Serie A: Όλα… μηδέν στο ντέρμπι της Ρώμης (video)

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι της Ρώμης της Λάτσιο με την Ρόμα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A. Στο μεταξύ, η Αταλάντα απέφυγε την ήττα στο Ούντινε στις καθυστερήσεις, παίρνοντας τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας στο «Φρίουλι» κόντρα στην Ουντινέζε (1-1).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με τον Γουάλας, αλλά οι «μπεργκαμάσκι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εντερσον.
Νωρίτερα η Εμπολι σόκαρε το «Ντιέγκο Μαραντόνα», καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έριξε το καναβάτσο τη Νάπολι, επικρατώντας με 1-0 κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Ο Βίκτορ Κοβαλένκο ήταν ο σκόρερ των γηπεδούχων, που ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την πλευρά τους οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν και πάλι μεγάλα αγωνιστικά προβλήματα και ο Ρούντι Γκαρσιά μόνο ασφαλής δεν πρέπει να αισθάνεται στον πάγκο των «παρτενοπέι». Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ιταλικής Serie A έχουν ως εξής:

Σασουόλο-Σαλερνιτάνα 2-2

(36΄, 53΄ Τόρστβεντ – 5΄ Τσουκβουεμέσι, 17΄ Ντια)

Τζένοα-Βερόνα 1-0