Super League 2 – Βόρειος Όμιλος: Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για ΑΕΛ και Νίκη Βόλου

Οι ΑΕΛ και Νίκη Βόλου ήταν οι ομάδες πήραν τις μεγάλες νίκες στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2 επικρατώντας εκτός έδρας των Μακεδονικού και Απόλλωνα Λάρισας αντίστοιχα.

Σημαντικές μάχες για την 10η αγωνιστική της Super League 2, όπου για τον Βόρειο Όμιλο ξεχώρισαν οι εκτός έδρας νίκες των ΑΕΛ και Νίκης Βόλου. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 3-1 του Μακεδονικού και οι Βολιώτες με 4-1 του Απόλλωνα Λάρισας. Σε άλλο παιχνίδι του ομίλου Αλμωπός Αριδαίας και Ηρακλής Λάρισας έμειναν στο μηδέν.

Μακεδονικός-ΑΕΛ 1-3
Σαρωτική η ΑΕΛ επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις καλές εμφανίσεις. Οι «βυσσινί» φιλοξενήθηκαν από τον Μακεδονικό και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1. Μια νίκη που τους ανέβασε στην 3η θέση με 19 βαθμούς σε 10 παιχνίδια, με τους ΠΑΟΚ Β’ και Πανσερραϊκό να έχουν 22 σε 9 αναμετρήσεις. Όσον αφορά τον μακεδονικό μετά την ήττα αυτή, έπεσε στην 6η θέση, έχοντας 14 βαθμούς σε 9 αναμετρήσεις.
Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπρατσιάνι μόλις στο 8′. Ένα γκολ που θα λέγαμε πως «αφύπνισε» τους φιλοξενούμενους που αντέδρασαν και στο 31′ και 39′ με τον Κούστα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπρατσιάνι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου με το 1-2 να είναι το σκορ που ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπρατσιάνι ήταν άθελά του αυτή την φορά μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς με αυτογκόλ στο 70′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 με την ΑΕΛΛ να παίρνει σημαντική νίκη.

Σκόρερ: 8′ Μπρατσιάνι – 31′, 39′ Κούστα, 70′ αυτ. Μπρατσιάνι

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Κοτταρίδης, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γαρύφαλλος, Τσιλιγγίρης, Ζαννάκης, Σιμόνι.

ΑΕΛ (Ταουσιάνης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Ουατάρα, Πλέγας, Ηλιάδης, Αντράντα, Θωμαΐδης, Κ. Παπαγεωργίου, Κούστα, Πεντρόσο, Μαυριάς.

Απόλλωνας Λάρισας – Νίκη Βόλου 1-4
Η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς με τον Απόλλωνα Λάρισας, αλλά κατάφερε να βάλει δύσκολα στον εαυτό της.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, είχε τις φάσεις για το 1-0. Στο 13′ το σουτ του Μιράντα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Σιαφά από τη σέντρα του Τοπαλίδη κατέληξε άουτ.

Στο 17′ παραλίγο να γίνει το 1-0. Στην κεφαλιά του Γαβριηλίδη ο Κλιγγόπουλος έδιωξε με το κεφάλι πάνω από τη γραμμή, τη στιγμή που η μπάλα είχε τροχιά για τα αντίπαλα δίχτυα. Στο σημείο, λοιπόν, που η Νίκη πίεζε, έγινε το 1-0. Στο 23′ ο Σιατραβάνης γέμισε στην περιοχή, ο Μπάγιτς δεν μπλόκαρε τη μπάλα κι ο Καλούσης άνοιξε εύκολα το σκορ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για το 1-1 χάθηκε στο 43′ όταν ο Σταύρος Τσουκαλάς είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του λέει «όχι» στην εκτέλεση πέναλτι που είχε.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, η Νίκη, έφερε τα… πάνω κάτω. Στο 49′ ο Δημητρίου βρήκε τον Γαβριηλίδη μέσα στην περιοχή και εκείνος με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 1-1.

Από εκεί και πέρα, η ομάδας της Νίκης συνέχισε να πιέζει για να πάρει κεφάλι σκορ στο ματς κι ύστερα από συνεχόμενη πίεση, στο 55′ ο Μιράντα από κοντά έδωσε για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Βόλου δεν σταμάτησε εκεί και στο 81′ ο Ροχάνο μπήκε κι αυτός στον πίνακα των σκόρερ. Ο Αργεντινός πήρε το… ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-3, με τον Γαβριηλίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 1-4. Η Νίκη, πλέον είναι στους 16 βαθμούς και συνεχίζει κι αυτή την πίεσή της στο κυνήγι της ανόδου (22 β. ο πρώτος Πανσερραϊκός), ενώ η ομάδα της Λάρισας είναι στους 9 βαθμούς και βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού (12η θέση).

Σκόρερ: 23′ Καλούσης. – 49′ , 90+2′ Γαβριηλίδης, 55′ Μιράντα, 81′ Ροχάνο

Απόλλλων Λάρισας (Στουρνάρας): Μπακαρός, Αυλωνίτης, Καλούσης, Ποτόσογλου, Κλιγγόπουλος (51′ Χουμόλι), Χαλάτσης, Κοτσιανούλης, Ντουλγκέροφ, Μπαλογιάννης (81′ Διβανές), Σιατραβάνης, Ζαχαράκης (73′ Νούσιος).

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου, Ανδρέου, Δεληζήσης, Τσουκαλάς (81′ Μέτσε), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (77′ Παναγιωτίδης), Μορέιρα (46′ Ροχάνο), Μιράντα (81′ Κριμιτζάς), Σιαφά (66′ Τζιώρας).