This is Liverpool! (videos)

Ένα επίπεδο πάνω από τη Γιουνάιτεντ ήταν η Λίβερπουλ και δικαιούταν απόλυτα το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα το 1-0 έμοιαζε φτωχό με τις πολύ καλές ευκαιρίες που είχαν οι «κόκκινοι» στο παιχνίδι. Με τη μεσαία γραμμή των «κόκκινων διαβόλων» παντελώς απούσα και τους παίκτες του Κλοπ γρήγορους, με διάθεση για πίεση, με κυκλοφορία, με κινήσεις και με καλύτερες επιλογές, η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Ντάνιελ Στάριτζ ήταν εκείνος που από το πέναλτι που κέρδισε ο Κλάιν από τον Ντεπάι έκανε το 1-0 στο 20ο λεπτό, ενώ, ο Ντε Χέα κράτησε αυτό το έυθραυστο σκορ αποσοβώντας με εκπληκτικό τρόπο τόσο την κακή επαφή (κι όχι πλασέ) του Κουτίνιο που βρήκε μόνος με το τέρμα, αλλά και το σουτ του Στάριτζ στο 31′ καλύπτοντας το χώρο. Με το «Άνφιλντ» να δίνει ώθηση και τον κόσμο να κραυγάζει και να επιδοκιμάζει τις προσπάθειες των «κόκκινων», η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Φαν Χάαλ έβγαλε τον κακό και εκτός κλίματος, Μάρκους Ράσφορντ, πέρασε στο ματς τον Μάικλ Κάρικ, αλλά τον τοποθέτησε στην άμυνα για να παίξει πλέον με τρεις στα μετόπισθεν και ν’ ανεβάσει τους μπακ, Μπλιντ και Βαρέλα αρκετά πιο ψηλά για να κυκλοφορήσει καλύτερα η μπάλα. Μέχρι έναν βαθμό ο Ολλανδός κατάφερε να κάνει τη Γιουνάιτεντ πιο ενεργή στο παιχνίδι σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, όμως ξανά ο Ντε Χέα κλήθηκε να κρατήσει τον εύθραυστο χαρακτήρα του σκορ σε σουτ του Κουτίνιο στο 54ο λεπτό. Στο 62′ ο Μαρσιάλ έκανε κάκιστο κοντρόλ από ωραία κοφτή πάσα του Ντεπάι που έβγαλε τον Ολλανδό στην περιοχή του Μινιολέ και στην κατοχή της μπάλας από τους «κόκκινους διαβόλους», η Λίβερπουλ απάντησε με πίεση από το μισό γήπεδο του αντιπάλου για να φτάσει στο 69′ στο σουτ του Χέντερσον που έφυγε άουτ από το ύψος της περιοχής. Οι Λαλάνα, Άλεν και Φιρμίνο συνέχισαν να είναι θετικοί στο δεύτερο μέρος σπρώχνοντας μπροστά τους γηπεδούχους, με τον Άγγλο να κάνει στέκεται πολύ σωστά εκεί που έπρεπε στο 74′, να υποδέχεται τη μπάλα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ και να δίνει την ασίστ στον Βραζιλιάνο φορ για το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου, ιστορικού ντέρμπι!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Τσαν, Χέντερσον, Λαλάνα, Κουτίνιο, Φιρμίνο (83′ Ορίζι), Στάριτζ (64′ Άλεν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαρέλα, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Μάρκος Ρόχο, Σνάιντερλιν (79′ Σβαϊνστάιγκερ), Φελαϊνί, Μέμφις, Μάτα (79′ Ερέρα), Μαρσιάλ, Ράσφορντ (46′ Κάρικ)