Super League – Φιλικά: Ήττες (2-0) για Ολυμπιακό και Λαμία, ισοπαλία (0-0) για τον ΠΑΣ

Λίγες μέρες μετά τη νίκη στην Σκωτία κόντρα στη Ρέιντζερς, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Νόριτς στο Carrow Road και επιστρέφει στην Ελλάδα ώστε να μπει στην τελική ευθεία για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πίεσε ψηλά τη Νόριτς ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε σημαντική φάση μέχρι το 20ο λεπτό, με τον αγγλικό σύλλογο να έχει την πρώτη τελική του ματς στο 11′, όταν ο Τζολάκης απομάκρυνε λάθος, ο Σάργκεντ πάτησε περιοχή αλλά το σουτ σταμάτησε στον Έλληνα πορτιέρε.

Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 20′. Συγκεκριμένα, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μακλίν βρήκε χώρο μακριά από την περιοχή, έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε στον Μπουχαλάκη και έτσι ο Τζολάκης δεν κατάφερε να αποκρούσει για το 1-0.

Η Νόριτς πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ και είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 26′, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάρα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Μαρτίνεθ να προχωράει σε δύο αλλαγές στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Αγκιμπού και ο Ανδρούτσος αυτή του Ροντινεί. Η είσοδος του πρώτου ξεκλείδωσε τον Ολυμπιακό επιθετικά, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο ίδιος πήρε την μπάλα, την κουβάλησε μέχρι τα όρια της περιοχής, έδωσε στον Βρουσάι του οποίου το σουτ πήγε άουτ.

Ωστόσο η απάντηση της Νόριτς ήταν άμεση. Συγκεκριμένα στο 49′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Τζολάκης έκανε κακή έξοδο και ο Σάργκεντ σε κενή εστία έκανε το 2-0 για τον αγγλικό σύλλογο.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ραμόν, Ντόι (Φρέιρε 60′), Ρέτσος, Ροντινέι (Ανδρούτσος 46′), Ιμπόρα (Χουάνγκ 73′), Μπουχαλάκης (Καρβάλιο 60′), Αγκιμπού (Φορτούνης 46′), Μασούρας (Ελ Αραμπί 60′), Μπιέλ, Βρουσάι (Μ. Καμαρά (60′).

*** Χωρίς σκορ έληξε το σημερινό (29/7) φιλικό του ΠΑΣ Γιάννινα με την Κρακοβία, σε ένα «δυνατό» ματς.

Ετσι η ομάδα ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο τα τεστ προετοιμασίας της επί πολωνικού εδάφους, αφού ξέχωρα από το γεγονός πως έμεινε αήττητη πριν από λίγο βρέθηκε απέναντί της ένας σύλλογος που έχει ήδη ξεκινήσει τις επίσημες υποχρεώσεις του .

Ο Θανάσης Στάικος ξεκίνησε με τον Κλέιμαν στο τέρμα, τους Σόρια, Παντελάκη, Μπορταγκαράι, Κιάκο στην άμυνα, τους Καραχάλιο, Τζίνο, Ριένστρα στον άξονα, τους Παμλίδη, Ροσέρο στα άκρα και τον Κόντε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο μισό ο Κλέιμαν πιστώθηκε μία πολύ καλή επέμβαση σε τετ α τετ του Γιαροζίνσκι , ενώ στο δεύτερο ο ρυθμός – ελέω αλλαγών αλλά και του χρονικού διαστήματος που βρισκόμαστε – έπεσε αισθητά.

Η σύνθεση του ΠΑΣ: Κλέιμαν (63′ Αθανασίου), Σόρια (77′ Πανάγου), Παντελάκης (77′ Μπακαδήμας), Μπορνταγκαράι (80′ Φοφανά), Κιάκος (77′ Ναούμης), Καραχάλιος (77′ Μπεγκάλα), Τζίνο (77′ Μπιλμπάο), Ριένστρα (63′ Λιάσος), Παμλίδης (77′ Κύρκος), Ροσέρο (63′ Τζίμας), Κόντε (63′ Λεό)

*** Με ήττα ολοκλήρωσε την προετοιμασία της επί ολλανδικού εδάφους η Λαμία, η οποία έχασε 2-0.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα -και δεδομένης της ποιότητας και του επιπέδου ετοιμότητας της ολλανδικής ομάδας- το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου έδειξε θετικά δείγματα γραφής.

Ο Έλληνας τεχνικός προχώρησε δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα, βλέποντας την ομάδα του να κρατά το «μηδέν» πίσω μέχρι το 73′, όταν ο Φιεμάλ άνοιξε το σκορ για τη Φόλενταμ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ζίφουικ στο 89′.
Το επόμενο φιλικό για την ομάδα της Φθιώτιδας είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (12/8, 19:00), με αντίπαλο τον Βόλο στο «Αθ. Διάκος».