Super League: Άρης και ΟΦΗ, τα… μεταξύ τους

Αναλυτικά όσα αναφέρει η Super League για Άρη και ΟΦΗ και τις αναμετρήσεις μεταξύ τους τα τελευταία χρόνια:

Ο ΟΦΗ δεν έχασε τα δύο παιχνίδια της κανονικής περιόδου, με νίκη και ισοπαλία, ενώ ο Άρης την περασμένη σεζόν είχε κερδίσει και τα δύο.

Πριν υποβιβαστούν, το 2014, ο ΟΦΗ είχε ένα σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς ήττα, ο Άρης έχει δηλαδή δύο νίκες στα τελευταία οκτώ μεταξύ τους για τη Super League. Αμέσως πριν, από το 2007 ως το 2012 είχε ένα εντυπωσιακό επτά στα επτά.

Στα τέσσερα τελευταία έχουν σκοράρει και οι δύο. Στα αμέσως έξι προηγούμενα σκόραρε η μία ή καμία ομάδα.

Μεταξύ τους με τον Άρη γηπεδούχο

Ο ΟΦΗ πήρε ισοπαλία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, φτάνοντας τις τρεις ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία, έχοντας χάσει μια φορά.

Ο Άρης έχει έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες στα εννέα τελευταία, μετά τη νίκη του ΟΦΗ το 2003 στη Θεσσαλονίκη με 2-1. Τότε όμως είχε νικήσει στο γήπεδο του Μακεδονικού. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο ΟΦΗ έχει να νικήσει από το 1997, 2-1 και τότε, με δύο γκολ του Νίκου Νιόπλια.

Ο Άρης χρειάζεται κατά κανόνα το δεύτερο ημίχρονο για να νικήσει τον ΟΦΗ. Το 2007 ο Άρης είχε νικήσει με 3-1, αφού προηγήθηκε από το ημίχρονο 2-0. Από τότε σε έχει τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες, σε επτά παιχνίδια.

Από αυτά στα δύο τελευταία ο ΟΦΗ προηγήθηκε, ενώ τα πέντε προηγούμενα ημίχρονα ήταν ισόπαλα. Ο ΟΦΗ έχει δεχτεί μόνο ένα γκολ στα επτά εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο!