Volley League Γυναικών: Πρεμιέρα στα πλέι οφ, ο Άρης “δοκιμάζεται” με τη Θέτιδα

Ο Άρης μαζί και οι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Θέτιδα Βούλας, ΑΕΚ, ΑΟ Θήρας και Λαμία ρίχνονται σήμερα στη μάχη με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών!

Μετά από διακοπή δέκα ημερών, λόγω των υποχρεώσεων της εθνικής Νεανίδων, οι 8 πρώτες ομάδες της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Volley League γυναικών ξεκινούν τις μάχες των πλέι οφ.

Υπενθυμίζουμε ότι τα τέσσερα ζευγάρια που προέκυψαν μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου είναι τα εξής:
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Λαμίας 2013 (1-8)
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΟ Θήρας (2-7)
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ (3-6)
ΑΣ Άρης – ΑΣΠ Θέτις (4-5)

Γηπεδούχος στον πρώτο αγώνα είναι η ομάδα που κατέλαβε τη χαμηλότερη βαθμολογική θέση, ενώ ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την υψηλότερη βαθμολογική θέση.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.

Volley League Γυναικών: Πρεμιέρα στα play off με τις πρώτες

Το πρώτο σερβίς των play off θα δοθεί στη Βούλα εκεί όπου η τοπική Θέτις υποδέχεται τον Άρη, στο μοναδικό ζευγάρι των προημιτελικών που έχουν μοιραστεί οι νίκες μεταξύ των δύο ομάδων (αμφότερες επικράτησαν με 3-0 εντός έδρας), ενώ αντίπαλες θα βρεθούν η Μάρθα Ανθούλη με την Ευαγγελία Τάνη (που οδήγησαν την εθνική Νεανίδων στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος).

«Θέλουμε να βάλουμε το κερασάκι στην τούρτα στην πορεία που έχουμε κάνει φέτος και θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό στα ματς με τον Άρη. Σίγουρα μετά τη μεγάλη διακοπή θα έχουν προβλήματα όλες οι ομάδες, αλλά πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι να διεκδικήσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά», τόνισε ο τεχνικός των γηπεδούχων Γιώργος Ρούσης.

«Μετά από ένα μακρύ δρόμο 26 αγωνιστικών έφτασε η ώρα των πλέι οφ. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που σ’ αυτή τη φάση έχουμε το θεωρητικό πλεονέκτημα της έδρας κι αυτά που σχεδιάζαμε το καλοκαίρι το έχουμε πετύχει. Η Θέτις είναι μια πολύ αξιόμαχη ομάδα και θέλει μεγάλη προσοχή το πρώτο παιχνίδι όπου ίσως το άγχος μεταφέρεται στο γηπεδούχο. Έχουμε προετοιμαστεί παρά την απουσία της Τάνη στην εθνική Νεανίδων, την οποία επ ευκαιρία θέλω να συγχαρώ για την πρόκριση της στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και ελπίζουμε σε θετικό αποτέλεσμα», δήλωσε ο προπονητής του Άρη Γιάννης Τσαϊρέλης.

Τετάρτη 13 Απριλίου 2022

«Γ. Γεννηματάς» Βούλα 18.00: ΑΣΠ Θέτις – Άρης
Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Ανδρέου, Γραμματεία: Καπουράνη.

«Απόστολος Κόντος» Νέα Φιλαδέλφεια 18.30: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Κατσιάρας, Γραμματεία: Τάλαρου.

«Χαλκιοπούλειο» Λαμία 19.00: ΑΟ Λαμίας 2013 – Ολυμπιακός ΣΦΠ
Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.

ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνη 19.30: ΑΟ Θήρας – Παναθηναϊκός ΑΟ
Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Δρόσος, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Γαρδέλη.