Χωρίς κατηγορία

U19 Πορτογαλία – Ελλάδα 2-1: «Λύγισε» στο τέλος κόντρα στη διοργανώτρια

Με το… αριστερό ξεκίνησε η πορεία της Εθνικής Νέων για την Elite Round καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την διοργανώτρια Πορτογαλία.

Η Εθνική Νέων πάλεψε, βρήκε τον δρόμο της ισοφάρισης αλλά εν τέλει ηττήθηκε με 2-1 από τη διοργανώτρια Πορτογαλία στην πρεμιέρα της Elite Round για το EURO U19 2024.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά να βρουν και ένα γρήγορο γκολ ώστε να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ.

Έπειτα από συνεχόμενες αντιδράσεις της γαλανόλευκης άμυνας, η Πορτογαλία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 34ο λεπτό όταν ο Μάρκες έκανε μία εξαιρετική σέντρα και ο Ροντρίγκο Ριμπέιρο με εντυπωσιακή κεφαλιά νίκησε τον Έλληνα πορτιέρε για το 1-0.

Παρά τις προσπάθειες της Πορτογαλίας, η Ελλάδα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε την ισοφάριση, πιέζοντας την αντίπαλη άμυνα.

Στο 61′ ο Σισούμπα πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Δεληανίδη που ήταν έτοιμος να εκτελέσει σε κενή εστία από γύρισμα του Γκούμα. Ο τελευταίος ήταν ο άνθρωπος που έκανε την ασίστ στο 79′ για το 1-1.

Συγκεκριμένα, εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στην περιοχή και ο Αλεξίου με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 της Ελλάδας.

Τελικά οι γηπεδούχοι έφυγαν από το παιχνίδι με τη νίκη και ξεκίνησαν την Elite Round με το… δεξί όταν στο 89′, ο Βασκονσέλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Νικολακούλης απέκρουσε αλλά ο Βαρέλα από κοντά έκανε το τελικό 2-1.

Νωρίτερα η Δανία επικράτησε με 3-1 της Σερβίας και βρίσκεται ισόβαθμη με τους Πορτογάλους στην πρώτη θέση.

Πορτογαλία (Ζοζέ Λίμα): Σίλβα, Μαρκέζ, Μουνίζ, Μοντέϊρο, Τσισούμπα, Τζαλό (68′ Μεντόσα), Εσσούγκο, Λούις (68′ Βασκονέλος), Ρίγκο, Ριμπέϊρο (80′ Σεμέδο), Ζαλό.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Νικολακούλης, Αλεξίου, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Λιατσικούρας, Μπάκουλας (89′ Καλοσκάμης), Φίλων (36′ Κάτρης), Κοντονίκος (46′ Παπακανέλλος), Μαρουτσής (46′ Γκούμας), Γκιτέρσος, Δεληανίδης (46′ Κωστούλας).