Super League: Νίκη (1-2) του Παναθηναϊκού στο 90′ με Σπόραρ (video)

Με τον Αντράζ Σπόραρ να σκοράρει στο 90ό λεπτό, ο Παναθηναϊκός «λύγισε» την σκληροτράχηλη Λαμία με 2-1 στο «Αθανάσιος Διάκος» στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα χρονικό σημείο που οι «πράσινοι» έπαιζαν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Αράο, ο Σλοβένος επιθετικός «λύτρωσε» με κεφαλιά τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Μλαντένοβιτς με εντυπωσιακό γκολ είχε δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό απ’ το 31’, ενώ η Λαμία ισοφάρισε στο 64’ με τον Καρλίτος.

Στο 77’ μετά η Λαμία σκόραρε με τον Τσιλούλη, όμως έπειτα από έλεγχο του VAR το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 83’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Αράο με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ακούνια.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
Κίτρινες: 51’ Σιμόν, 54’ Τσιλούλης, 90’+7’ Κόσελεφ – 45’+1’ Βαγιαννίδης, 70’ Αράο, 90’+1’ Σπόραρ, 90’+4’ Μλαντένοβιτς, 90’+6’ Αϊτόρ
Αποβολές: 82’ Αράο (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόσελεφ, Σιμόν, Κ. Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90’+2’ Λόνγκο), Τζανδάρης, Σλίβκα (90’+2’ Αμαράλ), Νούνιες (76’ Σαντάνα), Μαρτίνεθ (65’ Τόσιτς), Τσιλούλης, Καρλίτος (76’ Ακούνια).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (65’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μαντσίνι (65’ Παλάσιος), Τζούριτσιτς (82’ Αϊτόρ), Βέρμπιτς (69’ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (82’ Σπόραρ).