Κι άλλη «τριάρα» για την Εθνική Νέων!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της με 3-0, αυτή τη φορά επί της Κύπρου, πανηγύρισε η Εθνική Νέων στην Elite Round του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 19, με τους Κατίδη και Γιαννιώτα να είναι ξανά βασικοί. Τα γκολ για την Ελλάδα σημείωσαν οι Δημήτρης Διαμαντάκος (6′) και Κώστας Σταφυλίδης (43′, 88′).

Στην αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική του 5ου ομίλου της Elite Round, στο Γκέντοφτε της Δανίας, η ομάδα του Κώστα Τσάνα παρουσιάστηκε για μία ακόμα φορά στο ύψος των περιστάσεων και έφτασε τους 6 βαθμούς, περιμένοντας πλέον το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Τουρκία – Δανία (19.00 ώρα Ελλάδας) ώστε να μάθει αν θα μείνει μόνη της στην κορυφή του ομίλου.

Οι Γιάννης Γιαννιώτας και Γιώργος Κατίδης αγωνίστηκαν ως βασικοί για μία ακόμα φορά, για 64 και 72 λεπτά αντίστοιχα. Μάλιστα, ο Κατίδης έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να στεφθεί σκόρερ στο 26′, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Ο τρίτος «κίτρινος» της παρέας, Σωκράτης Διούδης, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ούτε στη σημερινή αναμέτρηση, καθώς για μία ακόμα φορά προτιμήθηκε ο Στέφανος Καπίνο κάτω από τα δοκάρια.

Μόλις στο 6′ οι παίκτες του Κώστα Τσάνα, στην ουσιαστικά πρώτη τους είσοδο στα καρέ του Παναγή, άνοιξαν το σκορ με τον Δημήτρη Διαμαντάκο, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του τέρμα στη διοργάνωση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης απείλησε εκ νέου την εστία των Κύπριων, όμως ο τερματοφύλακας των τυπικά φιλοξενούμενων αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 12′ ήταν η σειρά του Καπίνο να μπλοκάρει την μπάλα έπειτα από προσπάθεια του Βροξυλιά. Στο 21′ και 24′ η Εθνική έχασε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες με τους Σταφυλίδη και Μπουγαΐδη αντίστοιχα, ενώ στο 26′ ήταν η σειρά του Γιώργου Κατίδη να ανησυχήσει τον αντίπαλο πορτιέρο «αναγκάζοντάς» τον να απομακρύνει. Στο 37′ ο Καπίνο διατήρησε το 1-0 σε προσπάθεια του Φροξυλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαυρίας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ό,τι δεν πέτυχε ο επιθετικός του Παναθηναϊκού στην προηγούμενη φάση το πέτυχε ο Κώστας Σταφυλίδης στο 43′ «γράφοντας» το 2-0 για τους Έλληνες διεθνείς.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου μέρους δεν δημιουργήθηκαν αξιόλογες φάσεις, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Καπίνο να λέει «όχι» στην προσπάθεια του Κυπριανού στο 87′. Ένα μόλις λεπτό αργότερο ο Σταφυλίδης, με δεύτερο προσωπικό του τέρμα «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του σημειώνοντας το 3-0, σκορ με το οποίο είχε λήξει και ο προηγούμενος αγώνας των Νέων με αντίπαλο την Τουρκία την περασμένη Τετάρτη. Σε μία από τις ύστατες φάσεις του παιχνιδιού, ο Παναγή απέτρεψε τον Μπούζα από το να χαρίσει ακόμα ένα γκολ στην ομάδα του στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο τελευταίος αγώνας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος θα γίνει και πάλι στην πόλη Γκέντοφτε, τη Δευτέρα (28/05), κόντρα στη διοργανώτρια Δανία. Το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου παιχνιδιού θα κρίνει και το εισιτήριο για την τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο στην Εσθονία, αφού μόνο η νικήτρια του ομίλου θα προκριθεί.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Μαρινάκης, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Μπάλλας, Μαυρίας, Φουρλάνος (80′ Μπούζας), Διαμαντάκος, Κατίδης (72′ Μπακασέτας), Γιαννιώτας (64′ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης.
ΚΥΠΡΟΣ (Απόστολος Μακρίδης): Παναγή, Ευθυμίου, Καστάνας, Κυριάκου, Θαλασσίτης (46′ Αντωνίου), Χατζηγεωργίου (46′ Εγγλέζου), Φροξυλιάς (54′ Θεοδωρου) Σωτηρίου, Αρτυματάς, Κυπριανού, Θεοδώρου.