To πρώτο γκολ του Μενέντες μετά από τις 9 Σεπτεμβρίου 2021!

Στο 72’ του χθεσινού ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο Άρης πήρε προβάδισμα με «μεγάλο» γκολ (πρώτο του φέτος) από τον Μενέντες.

Βερστράτε και Μορόν συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να σουτάρει όμως ο Μπρινιόλι αν και έσωσε την εστία του, η μπάλα έφτασε στον Αργεντινό εξτρέμ που την έστειλε στα δίχτυα του Ιταλού πορτιέρο κάνοντας το 2-0.

Ήταν τo πρώτο γκολ του Μενέντες μετά από 746 λεπτά και 14 αγώνες! Ο Αργεντίνος έχει αγωνιστεί συνολικά 764 λεπτά σε 15 παιχνίδια. Έχει σταθεί άτυχος και άστοχος, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες. Χθες με το γκολ του “σφράγισε” την νίκη του Άρη, ο ίδιος πέτυχε το πρώτο του γκολ και όπως ομολόγησε:

«Θέλω αρχικά να ευχαριστήσω τον Θεό, γιατί σήμερα είναι μια μεγάλη μέρα για μένα και στην ζωή μου. Στην φάση του γκολ μου καταφέραμε να βγούμε στην κόντρα και ευτυχώς το τελείωμά μου μπήκε μέσα. Κάθε μέρα είναι ένα δώρο, να σηκώνομαι και να ξυπνάω. Σήμερα ήθελα να παίξω και ευχαριστώ τον Θεό που σκόραρα».

Τα συνολικά στατιστικά του Μενέντες στον Άρη

Τελευταίο γκολ που πέτυχε σε επίσημο επίπεδο ήταν στις 5 Σεπτεμβρίου 2021, αγωνιζόμενος με τη φανέλα Real Salt Lake City