Super League: Ισόπαλοι (1-1) Αστέρας και Ατρόμητος

Αστέρας και Ατρόμητος έμειναν στο 1-1 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Τρίπολη.

Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Χουάν Μιριτέλο με τα «κιτρινομπλέ», έπαιξε για 25 λεπτά στο δεύτερο μέρος και μοίρασε ασίστ στον Σίτο για την ισοφάριση των Αρκάδων, έχοντας μόλις μία προπόνηση στα πόδια του.

Οι Περιστεριώτες είχαν προηγηθεί στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους με τον Φριτζόνσον από ωραία ασίστ του Ρομπάιγ, ενώ άρεσε από την πλευρά τους ο Ασεβέδο που έδειξε πολύ καλά δείγματα.

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, με τον Αστέρα να παίρνει πολύ γρήγορα μέτρα στο γήπεδο. Οι Αρκάδες είχαν τις στιγμές τους και πίεζαν τον Ατρόμητο, ο οποίος βέβαια στις αντεπιθέσεις γινόταν επικίνδυνος.

Στο 18’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Καρμόνα, ο οποίος έκανε το σουτ μετά από γρήγορη αντεπίθεση, αλλά δεν ήταν εκεί κάποιος συμπαίκτης του και η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία του Τσιντώτα.

Ο Ατρόμητος ωστόσο ήταν εκείνος τελικά που βρήκε το γκολ, όταν στο 34’ ο Ρομπάιγ έκανε την σέντρα, ο Φριντζόνσον κατέβασε ωραία την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0. Μετά το γκολ η ομάδα του Κρις Κόλμαν ισορρόπησε το ματς, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μίλαν Ράσταβατς άλλαξε όλη την ενδεκάδα της ομάδας του και έριξε στο ματς και το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Αρκάδων, Χουάν Μιριτέλο.

Ο Αστέρας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 69ο λεπτό, με τον Μιριτέλο να κάνει την κεφαλιά-πάσα στον Σίτο ο οποίος σκόραρε από κοντά για το 1-1! Ο Αργεντινός έκανε ντεμπούτο με ασίστ στην πρώτη ανεπίσημη εμφάνισή του με τα κιτρινομπλέ.

Στην συνέχεια και η ομάδα του Περιστερίου προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός όπως ήταν λογικό. Κάπως έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον Μίλαν Ράσταβατς και τον Κρις Κόλμαν να βγάζουν τα συμπεράσματά τους.