ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης… δεσμώτης! Σπουδαία εμφάνιση και νίκη επί του Προμηθέα (94-83)!

Ο Άρης πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο Παλέ και με πρωταγωνιστές τους Ντεκόζι, Κουζέλογλου, Μιλόσεβιτς και Λιτλ κέρδισε τον Προμηθέα με σκορ 94-83 και έδειξε σε όλους τη δυναμική του σαν ομάδα, παρότι οι “βασικοί” είδαν και πάλι από τον πάγκο την τελευταία περίοδο!

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με εξαιρετική απόδοση κυρίως επιθετικά και ειδικότερα μετά το πρώτο πεντάλεπτο (12-11) κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας. Με τρίποντο του Σούλερ προηγήθηκαν με 19-11 στο 7’ και έφτασαν στο +12 (29-17) με τη λήξη του πρώτο δεκάλεπτου, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα.

Ο Προμηθέας αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μπορεί στο 15’ το σκορ να ήταν 33-27, αλλά οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 36-37 στο 17’, ωστόσο ο Άρης βρήκε λύσεις με Φλιώνη και Μιλόσεβιτς και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 46-42.

Ο Άρης είχε καθαρό μυαλό στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με πρωταγωνιστή τον Κουζέλογλου σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να ξεφύγει και πάλι προηγούμενος με 62-53 στο 27’ και 63-53 στο 28’.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Μίλερ και Αγραβάνη και μείωσαν σε απόσταση βολής, όταν το σκορ έγινε 65-62 και 67-64 λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, που έκλεισε στο 72-68 για τους κίτρινους με τον Κουζέλογλου να κάνει τη διαφορά σε αυτή τη περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ο Προμηθέας δεν άφησε τον Άρη να ξεφύγει. Το σκορ ήταν 76-75 στο 36’ με γκολ-φάουλ του Χριστοδούλου και ο Αγραβάνης ισοφάρισε σε 76-76 με 1/2 βολές, όμως ο Άρης απάντησε με Κουζέλογλου και Σταμάτη και ξέφυγε με 81-76 στο 37’.

Με συνεχόμενα καλάθια από τον Ντεκόζι ο Άρης ξέφυγε με 85-78 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και ανάγκασε τον Γιατρά να καλέσει τάιμ άουτ!

Ο Ντεκόζι είχε πάρει “φωτιά” και με δικό του τρίποντο οι κίτρινοι ξέφυγαν με 89-78 στα 1:13 πριν το φινάλε! Ο Μάντζαρης μείωσε σε 88-80 και ο Λιτλ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, γράφοντας 2/2 βολές το 90-80 στα 59’’ πριν το φινάλε, ενώ ο Μιλόσεβιτς έγραψε το 92-80 στην εξέλιξη του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-42, 72-68, 94-83.