Serie A: Τρίποντο στο 90′ η Νάπολι, τραυματίστηκε ο Μανωλάς (video)

Η Λάτσιο και η Νάπολι νίκησαν εκτός έδρας τις Πάρμα και Ουντινέζε – αντίστοιχα – ενώ και η Βερόνα συνεχίζει τις υψηλές της πτήσεις. Αποχώρησε τραυματίας στο 16′ για τους παρτενοπέι ο Μανωλάς.

Η Νάπολι άφησε πίσω της την εντός έδρας ήττα-σοκ από τη Σπέτσια κι επέστρεψε στις νίκες, χωρίς όμως να απαλλάσσεται από το άγχος. Οι παρτενοπέι μα τον Κώστα Μανωλά να ξεκινά τα ματς, αλλά να αντικαθίσταται λόγω τραυματισμού στο 16ο λεπτό από τον Μακσίμοβιτς απέδρασαν από την Dacia Arena.

Όπως αναφέρει η ομάδα του ιταλικού Νότου ο τραυματισμός είναι μυϊκός (στο δεξί μηρό) και από τις εξετάσεις της Δευτέρας (11/1) θα εκτιμηθεί το διάστημα απουσίας του.

Ο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ στο 15′, αλλά ο Λαζάνια ισοφάρισε στο 27′ για την ομάδα από το Φρίουλι. Η Νάπολι έφυγε με τη νίκη χάρη στο γκολ του Μπακαγιοκό στο 90ό λεπτό.

Η Λάτσιο έφυγε με το τρίποντο από την Πάρμα. Ο Λουίς Αλμπέρτο άνοιξε το σκορ στο 55′ και ο Καϊσέδο στο 67′ διαμόρφωσε το τελικό (0-2) ενώ ακολουθεί το ντέρμπι της Αιώνιας Πόλης με τη Ρόμα.

Συνεχίζει τις υψηλές της πτήσεις η Βερόνα, νίκησε 2-1 την Κροτόνε με τα γκολ των Κάλινιτς και Ντιμάρκο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 9 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ίλιτσιτς, 69 Τολόι, 71′ Ζαπάτα, 87′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0 (25′ Λεάο, 36′ Κεσί)