Έκανε το νταμπλ στην Κροατία η Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Ο δεύτερος τελικός του Κυπέλλου Κροατίας αυτή τη φορά είχε και γκολ και νικητή.

Μετά τη «λευκή» ισοπαλία της περασμένης Τετάρτης (15/5) στο «Stadion Maksimir», η Ντινάμο Ζάγκρεμπ νίκησε με 3-1 στην έδρα της Ριέκα στον δεύτερο τελικό και «σφράγισε» με θριαμβευτικό τρόπο την κατάκτηση του εφετινού νταμπλ στην Κροατία.

Αυτό ήταν το 17ο Κύπελλο στην Ιστορία της Ντινάμο και πρώτο μετά το 2021 και δύο σερί κατακτήσεις της Χάιντουκ. Η ομάδα του Σεργκέι Γιακίροβιτς ήταν ανώτερη σ’ όλο το ματς κι έβαλες τις βάσεις για τη νίκη της και την κατάκτηση του τροπαίου απ’ το πρώτο ημίχρονο.

Στο 28’ ο Σούσιτς έπειτα από ασίστ του Χότζα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 42’ ο Μπατούρινα ξανά από ασίστ του Χότζα διαμόρφωσε το 2-0. Στο 40’ ο Πέτκοβιτς είχε κεφαλιά στο δεξί δοκάρι για την ομάδα του Ζάγκρεμπ η οποία έκανε… διαχείριση του προβαδίσματός της στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε και στο τρίτο τέρμα στο 82’ με τον Μπουλάτ.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Φρουκ στο 90’+2, σημειώνοντας το γκολ της τιμής για τη Ριέκα.