Άσχημη αρχή στο χάντμπολ γυναικών

Με ήττα ξεκίνησε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Άρη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2, χάνοντας με 29-20 από το Μακεδονικό στο ΔΑΚ Συκεών.

Στην πρεμιέρα του 1ου Βορείου υπο-ομίλου, οι «κίτρινες» παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικές μόνο για ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 5-8 στο 22′, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η άμυνα δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε, χάθηκαν πολλά εύκολα σουτ και έτσι οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πέρασαν μπροστά με 11-9 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε καταστροφικά για τον Άρη, που δέχθηκε πολλούς αιφνιδιασμούς. Ο Μακεδονικός ξέφυγε γρήγορα με διαφορά 5 γκολ (15-10 στο 36′) και από εκεί και πέρα δεν συνάντησε αντίσταση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο «+13» (26-13), για να έρθει το τελικό 29-20.

Τα δεκάλεπτα: 3-4, 5-7, 11-9 (ημίχρονο), 19-12, 26-14, 29-20

Δίλεπτα: 4 – 1
Πέναλτι: 1/1 – 0/2
Διαιτητές: Κυριακού (Αλεξάνδρεια) – Παπαδόπουλος (Κιλκίς)

ΑΡΗΣ: Κώττα Ν. 3, Χαμοσφακίδου 1, Τσομπανίδου 4, Κοκτσίδου 4, Παρτάλη 2, Κώττα Ευαγ. 3, Καλαμπόκη, Βογιατζή 1, Ιγιάγκμπορ 2, Καργοπούλου, Αργυροπούλου, Γιουβαλάκη.