Έμειναν στο μηδέν Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε

Χωρίς γκολ έληξε το ματς στο «Σαν Μαμές» του Μπιλμπάο μεταξύ της Αθλέτικ και της Χετάφε, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της LaLiga.

Νωρίτερα, η Τζιρόνα νίκησε δύσκολα την Εσπανιόλ με 2-1και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ αντίθετα η ομάδα της Βαρκελόνης συνεχίζει να βρίσκεται σε σοβαρό κίνδυνο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αρνάου (53′), στο 71ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρεϊνιέρ, οι Καταλανοί ισοφάρισαν με τον Μπρέιθγουεϊτ τρία λεπτά αργότερα και στο 84′ ήταν η σειρά τους να μείνουν με δέκα παίκτες λόγω της κόκκινης κάρτας στον Γκόμεζ.

Στο 87ο λεπτό ο βετεράνος Ουρουγουανός φορ, Στουάνι, με πέναλτι χάρισε στην ομάδα του την πολύτιμη νίκη.