Super League: “Διαφορετικοί ορίζοντες για Άρη και Ατρόμητο στο Κλεάνθης Βικελίδης”

Αναλυτικά όσα αναφέρει για το Άρης-Ατρόμητος, η Super League στον επίσημο ιστότοπό της.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Το παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» έχει διαφορετικούς χρονικούς ορίζοντες για τον Άρη και τον Ατρόμητο.

Οι γηπεδούχοι είναι και μαθηματικά στα πλέι οφ και ήδη σχεδιάζουν τη βαθμολογική τους διαφορά από τον έκτο.

Ο Ατρόμητος έχει άμεση ανάγκη για τη νίκη και μόνο, αλλά και να μη νικήσουν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης, μήπως και γίνει ένα μικρό θαύμα και αρπάξει την έκτη θέση.

Ο Άρης

Η ήττα από την ΑΕΚ εντός έδρας σταμάτησε ένα σερί 16 αγώνων, που ο Άρης δεν έχανε εντός έδρας κα δεν κέρδιζε εκτός.

Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που θα βρεθεί και στα ημιτελικά του Κυπέλλου απέναντί του. Ακολούθησε η ισοπαλία στη Λαμία, με το βαθμό να του δίνει και μαθηματικά μια θέση στα πλέι οφ.

Τα κατάφερε έστω και αν έκανε μια νίκη στα πέντε τελευταία. Έχεις τρεις ήττες, από Ολυμπιακό, Παναιτωλικό και ΑΕΚ στα επτά τελευταία, ενώ είχε μόλις μία ήττα στα 12 προηγούμενα.

Από τότε που ανέλαβε ο Μίκαελ Ένινγκ έχει τέσσερις ήττες σε 19 παιχνίδια, με επτά νίκες και οκτώ ισοπαλίες. Είχε τρεις ήττες στα έξι πρώτα.

Από τις οκτώ νίκες στις σεζόν, στις επτά προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο με την Ξάνθη νίκησε χωρίς να έχει προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Έχει πετύχει σε τρία παιχνίδια του από τέσσερα τουλάχιστον γκολ, κάτι που είχε κάνει από το 1998-99.

Έχει δέκα ισοπαλίες, μόνο η Λαμία έχει περισσότερες. Έχει κάνει πάντως τέσσερις στα 12 τελευταία, ενώ είχε έξι ισοπαλίες στα 13 πρώτα.

Ο Άρης έχασε δύο φορές από τον Ολυμπιακό και νίκησε δύο φορές την Ξάνθη.

Ο Ατρόμητος

Η νίκη επί της Ξάνθης κράτησε τον Ατρόμητο ζωντανό στο κυνήγι της έκτης θέσης, μαθηματικά κυρίως, γιατί πρακτικά θέλει να γίνουν πολλά πράγματα και πρώτο και κύριο να νικήσει και στη Θεσσαλονίκη.

Αν και δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από την έβδομη θέση, έδειχνε να είναι πάντα κοντά στην εξάδα. Κυρίως με τις δύο νίκες στα πρώτα παιχνίδια του 2020. Αλλά μέχρι να κερδίσει και πάλι την Ξάνθη έκανε μια ισοπαλία και πέντε σερί ήττες!

Νίκησε την Ξάνθη 1-0 με γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε χάσει και τα τέσσερα προηγούμενα με 1-0, όλα με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ του Ανδρούτσου με την Ξάνθη σταμάτησε ένα σερί εννέα επίσημων αγώνων χωρίς γκολ για τον Ατρόμητο, έξι από αυτούς για το Κύπελλο.

Είχε να σκοράρει από τις 11 Ιανουαρίου, όταν νίκησε στο Αγρίνιο με την κεφαλιά του Γιακουμάκη στην εκπνοή.

Οι έξι αγώνες πρωταθλήματος χωρίς γκολ αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία του. Κατέρριψε το προηγούμενο των πέντε αγώνων, αφού το ισοφάρισε. Το προηγούμενο ρεκόρ των πέντε αγώνων το είχε κάνει το Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 1972.

Είναι εντυπωσιακό ότι ενώ σκόραρε τελικά σε ένα από τα επτά τελευταία παιχνίδια του, είχε σκοράρει σε 15 από τα 18 πρώτα!

Έβαλε με την Ξάνθη γκολ στο πρώτο ημίχρονο μετά από 10 παιχνίδια! Έχει δηλαδή σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο σε ένα από τα 11 τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε σκοράρει στα 10 από τα 14 προηγούμενα στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, με μια νίκη κα πέντε ήττες. Έχει επίσης μια ισοπαλία στα 10 τελευταία.