Έβγαλε (πάλι) τα μάτια του μόνος του…

Ο Άρης έχασε άλλο ένα δικό του παιχνίδι, στο τέλος. Η ήττα του από το Ρέθυμνο με σκορ 88-83 ήρθε και πάλι μέσα από τα δικά του λάθη. Οι κίτρινοι ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου, “κατάφεραν” όμως να βάλουν στο παιχνίδι τους γηπεδούχους που δεν έχασαν την ευκαιρία και κέρδισαν ένα “χαμένο” παιχνίδι…

Ο Άρης είχε στόχους στην άμυνα την τριάδα Ράιτ, Τζόνσον και Κρίστμας και κατάφερε να περιορίσει την δράση τους στο πρώτο μέρος, όμως, αυτό είχε κόστος. Οι κίτρινοι το “πλήρωσαν” στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Μπρετ Πέτγουεϊ (11π.) και στο δεύτερο δεκάλεπτο από το Νίκο Παπανικολάου (11π.) και αυτός ήταν ο λόγος που δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ξεκίνησαν με χαλαρότητα στα ριμπάουντ, έχασαν πολλές μάχες μέσα στις δύο ρακέτες και το Ρέθυμνο κατάφερε να προηγηθεί με 16-10 και 18-13 στη πρώτη περίοδο.

Ο Αλεξανδρής άλλαξε τα πλάνα του. Η είσοδος του Ταπούτου και του Κρούσιτς έδωσαν άλλη βαρύτητα στη ρακέτα. Ο Σλοβένος ήταν εξαιρετικός στο τελείωμα των φάσεων, πέτυχε 10 πόντους, έφθειρε τους ψηλούς του Ρεθύμνου και ο Άρης άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 24-22 (13′) και με βολές του Κρούσιτς έφτασε στο 36-32 (18′). Στο επόμενο λεπτό ο Κρούσιτς πάλι, με καλάθι και φάουλ έκανε το 40-34 για τον Άρη, όμως ο Λάτοβιτς με πέντε σερί πόντους κράτησε το Ρέθυμνο “ζωντανό” ως το τέλος του ημιχρόνου (40-39 για τον Άρη).

Με πρωταγωνιστή τον Ρον Ντέιβις οι κίτρινοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να προηγηθούν με 57-48 στο 27′, όμως σε εκείνο το σημείο χαλάρωσαν… Το Ρέθυμνο δεν ήθελε και πολύ… Με τον Απόλλωνα Τσόχλα καθοριστικό και τον Πέτγουεϊ να βρίσκει πάλι τρόπο να σκοράρει, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 16-4 και προηγήθηκαν με 64-61 (29′)!

Ο Άρης αντέδρασε και μετά το ισορροπημένο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου (72-72), οι βολές του Ταπούτου του έδωσαν και πάλι το προβάδισμα με 74-72. Οι κίτρινοι, όμως, είχαν χάσει το μομέντουμ του αγώνα. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 77-74, ο Τζέιμς ισοφάρισε σε 77-77, όμως από εκεί και πέρα οι παίκτες του Αλεξανδρή δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Λάτοβιτς σκόραρε συνεχόμενους πόντους, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 82-77 (38′) και 84-79 (39′), ο Κρίστμας έκανε το 87-81 (1.00), ο Μάλντροου μείωσε σε 87-83 (40”), τάπωσε τον Κρίστμας στην επόμενη φάση (27”), αλλά στην επαναφορά έγινε λάθος, ο Αμερικανός έκανε επιθετικό φάουλ, ο Τσόχλας στην επόμενη κατοχή κέρδισε φάουλ από τον Τσαλδάρη, έβαλε την πρώτη (88-83 στα 23”) και στο φινάλε ο Άρης είχε άστοχα τρίποντα με τους Ταπούτο και Τσαλδάρη…

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-40, 64-64, 88-83.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Κρίστμας 16 (5ρ., 4ασ.), Κούμουλος, Παπανικολάου 13 (3), Ράιτ 6 (7ρ., 8ασ., 3κλ.), Τσόχλας 10 (3), Καλλινικίδης 5 (1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 2, Λάτοβιτς 15 (3), Πέτγουεϊ 18 (6ρ., 3κλ.), Δέδας, Κατσαρές 3.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 2, Κερούς, Ταπούτος 13 (4/5β., 3/6δπ., 1/4τρ., 5ρ.), Τζέιμς 14 (7/7β., 2/6δπ., 1/1τρ., 3ασ., 3κλ., 4λ.), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 19 (3/4β., 2/3δπ., 4/9τρ., 3ρ., 2ασ.), Κρούσιτς 12 (4/4β., 4/4δπ., 6ρ.), Μπόγρης 3, Μάλντροου 5 (6ρ.), Τσαλδάρης 5 (3ασ.), Βεργίνης 8 (2).