«Σφαγή» των κίτρινων στη Νάουσα

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Α2 χάντμπολ ανδρών για τον Άρη, που ηττήθηκε στο ΔΑΚ Νάουσας από τον τοπικό Ζαφειράκη με 30-25, εξαιτίας της κάκιστης διαιτησίας.

Οι «άρχοντες του αγώνα» Κάργατζης και Λινάρδος υποχρέωσαν σε ήττα με το… έτσι θέλω την ομάδα του Ευθύμη Πιπελίδη, η οποία είχε καλή απόδοση και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο σκορ, το οποίο συντηρούσε άνετα. Έτσι, στο πρώτο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Ευθύμη Πιπελίδη προηγήθηκε με 2-5. Στη συνέχεια, με βάση την εκπληκτική άμυνα των παικτών, βγήκαν αρκετοί αιφνιδιασμοί, και με σκόρερ το Μένιο Καράγγελο (4 τέρματα), η διαφορά πήγε στα 6 τέρματα και το σκορ στο 3-9.

Η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν η αναμενόμενη. Τα δύο συνεχόμενα δίλεπτα που δόθηκαν στον Κίτσο μέσα σε οκτώ λεπτά, βοήθησαν τους γηπεδούχους του Ζαφειράκη να έχουν το πλεονέκτημα του παίκτη παραπάνω και να μειώσουν σε 8-10, στο εικοστό λεπτό.

Οι δύο ομάδες δεν τα πήγαιναν καλά αμυντικά, αλλά επιθετικά υπήρχε αποτελεσματικότητα, με αποτέλεσμα το σκορ στο ημίχρονο να κλείσει στο 12-14, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα.

handball02Στο β’ μέρος το επιθετικό «μπλοκάρισμα» των «κίτρινων» έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 18-18, στο 39′. Ο Άρης με τέρμα του Καφαντάρη κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (18-19) στο 40′, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Τα σφυρίγματα των διαιτητών σε συνδυασμό με τη δυστοκία στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στο Ζαφειράκη να περάσει μπροστά με 21-20 στο 46′. Ο Καφαντάρης εκ νέου ισοφάρισε σε 21-21, αλλά σ’ εκείνο το σημείο οι διαιτητές χρέωσαν με δίλεπτη αποβολή τους Καράγγελο και Ιωάννου, δίνοντας στους Ναουσαίους την ευκαιρία να προηγηθούν με 24-22 στο 51′.

Οι παίκτες του Ευθύμη Πιπελίδη δεν μπόρεσαν να επανακάμψουν και έτσι μοιραία διαμορφώθηκε το τελικό 30-25, με τους ανθρώπους της αποστολής του Άρη να διαμαρτύρονται στους διαιτητές για την προκλητική διαιτησία τους. Αναμένεται, μάλιστα, να στείλουν επιστολή διαμαρτυρίας προς την επιτροπή διαιτησίας της ΟΧΕ, ώστε να μην επαναληφθούν ανάλογα φαινόμενα.

Τα δεκάλεπτα: 2-5, 8-10, 12-14 (ημίχρονο), 18-19, 23-22, 30-25.

Δίλεπτα: 4 – 6.

Πέναλτι: 4/5 – 1/1.

Η σύνθεση του Άρη (Πιπελίδης): Λαγούδης, Μίμης, Κίτσος 1, Καράγγελος 9, Μπαϊρλής, Σιπόπουλος 1, Νικολάου, Καφαντάρης 5, Τζίτζιος, Ράμμος 3, Αναστασίου 3, Πλατής, Βελλής, Ιωάννου 3.