Super League: Νίκη (0-3) του Παναθηναϊκού στον Βόλο – Ο Άρης απομακρύνεται από την τετράδα (videos)

Με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 62ο λεπτό και μέσα σε δέκα λεπτά άλλαξε όλη τη μοίρα του αγώνα σκοράροντας δύο φορές (64’, 72’), ο Παναθηναϊκός πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στο «Πανθεσσαλικό» επικρατώντας του Βόλου με 3-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.

Έβαλε, έτσι, τέλος στο σερί των δύο ηττών που μετρούσε σε Ευρώπη και πρωτάθλημα από Μακάμπι Χάιφα και Ατρόμητο και πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο.

Οι «πράσινοι» τα βρήκαν… σκούρα για μία ώρα αγώνα απ’ τον Βόλο, όμως η οξυδέρκεια του Ιωαννίδη στην ασίστ του 1-0, η εντυπωσιακή εκτελεστική δεινότητα του Γερεμέγεφ (4 γκολ σε 3 παιχνίδια) και η βοήθεια που πήρε ο Παναθηναϊκός απ’ τις αλλαγές που έκανε, του έδωσαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Ο Αράο με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο γκολ των «πράσινων» στο 66’.

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: 51’ Γκλάβτσιτς – 33’ Μπερνάρ, 44’ Βιλένα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης (68’ Κορνέτ), Άλχο, Τσοκάνης (63’ λ.τρ. Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (67’ Ντέλετιτς), Μύγας (68’ Κίτσος), Γκαρσία, Μωραΐτης (74’ Μπερτόλιο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (82’ Γέντβαϊ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν (61’ Ζέκα), Βιλένα (82’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Μπερνάρ (74’ Κλεϊνχέισλερ), Μαντσίνι (62’ Γερεμέγεφ), Ιωαννίδης.