Άστοχος και νωχελικός, κακή ήττα του Άρη από το Μαρούσι (67-73)

Το Μαρούσι επέβαλε τον ρυθμό του και πήρε μια νίκη με 67-73 που κοστίζει στον Άρη τις ελπίδες για τετράδα.

Μοναδικός διασωθείς ο Τολιόπουλος.

Τη νίκη με κάθε τρόπο ήθελε ο Άρης κόντρα στο Μαρούσι, για να μείνει στο κυνήγι της 4ης θέσης.

Δυνατά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες με το σκορ να είναι 6-6 στο 2ο λεπτό. Με προσωπικές ενέργειες του Τολιόπουλου ο Άρης προηγήθηκε με 10-6 στο 5ο. Το Μαρούσι ισοφάρισε σε 12-12, δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει. Ο Άρησν προηγήθηκε με 20-15 στο 8ο λεπτό. Το Μαρούσι ισοφάρισε σε 20-20 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-21.

Ο Άρης μπήκε νωθρά στην δεύτερη περίοδο και βρέθηκε να χάνει με 22-28 στο 13ο. Ο Άρης συνέχισε να είναι πίσω στο σκορ με 27-33 στο 16ο λεπτό, όντας άστοχος. Η ομάδα του Καστρίτη θέλησε να καλύψει τη διαφορά, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 37-43 υπέρ του Αμαρουσίου. Χάρελ και Τολιόπουλος είχαν 8 πόντους, με τον Ραντούλιτσα να έχει 13 για το Μαρούσι.

Ο Ραντούλιτσα συνέχισε να κάνει ζημιά και το Μαρούσι προηγήθηκε με 37-47 στο 22ο λεπτό. Με τρίποντο του Τολιόπουλου ο Άρης μείωσε σε 42-49, μειώνοντας τη διαφορά. Το 42-52 στο 24ο λεπτό άφηνε πολύ πίσω τον Άρη. Το 50-60 του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τον Άρη σε πολύ δύσκολη θέση.

Ο Άρης χρειαζόταν μια ολική ανατροπή στην 4η περίοδο. Ο Ριντ μείωσε σε 52-60 και ο Άρης έψαχνε λύσεις. Το 54-60 έφερε χαμόγελα και πίστη σε ένα πολύ δύσκολο ματς. Το 58-62 έφερε ελπίδες, αλλά ο Ραντούλιτσα δεν είχε αντίπαλο. Το 60-64 στο 35ο λεπτό ήθεέ και άλλη προσπάθεια! Με τον Ραντούλιτσα να μην έχει αντίπαλο το Μαρούσι προηγήθηκε με 60-69 στο 36ο λεπτό.  H διαφορά δεν έπεσε ποτέ και το Μαρούσι προηγήθηκε με 63-71 στο 39ο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το τελικό 67-73 ήταν τυπικό.

Στο 7-13 ανέβηκε η ομάδα των βορείων προαστίων (3-7 εντός και 4-6 εκτός έδρας), με τον Νίκο Βετούλα να βλέπει εκπληκτικό πείσμα από τους αθλητές του και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να κάνει θραύση στις δύο ρακέτες.

Ο Σέρβος σέντερ έκλεισε τον αγώνα με 19 πόντους (7/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα μπλοκ και 23 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, όλα αυτά σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Στο 11-9 έπεσε ο Άρης (6-4 εντός και 5-5 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Καστρίτη να βλέπει τους δύο κορυφαίους παίκτες της ομάδας του, τον Βασίλη Τολιόπουλο και τον Ρόνι Χάρελ, να είναι πολύ άστοχοι πριν ο Γκλεν Κόζι σκοράρει από μέση απόσταση το καλάθι για το 63-71 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

Χλιαρό ντεμπούτο για τον Έρικ Ριντ, που έκλεισε τον αγώνα με έξι πόντους (3/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 13 λεπτά. Ο Αμερικανός αντικαθιστά τους τραυματίες Τζόναθαν Σταρκ – Ρόμπερτ Γκάλινατ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Μαγκλογιάννης, Μηλαπίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 37-43, 50-60, 67-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 18 (6/10 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 37:02), Μπλούμπεργκς 8 (1/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 4 (2/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 10 (1/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 4 (6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 8 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Περσίδης 3 (1), Καλόγηρος, Μπάνκστον 2, Ριντ 6 (3/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Κόζι 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στασινός 2, Τζούστον 10 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ραντούλιτσα 19 (7/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γούνταρντ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπόγρης, Μπρίσκο 4, Νικολαΐδης 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος 8 (2)