Super League: Η βαθμολογία μετά τις νίκες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, όλα κρίνονται στην τελευταία αγωνιστική

Ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη με 4-1 επί του Παναθηναϊκού μέσα στην Τούμπα και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό με 2-0 σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση των πλέι οφ και πλέον όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην κορυφή και στο +2 από την ΑΕΚ, ωστόσο αν θέλει να σηκώσει το πρωτάθλημα πρέπει αναγκαστικά να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Άρη, αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας (η ΑΕΚ φιλοξενεί εντός έδρας την Λαμία), ο τίτλος θα πάει στην Ένωση που υπερτερεί χάρη στην καλύτερη διαφορά γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια (αμφότερες οι ομάδες πήραν από 5 βαθμούς στα 4 φετινά μεταξύ τους παιχνίδια).

Προβάδισμα για την αποφυγή της τέταρτης θέσης πήρε και ο Ολυμπιακός που προσπέρασε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αν θέλει να πάρει την τρίτη θέση πρέπει αναγκαστικά να τον κερδίσει στην «Λεωφόρο Αλεξάνδρας» την τελευταία αγωνιστική…

Σε περίπτωση που προκύπτει ισοβαθμία ομάδων στα playoffs, τότε για τις ομάδες που ισοβαθμούν τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:

• Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες στη Stoiximan Super League (κατά την κανονική περίοδο και τα playoffs αθροιστικά, δηλαδή στα τέσσερα ματς που τέθηκαν αντιμέτωπες οι ομάδες στο πρωτάθλημα).
  • Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων συλλόγων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του πρωταθλήματος (κατά την κανονική περίοδο και τα playoffs αθροιστικά).
  • Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.