε, αφού πάλι με δημιουργό τον Πολιτάνο και σκόρερ τον Κβαρατσχέλια η Νάπολι προηγήθηκε με 3-0, στο 55ο λεπτό. Η Ελλάς Βερόνα είδε τον Ντάρκο Λάζοβιτς να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της στο 60ό λεπτό.

Η Νάπολι μετρά πλέον 17 βαθμούς, ενώ η Ελλάς Βερόνα που έμεινε για 7ο σερί αγώνα χωρίς νίκη έμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, με 8 βαθμούς.