Άδοξη ήττα στην Αλεξανδρούπολη (3-2)

Την «παιδική ασθένεια» των χαμένων τάι μπρέικ θυμήθηκε ο Άρης στην Αλεξανδρούπολη, όπου πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τον τοπικό Εθνικό με 3-2 σετ για τη 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών, αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.

Απέναντι σ’ έναν άμεσο αντίπαλο για την είσοδο στην προνομιούχο οκτάδα, οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλα τα σετ (εξαίρεση το τέταρτο) αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν, έστω και στο τάι μπρέικ, πληρώνοντας την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης σε κρίσιμα σημεία.

Έτσι, η διαφορά από τον 9ο Εθνικό μειώθηκε στους 2 βαθμούς για τον Άρη, ο οποίος γνώρισε την έβδομη ήττα του σε οκτώ φετινούς αγώνες πρωταθλήματος που οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Μάλιστα, η μοναδική τέτοια νίκη του είχε έρθει στο αντίστοιχο ματς του α’ γύρου, απέναντι στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση, που αυτή τη φορά είχε στη διάθεσή του τον Κυριακίδη (ήταν πάντως ανέτοιμος και έπαιξε μόνο στο τρίτο και τέταρτο σετ) αλλά παρατάχθηκε ξανά χωρίς τον τραυματία Ζέλιτς, κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 και παρότι έχασε το δεύτερο στις λεπτομέρειες (26-24) συνέχισε δυνατά, κατακτώντας το τρίτο σετ με 21-25.

Το φινάλε, όμως, δεν ήταν ανάλογα καλό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εύκολα σε 2-2 σετ, είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μισό του τάι μπρέικ (8-6) και παρότι ο Άρης έδειξε ψυχή και πήγε να το «γυρίσει», περνώντας μπροστά με 12-13, τελικά έχασε το σετ και το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του με 16-14…

Τα σετ: 22-25, 26-24, 21-25, 25-18, 16-14.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Κόβατς 17 (11/14 επ., 6 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλες 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Κ. 2 (2/5 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Κουμεντάκης 21 (20/41 επ., 1 άσο, 78% υπ. – 59% άριστες), Μίτρεφ -λ (71% υπ. – 47% άριστες) / Δαλακούρας Α. 15 (13/22 επ., 2 άσοι, 81% υπ. – 67% άριστες), Καβαρατζής 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/7 επ.).
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Μαυροβουνιώτης 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ. – 71% άριστες), Κοντογιάννης 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μποϊκοβιτς, Κιόσης 12 (8/12, 4 μπλοκ), Τζελάτης 37 (31/57 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 15 (11/20 επ., 4 μπλοκ, 86% υπ. – 71% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (93% υπ. – 72% άριστες) / Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Κυριακίδης 1, Χαριτωνίδης.