Super League 2: Κέρδισε το θεσσαλικό ντέρμπι η Νίκη Βόλου, ισοπαλία για την ΑΕΚ Β (video)

Η Νίκη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι του Βόλου, επικρατώντας με 2-1 του Ολυμπιακού στο γήπεδο της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Εκμεταλλευόμενοι τον ευνοϊκό άνεμο στο πρώτο μέρος, οι «μπλε» σκόραραν δις, με τους Πασχάλη Κάσσο (24’) και Σταύρο Τσουκαλά (45’+1’) να δίνουν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη. Το μόνο που κατάφεραν οι «κόκκινοι» ήταν να μειώσουν με κοντινό πλασέ του Όσκαρ Σιαφά στο 77ο λεπτό. Ήταν το τέταρτο σερί «τρίποντο» για τη Νίκη που «έπιασε» την Αναγέννηση Καρδίτσας στην τρίτη θέση, αφήνοντας παράλληλα τον Ολυμπιακό δίχως επιτυχία στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια του (τέσσερις ήττες) και στην προτελευταία θέση.

Στου Ρέντη, ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε με 3-0 του Πιερικού, πιο δύσκολα απ’ ό,τι μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Γιώργο Μαρίνο στο 19’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ιωάννη Κωστή στο 50’. Ενδιάμεσα, όμως, οι Κατερινιώτες σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Στο 21’ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Κωνσταντίνος Τζολάκης νίκησε τον Κωνσταντίνο Χαρτσιά που ανέλαβε την εκτέλεσή του. Στις καθυστερήσεις, ο Αλγκασίμ Μπα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα.

Στην Ευκαρπία, το γρήγορο γκολ του Χρήστου Ρόβα στάθηκε αρκετό για να φύγει ο Αλμωπός Αριδαίας με τους τρεις βαθμούς της νίκης στην αναμέτρησή του με τον ΠΑΟΚ Β’. Ο πολύπειρος φορ με σουτ μόλις στο 8ο λεπτό, έστειλε τον Αλμωπό ισόβαθμο με τους «ασπρόμαυρους» στους 35 βαθμούς.

Τέλος, δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» ανάμεσα σε Αιγάλεω και ΑΕΚ Β’, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Το «Σίτι» ήταν ανώτερο στο πρώτο μέρος, έχοντας μάλιστα και δοκάρι σε κοντινή προβολή του Γιώργου Καλύβα στο 37ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον «Δικέφαλο». Από οργανωμένη ενέργεια από τα αριστερά, με κοντινή προβολή ο Μιχάλης Κοσίδης έκανε το 0-1 στο 50’. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 87ο λεπτό, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλία Τσιλιγγίρη. Να σημειωθεί πως ο προπονητής της ΑΕΚ Β’, Νίκος Παναγιωτάρας, λόγω ίωσης δε βρέθηκε στο γήπεδο, με τον Μιχάλη Παυλή να κοουτσάρει την ομάδα.