«Πλήρωσε» τα δικά του λάθη ο Άρης!

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Άρης από τον Ολυμπιακό για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν, τα πολλά δικά τους όμως λάθη τους στοίχησαν ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί για δύο σετ, στο τρίτο ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους διαμορφώνοντας το 3-0.

Φοβερή συμπαράσταση από τους οπαδούς της ομάδας οι οποίοι για μία ακόμη αγωνιστική έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στις κερκίδες της Μίκρας.

Χέρι – χέρι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το πρώτο σετ. Ο Άρης προηγήθηκε 5-4 ένα σερί όμως 5-0 του Ολυμπιακού έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους» (5-9). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν τη διαφορά στον πόντο (10-11) ύστερα από άσσο του Γιάννη Κυριακίδη. Ο Ολυμπιακός έχτισε εκ νέου διαφορά αυτή τη φορά πέντε πόντων (12-17) οι παίκτες όμως του Βαγγέλη Κουτσονίκα όχι μόνο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (20-20) πήραν και προβάδισμα στο σκορ (21-20). Τελικά ο Ολυμπιακός στάθηκε πιο τυχερός στο τέλος του σετ και το κατέκτησε με 25-23.

Μαζί στο σκορ και στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες, με τον Άρη να παίρνει διαφορά τριών πόντων (12-9, 13-10 και 14-11). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα μείωσε στον πόντο (13-14) και έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Κάπου εκεί οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την ψυχραιμία τους και την αυτοσυγκέντρωσή τους οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και έφθασαν σχετικά εύκολα στην κατάκτηση και του δευτέρου σετ με 25-20.

Από νωρίς έχτισε διαφορά ασφαλείας ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έφθασαν τη διαφορά μέχρι και στους έξι πόντους (16-10), ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσε, μείωσε στους τρεις (17-20), στη συνέχεια στους δύο (19-21) ο Ολυμπιακός όμως για ένα ακόμη σετ ήταν ψύχραιμος και τελικά έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20.

ΑΡΗΣ (Κουτσονίκας): Χαριτωνίδης, Αρμενάκης, Ντίνας, Γάτσης, Παπαδημητρίου, Γκαράς (λ.), Γκόρτσανιουκ, Ντάμποβιτς, Κυριακίδης, Χατζηπαραδείσης, Τσοπάνογλου, Ίλιτς.