Super League: Η Λαμία νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό (video)

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του 2024 για τη Super League καταγράφηκε στο «Αθανάσιος Διάκος», με τη Λαμία να κάνει τρομερό ποδαρικό στο 2024, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 1-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Το γκολ του Σλίβκα στο 4ο λεπτό, έμεινε… αναπάντητο απ’ τους Πειραιώτες, που έχασαν πέναλτι (οριζόντιο δοκάρι) με τον Φορτούνη στο 50’ και πλήθος ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, μένοντας μακριά απ’ τις νίκες για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Η Λαμία -που είχε κι άλλες σπουδαίες στιγμές στον αγώνα- έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 6 αγώνων χωρίς νίκη και πλέον είναι στο… κυνήγι της 6ης θέσης και των play off.

Στο 38’ η Λαμία είχε άλλη μία πολύ σημαντική ευκαιρία γα να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν από τη σέντρα του Αμαράλ, ο Ακούνια πλάσαρε με τη μία από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε ξανά εντυπωσιακά στη γωνία του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να πιέσει ακόμη περισσότερο στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και στο 48’ ο Μασούρας δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοσέλεφ σε τετ-α-τετ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε πέναλτι σε χέρι του Νούνιες από σέντρα του Ορτέγκα, το οποίο επιβεβαίωσε και ο VAR Γκάμαρης (Αθηνών).

Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 50’, όμως «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ και στη συνέχεια απομάκρυναν την μπάλα οι αμυντικοί της Λαμίας. Σ

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: 24’ Κορνέζος, 24΄Αμαράλ, 84’ Τόσιτς, 90’+2’ Σλίβκα – 68’ Ναβάρο

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (62’ Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90’ Μάλτσι), Ακούνια (71’ Σίντκλεϊ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (71’ Τόσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (71’ Ρίτσαρντς), Έσε (81’ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (71’ Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81’ Μπιέλ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46’ Ναβάρο).