To πήρε πάνω του ο Νέτο! Φιλική νίκη (2-1) με ανατροπή επί της Κέρκυρας

Με τον Ντάρσι Νέτο να σκοράρει δυο φορές, ο Άρης ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 από το πρώτο ημίχρονο και επικράτησε της Κέρκυρας στο πρώτο φιλικό στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με 2-1. Ο Ροζάριο στο 41΄το γκολ των φιλοξενούμενων.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις παρέταξε τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο ο Νίκος Αναστόπουλος. Η ετοιμότητα της Κέρκυρας ήταν εμφανέστατη στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που μαρτυρά και η κατοχή της μπάλας, αλλά και οι ευκαιρίες. Στο 4΄ο Ροζάριο νικήθηκε από τον Διούδη, ενώ η πρώτη ευκαιρία των κιτρινόμαυρων καταγράφηκε στο 10΄με το πλασέ του Ντούνη να περνά αουτ. Σουτ του Επστάϊν στο 17΄σε κόρνερ ο Διούδης, ενώ στο 18΄οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου έχασαν τριπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τους Καπνίδη, Ίλιτς και Ανάκογλου να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Σουτ σχεδόν από το… κέντρο του Καπνίδη, σε κόρνερ ο Κουτζιαβασίλης, ενώ στο 41΄ο Ροζάριο πέτυχε το 1-0 για την Κέρκυρα με ωραίο δυνατό σουτ μέσα από την μικρή περιοχή.

Η είσοδος των Νέτο και Μιλούνοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε πιο κινητικό επιθετικά τον Άρη, που το “εξαργύρωσε” από νωρίς,  στο πρώτο τέταρτο. Στο 61΄ο Νέτο εκτός μεγάλης περιοχής, πήρε τα βήματα, σούταρε με δύναμη κι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία χαμηλά της εστίας της Κέρκυρας για το 1-1. Ο Βραζιλιάνος έδωσε άλλη πνοή στον Άρη και παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 76΄με τον Γεωργίου, αυτοί που σκόραραν ήταν οι “κιτρινόμαυροι”.  Σέντρα του Μπούρμπου στο 78΄, η μπάλα φτάνει στον Μιλούνοβιτς που σούταρε με τον Νέτο να μπαίνει στην τροχιά της μπάλας, να βάζει την προβολή και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά και το δεύτερο του Άρη. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις  δύο ομάδες να ρίχνουν ρυθμούς.

Άρης: Διούδης (72΄Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος, Τσουμάνης (85΄Ντόγος), Ρόβας, Ιντζίδης, Ανάκογλου (46΄Νέτο), Ντούνης (66΄Παυλίδης), Αντρέου, Καπνίδης (46΄Μιλούνοβιτς), Τάτος, Ίλιτς (85΄Βουτσιάς)

Κέρκυρα: Κουτζιαβασίλης, Βενέτης, Γεωργίου, Γκόμεζ, Κόντος, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Επστάϊν, Ντιόγκο, Ροζάριο, Αντιλέχου

Έπαιξαν επίσης οι: Τριαντάφυλλος, Τζανουλίνος, Χιτζίδης