Superleague: Ματσάρα και… μοιρασιά στα Γιάννενα για ΠΑΣ και Αστέρα (videos)

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 23’, κι έμεινε με 10 από το 54’, ο Αστέρας -που είχε δοκάρι στο 17’ ισοφάρισε στο 34’, προηγήθηκε στο 84’, για να έρθει το 2-2 στο 86′.

ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 2-2, στους Ζωσιμάδες, για την 13η αγωνιστική της Super League, μετά από ένα ματς με… έντονες συγκινήσεις, πολύ καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις, πλην των τεσσάρων τερμάτων.

Οι Αρκάδες είχαν δοκάρι στο 17’ με το σουτ του Ριέρα και έξι λεπτά μετά, βρέθηκαν πίσω από το πέμπτο φετινό τέρμα του Παμλίδη, μετά από ωραίο συνδυαστικό ποδόσφαιρο των γηπεδούχων!

Ωστόσο, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, πριν την ανάπαυλα, χάρη στην πολύ ωραία κάθετη του Ριερα για τον Μουνάφο…

Η αποβολή του Σιόντη με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 54ο λεπτό ανάγκασε τον ΠΑΣ σε παθητικό ρόλο, ο Άστερας δεν κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης έξι λεπτά πριν το τέλος, με τον Φερνάντεθ που είχε μπει αλλαγή, όμως ο Κρίζμαν δεν είχε πει την… τελευταία του λέξη και ισοφάρισε δύο λεπτά μετά, σκοράροντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα!

Έτσι, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε τους 13 βαθμούς μετά από 13 παιχνίδια, την ώρα που ο Αστέρας Τρίπολης ανέβηκε στους 17 πόντους, επίσης έχοντας παίξει 13 ματς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (85’ Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ελευθεριάδης (63’ Παντελάκης), Κάστρο (8’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46’ Λεό), Παμλίδης (63’ Λιάσος), Κρίζμαν.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Καστάνο, Σουάρεθ, Αλβάρεζ, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (40’ Βαλιέντε), Κρέσπι (74’ Τιλίκα), Ριέρα (74’ Λ. Φερνάντεθ), Σίτο (89’ Καπίγια), Μπαράλες.