Άρης Vs Τουρκ Τέλεκομ αντίπαλοι για πέμπτη φορά στο EuroCup

Άρης και Τουρκ Τέλεκομ θα τεθούν αντιμέτωποι αύριο (18/10, 20:00) για πέμπτη φορά στο EuroCup, με τους κιτρινόμαυρους να μετρούν τρεις νίκες και μία ήττα στις τέσσερις προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά τη σεζόν 2004-05, στην κανονική περίοδο του ULEB Cup, όπως ονομαζόταν τότε η διοργάνωση. Ο Άρης συνέτριψε την τουρκική ομάδα με 97-58 (Φάρμερ 17 π., Σχορτσανίτης 15 π.), στο πρώτο παιχνίδι, που έγινε στo Αλεξάνδρειο Μέλαθρο και νίκησε ξανά με 87-78 (Κόλινς 31 π., Στακ 18 π.), στην Άγκυρα. Ο συνεργάτης του Γιάννη Καστρίτη, Σωτήρης Καραποστόλου ήταν μέλος εκείνης της ομάδας και αγωνίστηκε και στις δύο αναμετρήσεις.

Την αγωνιστική περίοδο 2008-09, βρέθηκαν και πάλι αντίπαλοι στη regular season του ULEB Cup, με τους κιτρινόμαυρους να κερδίζουν εντός έδρας με 79-75 (Κλαρκ 21 π., Μάρσαλ 15 π.) και να γνωρίζουν την ήττα στην Τουρκία με 78-65 (Νέλσον 13 π., Σέκουλιτς 11 π.).

Η πρώτη φορά, πάντως, που συναντήθηκαν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, ήταν τη χρονιά 1999-2000, στο πλαίσιο της φάσης των “16” του Κυπέλλου Κόρατς. Η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε και στους δύο αγώνες με 82-59 (Λιαδέλης 21 π.) στην έδρα της και με 73-62 στη Θεσσαλονίκη και προκρίθηκε στα προημιτελικά.